Družina 18-letnega Michaela Browna, ki je v soboto umrl pod streli policista v predmestju ameriškega St. Louisa ameriški zvezni državi Missouri, zahteva pravico za svojega sina. Njegov oče je dejal, da je bil Michael "dober fant", ki si ni "zaslužil umreti na tak način". Brownova mati trdi, da najstnik nikoli ni bil nasilen ali povzročal težav.
Preiskavo okoliščin streljanja bo nadzorovalo tudi pravosodno ministrstvo. FBI pa sedaj preiskuje, če obstajajo temelji za obtožnico zaradi kršenja državljanskih pravic ustreljenega. Odvetnik družine Benjamin Crump je pozval k hitri in pravični preiskavi. "Od pravosodnega ministrstva zahtevamo, da povrne ljudem in družini zaupanje v pravico," je dejal Crump.
Kršenje državljanskih pravic je v ZDA hudo kaznivo dejanje, ki so ga prvotno uvedli, ker v državah juga ni bilo mogoče preganjati belcev za nasilje nad temnopoltimi. Uporablja se v primerih, ko lokalne ali državne oblasti ne opravijo svojega dela.
Crump je zastopal tudi družino Trayvona Martina. Tega je leta 2012 na Floridi ustrelil varnostnik George Zimmerman, zaradi česar so po celotnih ZDA izbruhnili protesti. Po besedah Crumpa je bil Walker ubit dan pred predvidenim začetkom študija na tehničnem kolidžu.
Policija uporabila solzivec, oče poziva ljudi k mirnim protestom
V ponedeljek, le nekaj ur za tem, ko se je v preiskavo vključil FBI, se je množica protestnikov spet zbrala na ulicah mesta Ferguson. Spet je izbruhnilo nasilje. Protestniki so v policiste metali kamne, slišati je bilo tudi strele. Policija je za umiritev razmer morala uporabiti solzivec in gumijaste naboje.
Mesto ima 21.000 prebivalcev, dve tretjini je temnopoltih. Ne verjamejo uradnim razlagam, da sta se policist in mladenič ruvala za pištolo. Zato so se že v nedeljo zbrali na spominskih slovesnostih, ki pa so se sprevrgle v množične in nasilne proteste. Policija je aretirala 32 oseb jeznih protestnikov, ki so plenili in uničevali trgovine.
Prebivalci Fergusona so prepričani, da se bodo protesti nadaljevali, saj so odraz občutka nepravičnosti v družbi. 30-letni DeAndre Smith pravi, da so prebivalci šele zdaj spoznali, kaj pomeni, da se boriš za pravico. Župan James Knowles pravi, da razume jezo ljudi, a jih poziva, naj se umirijo. Tudi Brownova družina je pozvala k umiritvi razmer. "Ne želimo nasilja, želimo pravico," je dejala njegova mama. Oče je v izjavi za medije povedal, da želi priti do pravice po pravi poti in ne z nasiljem.
Dve različici dogodka
Za zdaj sta dogodek, poleg policista, opisali dve priči. Phillip Walker je z balkona svojega stanovanjskega bloka videl Browna, ki je imel dvignjene roke in policista, ki je streljal vanj. Ustrelil naj bi ga tudi, ko je ranjen ležal na tleh.
Podobno izjavo je dal tudi prijatelj ustreljenega Dorian Johnson, ki je dejal, da sta z Brownom šla po cesti iz trgovine, ko jima je policist iz avtomobila ukazal, naj hodita po pločniku. Nista ga upoštevala, policist pa jima je sledil, potegnil pištolo in začel streljati.
Med begom naj bi se Brown ustavil in obrnil ter začel dvigati roke, policist pa je kar streljal. Policija je redkobesedna, ker preiskava še traja, vendar pa je njena različica dogodka malce drugačna. Walker in Johnson naj bi policista napadla in mu skušala vzeti pištolo.
Smrt tudi v Los Angelesu
Iz Los Angelesa poročajo o smrti 24-letnega moškega. Ustrelil ga je policist, po prvih neuradnih podatkih pa je bil neoborožen, policist pa naj bi ga ustrelil, ko je moški ležal na tleh.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.