Tožilstvo v Terniju je pričelo s preiskavo proti 82-letnemu Don Pierinu Gelminiju zaradi suma spolne zlorabe, navajajo italijanski mediji. Don Pierina je spolne zlorabe obtožilo več nekdanjih varovancev
skupnosti Srečanje, ki so center blizu italijanskega mesta Terni
zapustili lansko leto.
Po poročanju italijanskih medijev naj bi preiskava v popolni tajnosti potekala že šest mesecev. Zaslišali naj bi številne priče, med drugim bivše gojence Don Pierinovih komun, prostovoljce in druge duhovnike. Njihove izjave naj bi se ujemale. Pred preiskovalci naj bi že spregovoril tudi sam Don Pierino. Nekateri mediji poročajo, da so duhovnika ovadili odvisniki, ki so zaradi kršenja pravil skupnosti bili prisiljeni zapustiti komuno.
Na tožilstvu v Terniju so, tako La Stampa, "zelo zadržani z izjavami o tem občutljivem primeru ", saj bo za sabo potegnil plaz polemik, duhovnik namreč velja za "šampiona" na področju boja proti drogam, pojavljali pa so se že tudi pozivi za njegovo beatifikacijo.
Kdo je don Pierino Gelmini?
Don Pierino Gelmini se je rodil leta 1925 v okolici Milana. Leta 1949 je bil posvečen v duhovnika, nekaj let je bil župnik, nato pa je bil premeščen v Rim kot sekretar kancelarja Svete Rimske Cerkve na vatikanskem ministrstvu. Leta 1963 je na trgu Navona srečal Alfreda, narkomana, ki ga je prosil za pomoč. Ko je zavrnil ponujeni denar in pomoč v bolnišnici, ga je Don Pierino peljal k sebi domov. Njuno srečanje je bilo usodno za ustanovitev Skupnosti Srečanje. Po mnogih težavah in nezaupanju okolice, zaživi leta 1979 v Ameliji (Terni) tudi uradno prvi center Skupnosti Srečanje - Mulino Silla. V 21 letih so odprli vrata dvestotih skupnosti po vsem svetu.
Leta 2000 je nekdanji predsednik RS Milan Kučan vročil Don Pierinu Častni znak svobode Rebublike Slovenije. Priznanje je prejel za delo z mladimi zasvojenci in še posebej za razumevanje in prispevek pomoči potrebnim v slovenskem prostoru.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.