
Komisija državnega zbora za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti se je seznanila s poročilom o delu medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi v letu 2011 in akcijskim načrtom za letos ter prihodnje leto. Vodja skupine Sandi Čurin je povedal, da je delo v preteklem letu potekalo na področju preventive, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj, pomoči žrtvam in mednarodnega sodelovanja.
Čurin je izpostavil, da je trgovina z ljudmi pri nas prepletena tudi s prostitucijo. Po njegovih besedah storilci kazniva dejanja pogosto zakrijejo, razpolaganje z žrtvijo zakrijejo s skrbjo za njihovo namestitev, omejevanje svobode pa s skrbjo za njihovo varnost.
Zakaj niso ugotovili kršitev v primeru državljank Dominikanske republike
Predsednica komisije DZ Tamara Vonta (Pozitivna Slovenija) je ob tem vprašala, kje se je zataknilo, da so se kršitve v primeru državljank Dominikanske republike dogajale toliko časa. Andrej Šter z ministrstva za zunanje zadeve je namreč nedavno opozoril, da prek naše države poteka organizirano novačenje deklet iz Dominikanske republike, ki jih pri nas in v drugih državah EU izkoriščajo kot prostitutke.
Čurin je odgovoril, da državljanke Dominikanske republike spremljajo zadnja tri leta. Ob tem poudarja, da je za uspešen zaključek kazenskega postopka treba precej dokazov za obsodilno sodbo, prav tako pa je potrebna tudi ozaveščenost vseh, ki se soočajo s to problematiko. Omenjene dominikanske barske plesalke se namreč niso prepoznale kot žrtve, je dejal. Prav tako pa po njegovih besedah razmišljajo o uredbi glede omejitve zaposlovanja v tovrstnem poklicu.
Glede trgovanja pri delavcih na gradbiščih pa Čurin pravi, da je v svetovnem merilu delež delovnega izkoriščanja znatnejši od trgovine z ljudmi. Po njegovih besedah morajo biti usmerjeni predvsem v preventivno delovanje. Mnogi delavci so sicer izkoriščani s področja delovnopravne zakonodaje, vendar ni moč dokazati elementov trgovine z ljudmi, je pojasnil Čurin.

Ministrstvo ignorira seje
Predsednica komisije DZ Tamara Vonta (Pozitivna Slovenija) pa je sejo prekinila zaradi ignoriranja predstavnikov ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Na sejo ni bilo ministra za delo, družino in socialne zadeve Andreja Vizjaka ali generalnega sekretarja z ministrstva, temveč je prišla le uslužbenka ministrstva.
Vonta je še izpostavila, da je že Šter opozoril, da naša država nima pogleda v celoto problema, ampak le v posamezne dele domnevnega trgovanja z ljudmi. Po mnenju Štera je nujno sprejeti takšne ukrepe, ki bodo to prakso prekinili, uredba o omejitvi zaposlovanja pa je po njegovem mnenju le začasen ukrep.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.