
V nedeljo okoli 10. ure dopoldne so dolenjske policiste poklicali na kraj precej nenavadne prometne nesreče. Povzročila jo je štorklja, ki se je zaletela v 31-letnega motorista. Ta je vozil od Zameškega proti Šentjerneju, ob trku pa je sicer zaviral, vendar je klub temu izgubil nadzor nad vozilom in padel. Na srečo je utrpel le lažje poškodbe, so sporočili z novomeške policijske uprave. Kaj se je zgodilo s štorkljo, ne poročajo.
Sicer pa so se na območju Policijske uprave Novo mesto letos zgodile tri nesreče z udeležbo motoristov, v katerih sta bila dva huje in trije lažje poškodovani. Lani je bilo nesreč 40, leto prej pa še 15 več. Tako leta 2010 kot 2009 je en motorist umrl, število poškodovanih pa se je lani v primerjavi z letom prej precej zmanjšalo. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč so bili neprilagojena hitrost, izsiljevanje prednosti in nepravilno prehitevanje.
Preberite še, kaj policisti svetujejo motoristom, da bodo na cesti čim bolj varni:
– Pred vožnjo preverite zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejte.
– Pri vožnji dosledno uporabljajte zaščitno motoristično čelado. Pravilno si jo zapnite. Čist vizir vam omogoča potrebno vidljivost.
– Ne pozabite na oblačila s ščitniki.
– Motorno kolo je ozko, zato vas pri večji hitrosti drugi prometni udeleženci hitro lahko spregledajo. Naj bo vaša hitrost primerna okoliščinam, da vas bodo drugi pravočasno opazili, pa tudi vi njih.
– Poskrbite tudi, da boste čim bolj vidni. Na motornem kolesu imejte vedno prižgane luči. Nosite zaščitna oblačila s čim več odsevniki (nalepkami, trakovi) in čelado svetle barve. Nosite tudi odsevni brezrokavnik.
– Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po smernem vozišču za nasprotni promet.
– Hitrost in način vožnje motornih koles še posebej prilagodite v prvih minutah deževja.
– Če vaše motorno kolo nima zavornega sistema ABS, v dežju ali na spolzkem vozišču ne zavirajte na talnih označbah.
– Izogibajte se asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje ali podobno (predvsem v ovinku).
– Reakcijski čas v idealnih pogojih je 0,6–0,8 sekunde, v cestnem prometu v povprečju 1 sekundo, pri nezbranem ali utrujenem vozniku pa že 2 sekundi ali več.
– Zavorna pot do ustavitve je pri hitrosti 100 km/h 40 metrov. Pot ustavljanja je seštevek reakcijske in zavorne poti.
– Ne vozite, če ste uživali alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila ali ste utrujeni. Sicer to lahko hitro postane vaša zadnja vožnja.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.