Včeraj popoldne so morali policisti iz razgretega avtomobila spet reševati otroka. Tokrat je šlo za komaj sedem mesecev starega dojenčka. Kot nam je danes pojasnila tiskovna predstavnica PU Ljubljana Maja Ciperle Adlešič, jih je na otroka v razgretem avtu, ki je bil parkiran na Vrhovčevi ulici v bližini Tabora v Ljubljani, okoli 17:40 opozorila neka mimoidoča ženska. "Res je pohvale vredno, da so ljudje pozorni na takšna ravnanja, saj smo jih imeli v zadnjem času kar precej," pravi.
Na kraj so nemudoma poslali policista, ki sta klicala otroka, mu trkala in mahala, a se ni odzval. Že skozi zadnje okno osebnega vozila znamke Seat Altea se je videlo, da je otrok, ki je sedel v otroškem sedežu, ves premočen. "Ni se odzival, tudi ten kože je bil drugačen," pravi Ciperle Aldešičeva.
Policisti so skušali najprej priklicati njegove starše, a ker ni bilo odziva, so razbili steklo in otroka izvlekli iz vozila. Na kraj je prišlo tudi reševalno vozilo, ubogega dojenčka pa so odpeljali v bolnišnico. Ob prihodu je imel povišano telesno temperaturo in je bil dehidriran. Tam je ostal nekaj ur. Kot danes pravi Ciperle Adlešičeva, je k sreči zdaj z otrokom vse v redu, po zdravniški oskrbi so ga namreč že včeraj spustili domov.
Starši bodo morali odgovarjati
Policisti so po vseh zbranih obvestilih in po ogledu kraja ugotovili, da so starši otroka v avtu pustili samega najmanj 20 minut. V tem času lahko temperature v avtomobilu presežejo 60 stopinj Celzija, kar je izjemno nevarno za vse ljudi, kaj šele za dojenčke in majhne otroke. Prav ti se namreč najhitreje pregrejejo in imajo največ težav z ohlajanjem. To pa lahko povzroči vročinski udar in posledično smrt.
Tokrat se je k sreči dobro končalo, a starši bodo morali najverjetneje odgovarjati za sum storitve kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe, je še potrdila predstavnica ljubljanske policije. Policija sicer še zbira obvestila.
Policisti ob zadnjem primeru znova pozivajo vse, naj nikar v vozilih ne puščajo nobenih živih bitij, še posebej pa ne otrok, starejših, bolnih ali onemoglih oseb. Vse tudi naprošajo, da naj v primeru, ko opazijo podoben primer – da so v vozilih dalj časa zaprti otroci, starejši, osebe, ki si same ne morejo pomagati, pa tudi živali – o tem takoj obvestijo policijo. Dodajajo, da če res ni nujno potrebno, sami ne povzročajte škode na vozilih, temveč to raje prepustite policistom.
Kenda: ljudje očitno ne berejo časopisov in ne gledajo televizije
Strokovni direktor ljubljanske pediatrične klinike Rajko Kenda opozarja pred neodgovornim ravnanjem staršev. Kenda je dejal, da se puščanje otrok v razgretem avtomobilu, kjer se lahko temperatura že po 10 minutah povzpne na 60 stopinj Celzija, večini ljudi zdi nepredstavljivo. Vendar pa se to še vedno dogaja, tako da sklepa, da "tisti, ki to počnejo, očitno ne berejo časopisov in gledajo televizije", kjer se skoraj vsakodnevno opozarja na nevarnosti takšnega početja.
Po njegovem mnenju bi morali starše o takšnih nevarnostih dodatno ozavestiti bodisi v šolah, ki jih starši obiskujejo še pred porodom, ob vstopu v vrtec in ko pridejo na prvi pregled k pediatru.
Vidi pa Kenda pozitivno plat obveščanja medijev o teh nevarnostih tudi v tem, da so ostali ljudje postali zelo pozorni in občutljivi, če vidijo otroka samega v razgretem avtu.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.