
Medtem ko Borut Hriberšek trdi, da je iz Sintalovega sefa ukradel 650.000 evrov, predsednik Sintalove uprave Robert Pistotnik trdi, da je Hriberšek Sintal olajšal kar za 1.034.941 evrov. "Znesek je nedvoumen, saj so vsote denarja, ki so bile prevzete od naročnikov, jasne, denar, ki je ostal v trezorju, pa je bil preštet komisijsko. Razlika je navedeni znesek," pojasnjuje Pistotnik, ki je prav tako prepričan, da ni šlo za trenutno dejanje, ampak je Hriberšek tatvino dlje časa načrtoval. Obstajali naj bi tudi dokazi, ki bodo to potrdili, vztraja Pistotnik in dodaja, da bodo dokazi podani v sodnem procesu in jih zato še ne morejo razkriti.
Pistotnik prav tako pravi, da jih je avstrijska policija obvestila, da naj bi bile pri nekem neimenovanem avstrijskem odvetniku tri večje škatle denarja na ime Borut Hriberšek, ki jih tam ni deponiral Hriberšek, ampak neka tretja oseba. Po mnenju Pistotnika ta informacija postavlja Hriberška na laž, ko trdi, da je ves denar v Nemčiji, in ko zatrjuje, da je delal sam in po trenutnem vzgibu. "Del denarja je tako tudi v Avstriji, mogoče pa še kje, a to bo ugotavljala policija," je v pogovoru za oddajo 24UR OB ENIH dejal Pistotnik.
Po besedah Pistotnika so v Hriberškovih izjavah tako vsaj tri neresnice: poleg višine odtujenega zneska še podatek o tem, da se celoten odtujeni denar nahaja v Nemčiji, ter trditev Hriberška, da je izpeljal kaznivo dejanje sam, saj je očitno imel tudi pomočnika.
Da bi bil motiv dejanja finančna stiska, Pistotnik močno dvomi. Pojasnjuje, da si je Hriberšek pred kratkim kupil nov avtomobil. Prav tako dodaja, da so plače v dejavnosti varovanja res nizke, a poudarja, da ima Sintal v tej dejavnosti najvišje plače. Po njegovih besedah naj bi bil Hriberšek v podjetju zaposlen že 11 let, na račun pa naj bi dobil mesečno od 850 do 1100 evrov izplačila. V to so vključeni plača, prevoz in prehrana.

Ti zneski se ne ujemajo z izjavo sindikalistov, ki trdijo, da velik delež zaposlenih v dejavnosti varovanja prejema zgolj minimalno plačo, dobrih 900 evrov bruto, kar je nizko plačilo glede na zahtevnost dela, glede na delovnik in glede na opravljeno število nadur.
Plače varnostnikov primerljive s plačami policistov
Glede višine plač varnostnikov se je danes odzval predsednik Zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja Branko Slak, ki pravi, da so plače varnostnikov primerljive s plačami policistov. "Dejstvo je, da je zasebno varovanje gospodarska dejavnost, ki se opravlja v pogojih ostre konkurence na trgu. Poleg tega je to delovno intenzivna panoga, ki opravlja storitvene dejavnosti za naročnike, ki v sedanjih razmerah znižujejo stroške, s tem se zmanjšuje tudi trg storitev varovanja ob velikem številu družb, ki ponujajo na trgu varovanje," je v odzivu na sindikalna opozorila navedel Slak.
Slak priznava, da nekateri delodajalci ne izplačujejo plačil za delo v pogodbenih rokih, za nekatere pa v zbornici menijo, da glede na cene, ki jih dosegajo na trgu, ne morejo izplačati minimalnih plač oziroma vseh prispevkov in davkov. A dodaja, da je to delo za inšpekcijske službe.
"Izpoved malega človeka"
Tako je posneto izpoved na münchenski železniški postaji označil odvetnik Sintalovega varnostnika Boris Grobelnik, ki dodaja, da njegov klient dejanje obžaluje. V posneti izjavi, ki jo je objavila nacionalna televizija, Hriberšek pojasnjuje svoje dejanje. "Ob pol enih zjutraj sem plačal eno položnico za 392 evrov. Ker drugače jih nisem mogel plačati, čeprav sem redno zaposlen, z več nadurami." Hriberšek zatrjuje, da tatvine ni vnaprej načrtoval in da je bila to stvar trenutne odločitve. Zraven še dodaja, "da firma, takšna kot je in na ta način, kot dela, kako se ljudi izrablja, da je zanimivo, da se nič ne zgodi".

Hriberšek Sintalu očita, da zlorablja zaposlene oziroma jih izkorišča. V Sintalu odgovarjajo, da pred krajo takih kritik s strani Hriberška niso bili deležni. "Zaradi situacije, v kateri se je znašel, to tudi ni presenetljivo. Očitno bi rad na vsak način v javnosti upravičil svoje kriminalno dejanje, za katero ni nobenega opravičila, zato išče razloge, ki med ljudmi naletijo na posluh."
Spomnimo
Hriberšek, ki je kot varnostnik delal v podjetju za varovanje Sintal, je 6. aprila iz glavnega trezorja podjetja v vrečah odnesel več sto tisoč evrov in z denarjem odšel v tujino. Po nekajdnevnem skrivanju se je v minuli četrtek v Šentilju predal policiji, del denarja vrnil, za del pa dejal, da ga je skril v sef na železniški postaji v Mannheimu v Nemčiji. Nemška policija je denar zasegla, koliko ga je v sefu, pa še niso sporočili.
Hriberšek je trenutno v priporu, kjer bo ostal vsaj 30 dni, je odločila preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča, odločitev pa je potrdil tudi zunajsodni senat Okrožnega sodišče v Ljubljani. Njegov odvetnik Grobelnik medtem še vedno vztraja, da razloga za begosumnost, s čimer sodišče utemeljuje odločitev za pripor, ni. Napovedal je, da se bo z zahtevo za varstvo zakonitosti zdaj obrnil na vrhovno sodišče.
KOMENTARJI (441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.