Ljubljanski kriminalisti so ovadili šest fizičnih in štiri pravne osebe, med drugim zaradi suma utaje davkov pri prodaji motornih vozil, uvoženih iz drugih držav EU. Osumljeni naj bi prek t. i. davčnega vrtiljaka utajili za 4,5 milijona evrov davkov. Glavni osumljenec je zaradi suma goljufije sicer v priporu že od decembra lani.
Kot so povedali na današnji skupni novinarski konferenci policije in davčne uprave v Ljubljani, naj bi združbo vodil 33-letnik iz okolice Ljubljane, ki je bil direktor ene od osumljenih družb. Nosilna gospodarska družba naj bi s pomočjo dveh slamnatih podjetij lažno izkazovala plačane davčne obveznosti pri prodaji vozil, uvoženih iz drugih držav EU.
Utajili za 4,5 milijona evrov davkov
Tako naj bi od maja 2007 do avgusta lani fizičnim in pravnim osebam prodali okoli 900 avtomobilov in motornih koles, za katera, kot je ugotovila davčna uprava, niso plačali davčnih obveznosti. S tem naj bi si pridobili 4,5 milijona evrov protipravne premoženjske koristi.
Glavni osumljenec – po poročanju nekaterih medijev naj bi šlo za Boruta Černeta, direktorja družbe Avto Moto Černe, ki sicer ne deluje več – je od decembra lani v priporu zaradi skupno 29 kazenskih ovadb zaradi suma 44 kaznivih dejanj goljufije in poslovne goljufije. Štiri osumljence so po policijskem pridržanju izpustili na prostost, je danes povedal vodja sektorja kriminalistične policije pri Policijski upravi Ljubljana Branko Japelj.
Po takrat veljavnem kazenskem zakoniku je za zatajitev finančnih obveznosti zagrožena kazen pet let zapora, za hudodelsko združevanje od šest mesecev do osem let zapora, za pranje denarja pa do osem let zapora.
V letošnjem letu pri prodaji motornih vozil za 6,3 milijona evrov davčnih utaj
Preiskavo sta davčna uprava in policija izvedla skupaj, in sicer po začetku davčne preiskave zoper zavezanca, ki so ga sumili davčnih utaj. S tem, ko ni plačeval davka – šlo je za davek na dodano vrednost in davek na motorna vozila –, naj bi lahko ponujal vozila po precej nižjih cenah kot konkurenca. "Potrdil se je sum, da so nizke cene odraz neplačevanja davkov," je povedal vodja preiskovalno-analitskega centra na generalnem davčnem uradu Uroš Novak.
Davčna uprava meni, da je na avtomobilskem trgu več tovrstnih utaj. "Gre za izredno rizično dejavnost," pravi Novak. Uprava je v lanskem letu v 758 inšpekcijskih nadzorih v trgovini z motornimi vozili ugotovila za osem milijonov evrov, v prvih štirih mesecih letos pa v 192 nadzorih za 6,3 milijona evrov davčnih utaj.
Novak kupcem svetuje, naj bodo pozorni pri nakupih vozil od novonastalih prodajalcev in naj pri že znanih prodajalcih dobijo račun tega prodajalca, ne kakšne druge družbe. Poleg tega naj ne plačujejo z gotovino, ampak prek transakcijskega računa družbe.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.