Potujoči cirkus Safari, ki je te dni gostoval v Kranju in je njegova naslednja postaja Koper, močno dviga prah. Poročali smo že, da obiskovalci v cirkusu lahko vidijo konje, krave, koze, lame in celo kamele, ki so v takem stanju, da je bilo kranjsko Društvo za zaščito živali močno zaskrbljeno. Vročina, premalo prostora in življenje na poti so stvari, ki jih te živali prestajajo, da lahko nastopajo in proti svoji volji zabavajo ljudi. Nekateri Kranjčani so cirkusu dali vedeti, da ni dobrodošel.
Tako se je v petek pred omenjenim nemškim cirkusom zgodil incident, posredovala pa je tudi policija. Skupina aktivistk je v njegovi bližini ter na javni površini delila letake, s katerimi je želela mimoidoče in obiskovalce cirkusa opozoriti na vprašanje nastopov živali.
Zaposleni naj bi najprej nad aktivistke poslali otroke z vodnimi pištolami, nato pa je prišel moški, sicer cirkusant, ki naj bi fizično napadel eno aktivistko. Vrgel naj bi jo po tleh, pri tem pa naj bi utrpela lažje poškodbe glave in čeljusti.
Kaj je torej ugotovila policija, ko je prišla na kraj dogodka?
Tiskovni predstavnik kranjskih policistov Bojan Kos je za 24ur.com potrdil, da so res morali posredovati. Dejal pa je, da suma o kršitvi javnega reda niso ugotovili, prav tako niso odkrili kakšno drugo nezakonito ravnanje.
"Naj bi pa v enem primeru delavec cirkusa brez uporabe sile posegel samo v prepir med otrokom in prijaviteljico. Poškodovan ni bil nihče," je poudaril in še dodal, da so prejeli tudi prijave o mučenju živali, kar so seveda preiskali. Mučenja niso mogli potrditi.
Iz Kranja v Koper
Obalno Društvo Proti Mučenju Živali je koprskega župana Borisa Popoviča pozvalo, naj cirkusu Safari odreče gostoljubje. Zakaj? Navedli so nekaj razlogov: so proti temu, da se živali izkorišča v namen človekove zabave, saj živali pri tem močno trpijo.
Deležne so okrutnih praks – od ujetništva, neprimernega prevoza in nastanitve, dresure, mučenja in podobno, opozarjajo v obalnem društvu.
Živali namreč med dresuro pretepajo, bičajo, trenerji naj bi uporabljali tudi "biče, palice, brce, elektrošoke, verige, osamitev, odtegovanje hrane in vode ...", pri tem pa je, tako društvo, veterinarska oskrba pičla ali je sploh ni. "V dneh, ko se po celi Sloveniji spopadamo z vročinskim valom, je tem živalim še toliko huje," dodajajo.
"Cirkus niso ure preživete v zabavo družine in otrok, gre za vse kaj drugega. Gre za čas, ki ga živali prebijejo v neustreznih pogojih, ločene od svoje vrste, z uporabo prisile in nedopustnih metod v namen dresure. Kar predstavljajte si, kaj to pomeni za vse te živali, katerim je narava namenila drugačno življenje. Te živali vedo, da niso tam, kjer bi morale biti. Živali, ki izvajajo trike, ki jih v svojem pravem okolju nikoli ne bi, to počnejo iz strahu in ne zato, ker bi to hotele," so še poudarili.
KOMENTARJI (423)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.