
V soboto so vlomili v stanovanjsko hišo na območju Bežigrada. Neznanec je po ugotovitvah policije vlomil v kletne prostore, pregledal notranjost, a očitno ni našel ničesar, kar bi bilo vredno odnesti. Za seboj je pustil za okoli 500 evrov škode.
V znamenju vlomov je minil tudi vikend na območju PU Celje. Kot je sporočila tiskovna predstavnica Milena Trbulin, so v petek neznanci vlomili v stanovanjsko hišo na območju Vojnika. Storilec je v vlomil skozi vrata terase in ukradel večjo vsoto gotovine.
V soboto je v Celju neznanec v hišo vlomil skozi pritlično okno. Ukradel je tablični računalnik, dve ročni uri ter nekaj zlatnine in gotovine.

Vlamljali so tudi na območju Slovenj Gradca. Na Starem trgu je včeraj neznanec vlomil v dve hiši. V eno skozi balkonska vrata, v drugo pa skozi okno. V enem primeru je ukradel več kosov zlatnine, v drugem pa nekaj gotovine. Na Vrheh je v stanovanjsko hišo nekdo vlomil skozi kopalnično okno. Odnesel je večjo vsoto gotovine in več zlatnine. Vlom so včeraj obravnavali tudi v Škalah, na območju Policijske postaje Velenje. Tudi v tem primeru je storilec v hišo vlomil skozi okno ter prav tako ukradel nekaj gotovine in zlatnine.
Na Gorenjskem so vlamljali v Lescah, Kranju, Škofji Loki ter Bledu in Bohinjum sporoča tiskovni predstavnik Pu Kranj Bojan Kos. V Lescah sta storilca v stanovanjsko hišo vlomila skozi kletna vrata, prostore pa sta zapustila, ko jih je zalotila lastnica. Dva storilca sta bila med vlamljanjem v stanovanjsko hišo prepodena tudi v Predmostu. V hišo so vlomili še v Gabrku, kjer si storilec ni prilastil ničesar, in v Ševljah, kjer je odtujil verižico. V Zgornjih Bitnjah je odtujil televizor, na Ribenski cesti na Bledu je odtujil obutev, na Mladinski cesti pa zlatnino in tablični računalnik. Obravnavali so tudi vloma na Koritenski cesti na Bledu in v Bohinjski Bistrici, kjer pa niso odtujili ničesar, temveč je nastala zgolj materialna škoda na objektih.
Vrednejših stvari ne shranjujte v kleteh
Na Viču vdrli v kletne prostore bloka in odnesli otroška darila
Vlomilci največkrat vlamljajo v stanovanjske hiše in vikende ter vozila. V stanovanjske hiše vlamljajo v približno 30 odstotkih, delež vlomov v vikende je približno 10 odstotkov, tak pa je tudi delež vlomov v vozila. Preostali delež predstavljajo vlomi v stanovanja in kleti v blokih, trgovine, gostinske lokale in kioske. V blokih največkrat vlomijo v stanovanja v nižjih in višjih nadstropjih, saj so stanovanja nižje lažje dostopna, višje pa so bolj umaknjena.

Policisti sicer ugotavljajo, da so slabše varovane kleti v nekaterih stanovanjskih blokih, predvsem tam, kjer se bloki ne zaklepajo ali pa so predmeti v kleti zavarovani samo z obešanko. Prav slabo varovanje je bilo najverjetneje tudi glavni krivec za vlom in kraj v kletnih prostorih enega od blokov na območju Viča v Ljubljani ta vikend. Kot pravi naša bralka, so vlomilci pokradli različne stvari, med drugim tudi praznična darila za otroke. Policija ob tem znova opozarja, da naj stanovalci v blokih vrednejših stvari ne puščajo v kleteh.
Najbolj dejavni so med 8. in 12. uro ter med 16. in 20. uro
Vlomilci sicer v stanovanja vlamljajo skozi vrata, največkrat skozi balkonska, pa tudi skozi okna. V času od oktobra do konca leta so najbolj dejavni med 8. in 12. uro ter med 16. in 20. uro. Tako je že nekaj let, pravijo. V omenjenem času ljudi pogosto ni doma, popoldan pa je tudi dan krajši. Vlomilci največkrat ukradejo zlatnino in denar.
Kako preprečiti vlom?
Policisti še opozarjajo, da je vlome v nekaterih primerih mogoče preprečiti z uporabo varnostnih sistemov in elektronskih varoval, varoval proti dvigu vrat, z zapahi za okna, senzorji, časovnimi stikali za samodejno prižiganje luči, pa tudi z nekaj najbolj osnovnimi ukrepi, kot so zapiranje oken, zaklepanje vrat, z umikanjem vrednejših predmetov z vidnih površin in njihovim ustreznim shranjevanjem.
Ko postanete žrtev
Če postanete žrtev vlomilca, takoj pokličite telefonsko številko 113 in ne vstopajte v prostor, saj je storilec lahko še v objektu, uničite pa lahko tudi sledi, ki bi lahko pomagale pri odkrivanju storilca. ''Dogaja se, da oškodovanci že ob pogledu na vhodna vrata ugotovijo, da je bilo v njihovo stanovanje vlomljeno, pa vseeno vstopijo vanj in pregledujejo, kaj je bilo odtujeno, seštevajo za koliko so bili oškodovani, sproti pa uničujejo še sledi,'' opozarjajo policisti in dodajajo, naj oškodovanci raje počakajo pred vrati in do prihoda policije opazujejo prostor in okolico ter na primer navežejo stik z bližnjim sosedom.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.