Potem ko so nam s Policijske uprave Celje sporočili, da so neznani storilci včeraj vlomili v brunarico celjskih gorskih reševalcev in jih okradli, smo poklicali načelnika GRS Celje Aleša Kovača, ki nam je podrobneje pojasnil, kaj se je pravzaprav zgodilo. Sam se sicer na Okrešelj ni podal, je pa povzel besede njihovega reševalca, ki je prvi ugotovil, da se je nekomu zahotelo gorske reševalne opreme.
Brunarica sicer stoji okrog 150 metrov stran od Frichaufovega doma na Okrešlju, ki je pogorel pred enim mesecem. Med drugim je namenjena dežurstvom celjskih gorskih reševalcev v poletni in zimski sezoni. Je dobro oporišče, saj ima kuhinjo in 20 skupnih ležišč. In kar je najpomembneje, reševalcem je bila tako vedno na voljo vsa potrebna oprema za pomoč ponesrečenim nad Logarsko dolino.
Včeraj je eden od članov GRS Celje peljal geodete na Okrešelj, da bi opravili izmere za novo kočo, ki se bo začela graditi, če bo vse po sreči, naslednje leto. Brunarica je zdaj tam edini primerni prostor, kjer delavci lahko odložijo svoje orodje, se okrepčajo in pogrejejo, je pojasnil Kovač. "Ko so prišli do koče, je naš član opazil, da ključavnice ni več na vratih in da gre za vlom. Šel je v kuhinjo in videl, da ni več radijske postaje. Potem je šel še v skladišče in ugotovil, da so vlomili tudi skozi ta vrata. Manjkali so cepini, dve statični vrvi, vponke z matico, priprave za spuščanje, sidriščne plošče – skratka tehnična reševalna oprema, ki se da naložiti na rame, kar je bilo težjega, na primer nosila in zimske sani, so pustili. Po prvem izračunu je bila ta oprema vredna okrog 3500 evrov," je ocenil Kovač in dodal, da to ni bil prvi vlom v brunarico. Pred tremi leti so jim že vdrli skozi stranska vrata v drvarnico in odnesli radijsko postajo, cepine in čelado.
Kovač predvideva, da so bili vlomilci izkušeni, saj so vlomili, kot da bi vedeli, kako je najlažje: "Mislim, da so bili na delu profesionalci, saj so imeli s sabo vrtalni stroj, zavrtali so skozi cilindre. Res so naredili zelo malo škode. Točno so vedeli, kaj delajo in kaj bodo vzeli."
Ukradena oprema pa ne pomeni škode zgolj v finančnem smislu, ampak predvsem zmanjša učinkovitost reševanja. "Če je bilo potrebno neko bolj resno reševanje, smo vso opremo iz brunarice enostavno vzeli s seboj. Zdaj jo bomo morali prinesti iz doline. Še vedno imamo opremo za reševanje, ampak zdaj jo bo treba na hrbtu nositi že iz doline, kar pa ni tako enostavno," je izpostavil Kovač. Za občutek – iz doline do brunarice je slabo uro hoda. In ravno Okrešelj je eno večjih središč gorskih reševalcev na tem območju, saj se v njegovi okolici zgodi kar polovica gorskih nesreč, je pojasnil Kovač.
Vlom tudi na Gorenjskem
Potem ko smo že objavili novico o kraji na Okrešlju, nam je podobno zgodbo razkrilo še Planinsko društvo (PD) Tržič, ki je lastnik doma na Zelenici, kjer deluje tudi gorniški učni center. Med 24. in 27. decembrom, ko je bila koča zaprta, so neznanci poskušali odpreti stranska kuhinjska vrata, a jim to ni uspelo. Zato so vdrli skozi okno v kleti. "Tam so nato umaknili hladilnike in skušali od znotraj odpreti vrata, a jim zopet ni uspelo. Zato so verjetno nazaj odšli skozi okno. Ukradli so 10 lavinskih žoln, ki so jih uporabljali za izobraževanje in usposabljanje v gorniškem učnem centru. Vlomilci so na objektu povzročili škodo v višini 1.500 evrov, žolne pa so bile vredne približno 2.500 evrov," je pojasnil predsednik PD Tržič Uroš Ahačič.
Ob vsem tem se postavi vprašanje, kje so meje človeške vesti – ukrasti opremo junakov, ki jo potrebujejo za reševanje planincev v težavah ali celo v življenjski nevarnosti? Ukrasti opremo društvu, ki si prizadeva, da bi izobrazila in naučila ljudi, kako varno hoditi po hribih?
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.