
Slovenski cariniki so v letu 2013 zadržali ponarejeno blago v 1334 primerih, kar je največ v zadnjih letih. Tudi ocenjena vrednost ponaredkov je najvišja, in sicer skoraj 19 milijonov evrov. Ponarejeno je različno komercialno blago, med odkritimi ponaredki pa je bilo največ vžigalnikov, ročnih ur, obutve in igrač, so sporočili s Carinske uprave.
Cariniki pregledajo pošiljke na podlagi analize tveganja, pregleda dokumentacije in fizičnega pregleda blaga. V primeru suma, da so v pošiljki ponarejeni izdelki, lahko carina začasno zadrži blago. Nato obvesti prejemnika blaga in imetnika pravice intelektualne lastnine. Slednji skoraj vedno zahteva uničenje ponarejenega blaga, ki poteka na njegove stroške pod carinskim nadzorom.
V letu 2013 je bilo v 1334 primerih odkritih in začasno zadržanih 198.340 kosov blaga v ocenjeni vrednosti 18.924.304 evrov, kar je največ v zadnjih letih. Izvedenih je bilo tudi največ ukrepov začasnega zadržanja blaga do sedaj, vendar je bilo v pošiljkah manj izdelkov. Razlog je v velikem številu ukrepov v Izpostavi Pošta Ljubljana, kjer pa se v pošiljki običajno nahajata le en ali dva izdelka. Največ ponaredkov odkrijejo cariniki v Luki Koper.
Ponarejeno je različno komercialno blago, med odkritimi ponaredki pa je bilo največ vžigalnikov, ročnih ur, raznih dodatkov, obutve, ročnih torbic in igrač. Večina ponaredkov pride v zabojnikih z ladjami in prek pošte, največkrat s Kitajske, Hongkonga, Singapurja in Indije. Blago, ki prispe v koprsko pristanišče, je večinoma namenjeno prejemnikom v drugih državah EU (Slovaška, Češka, Madžarska, Hrvaška, Avstrija) ter v Črni gori, blago, ki je zadržano na ljubljanski pošti, pa je praviloma namenjeno prejemnikom v Sloveniji in je rezultat spletnih nakupov.

V Izpostavi Pošta Ljubljana je bilo zadržanih tudi 56 pošiljk (3618 kosov) zdravil za zdravljenje erektilnih motenj. Pošiljke so večinoma prispele iz Indije. Carinska uprava RS pri nakupu prek spleta kupcem svetuje, naj bodo previdni. Naslovniki pošiljk s ponarejenimi zdravili so običajno fizične osebe, ki jih naročajo prek spleta, misleč, da gre za originale. Vendar pa imajo taka zdravila lahko dvomljive učinke ali učinkovin sploh ne vsebujejo, lahko pa so celo zdravju škodljiva.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.