V zagrebški četrti Sesvete so sredi dneva umorili Vinka Žuljevića Klico, ko se je ta vračal z nedeljske maše. Umor se je zgodil v le nekaj desetih sekundah in to pred očmi šokiranih mimoidočih.
Žuljevića so napadli v njegovem avtomobilu, ko je pred semaforjem stal na rdeči luči. Pred njegov avtomobil sta se postavila avtomobil in motor, ki sta mu tako prekrižala pot. Nato pa so proti njemu začeli streljati. Ko je skušal stopiti iz avtomobila, so do njega stekli trije zamaskirani napadalci, ga zvlekli iz avtomobila in nadaljevali s streljanjem. Ko so se napadalci prepričali, da se telo več ne premika, so zbežali s kraja dogodka.
Gre za eno najbrutalnejših likvidacij v zadnjih dvajsetih letih na Hrvaškem, ki se je zgodila sredi dneva, v le nekaj desetih sekundah, pred očmi številnih mimoidočih. Avtomobil, ki so ga uporabljali napadalci je bil ukraden, policija pa ga je nekaj minut kasneje našla v neki samotni ulici. Napadalci so ga polili z bencinom in zažgali. Policija napadalce še išče.
Kaj je bil motiv?
Policija še vedno preiskuje, kaj je bil motiv za brutalni mafijski obračun. Ker je imel Žuljević zelo razvejano mrežo poznanstev, bil pa je povezan še s številnimi posli po celi Evropi, je delo kriminalistov precej oteženo.
Hrvaška varnostno-obveščevalna agencija je celo pred nekaj leti v svojem poročilu ugotovila, da so nekateri njegovi tesni sodelavci skušali izpeljati donosen posel v mednarodni trgovini z vojaško opremo in orožjem.
A bolj verjeten motiv je povezan z nekaterimi dogodki iz bližnje preteklosti, poročajo hrvaški mediji. Denimo, skrivnostno izginotje dveh Žuljevićevih znancev, ki sta v začetku leta odšla na Češko. Za njima se je nato izgubila vsaka sled. Policija sumi, da sta umrla v eksploziji, s katero so zrušili hišo na vzhodnem Češkem, ki jo je uporabljal prijatelj pokojnega Vjeka Sliška – ki je bil prijatelj Žuljevića.
Policija prav tako preverja možnost, da je umor Žuljevića posledica mafijske vojne, ki že skoraj dve leti divja na območju Tuzle v sosednji Bosni in Hercegovini. Žuljević naj bi namreč bil povezan z eno od sprtih strani.
Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi napadalci pripadali celo albanski mafiji.
Policija še čaka forenzično analizo kraja umora, ki bo morda razkrila več podrobnosti, kdo je naročnik umora. Ne izključujejo možnosti, da so naročniki iz tujine, je potrdil načelnik hrvaške kriminalistične policije Vitomir Bijelić. S primerom kompleksnega kaznivega dejanja se ukvarja posebna operativna skupina kriminalistov in tudi zato je Bijelić optimist in meni, da bodo v relativno kratkem obdobju ugotovili podrobnosti in identificirali storilce.
Kdo je bil Žuljević Klica?
Vinko Žuljević Klica je bil 57-letni upokojeni častnik hrvaškega obrambnega sveta (HVO), a je bil povezan s hrvaškim podzemljem. Nekateri menijo, da je bil eden najnevarnejših ljudi v hrvaški prestolnici. Leta 2008 se je njegovo ime povezovalo z ugrabitvijo Anteja Jelavića, nekdanjega člana predsedstva BiH, je poročal hrvaški portal 24sata.
Hrvaška javnost si ga je najbolj zapomnila po umoru Veselina Marinova, telesnega stražarja nekdanjega poveljnika paravojaške enote Kažnjenička bojna, ki je znana po svojem surovem postopanju v bosanski vojni. Sodišče ga je sicer oprostilo obtožb, saj je presodilo, da naj bi Žuljević Marinova ustrelil v samoobrambi, čeprav je vanj izstrelil kar pet nabojev.
Sicer pa je bil Žuljević dolgoletni prijatelj "kralja poker avtomatov" Vjeka Sliška, ki so ga leta 2001 ubili na zagrebškem Cvjetnem trgu. Pred dvema letoma je bil aretiran tudi zaradi suma izsiljevanja nekega gostinca, a so ga kmalu izpustili na prostost. Žuljević je bil tudi solastnik varnostne agencije Bilic-Eric Security.
'Bogata' zgodovina brutalnih likvidacij na Hrvaškem
Na Hrvaškem je bilo v zadnjih 25 letih več kot 30 brutalnih atentatov, usmrtitev in mafijskih umorov, sodni epilog pa jih je doživelo le pet. Pravosodje namreč le težko dokaže krivdo, saj vlada v podzemlju t.i. zakon molka.
Hrvaški Jutranji list je objavil nekaj najbolj znanih primerov, med drugim:
marec 1992: umor Mata Šabića, takrat najbolj znanega kriminalca v Osjeku. Ubili so ga pred lokalom.
februar 1993: umor Damirja Kovačića Šerifa, ki je pred tem težko ranil "kralja poker avtomatov" Vjeka Sliška.
september 1995: umor Mladena Šiškića, desne roke Vjeke Sliška. Ustreljen je bil z ostrostrelko.
avgust 1997: umor Omerja Zahirovića, ki je vrgel bombo na igralnico Zlatka Bagarića. Ubili so ga, ko je bil izpuščen iz zapora.
marec 1998: umor Alberta Burića, ki so ga povezovali z reketiranjem. Raznesla ga je bomba, ki je bila nameščena na avtomobilu.
julij 1998: umor Zlatka Bagarića, hrvaškega igralniškega kralja. Ubil ga je Lazar Rodić, ker je pred tem več ur nadlegoval njega in njegove brate.
marec 1999: umor Željka Šobota, ki so ga omenjali v aferi z lažnimi tolarji Promdei banke. Prerešetali so ga medtem ko je jedel burek.
julij 1999: umor Ibrahima Dedića, lastnika Promdei banke.
marec 2001: umor Vijeka Sliška. Ubil ga je belgijski plačanec James Cappiau, ki ga je nato ustrelil Sliškov telesni stražar. Obsodili pa so dva sostorilca Marka Nikolića in Samirja Ivoševića.
december 2007: umor Davorja Zečevića Zeca, pripadnika t.i. zločinske organizacije. Umorjen je bil s strelom v glavo.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.