Tožilka Blanka Žgajnar je prebrala skrajšano verzijo obtožnice v primeru Balkanski bojevnik, ki obtožene bremeni nedovoljenega prometa z drogo in hudodelskega združevanja. V obtožnici piše, da so se obtoženi povezovali tudi z osebami v Srbiji, Črni gori, na Hrvaškem in Italiji. Boštjan Kopčič in Marko Bublič pa sta obtožena tudi nedovoljene posesti orožja.
Vsi naj bi komunicirali preko "varnih telefonov", te so namreč zelo pogosto menjavali, uporabljali pa so tudi javne govorilnice. Imeli so tudi ponarejene potne dokumente, sodelovali pa so pri nakupu kokaina v Južni Ameriki, ki so ga poskušali prepeljati v Evropo in ga tu prodati. Bili so dobro organizirani in tudi v Sloveniji so imeli vodjo. To naj bi bil prvoobtoženi Dragan Tošić.
Poleg Tošića je tožilka med prebiranjem obtožnice največkrat omenila Jakoba Remškarja, Dejana Zupana, Dragana Bjelkaša, Boštjana Kopčiča, Anesa Selmana, brata Lucević in Sandro Udrih, ki naj bi predvsem skrbela za najem stanovanj in vozil ter ponarejene dokumente.
In kot Žgajnarjeva še ugotavlja v obtožnici, so člani slovenskega dela združbe v glavnem brez zaposlitve ali z zaposlitvijo, ki jim ne bi omogočala njihovega življenjskega standarda. Obtoženi so namreč lastniki nepremičnin, lokalov, osebnih vozil višjega cenovnega razreda in plovil. To naj bi "nedvomno izviralo iz večletne trgovine s prepovedano drogo".
Žgajnarjeva je v obtožnici sicer še navedla, da je Tošić kot vodja slovenskega dela združbe sodeloval s preostalimi vodilnimi člani združbe iz drugih držav, in sicer Darkom Šarićem, Željkom Vujanovićem, Goranom Sokovićem, Boškom Nedićem in Nikolo Pavlovićem glede organizacije nabave, zagotovitve finančnih sredstev in načrtovanja prevoza kokaina.
Prav tako še navaja, da so pridobili "zanimive fotografije", med njimi fotografijo Dragan Beljkaša s partnerico v Braziliji dan pred zasegom dveh ton kokaina v Urugvaju, fotografijo Dragana Tošića in Jakoba Remškarja z Draganom Šarićem na smučanju v Italiji, prav tako pa obstajajo tudi fotografije, ki dokazujejo, da se je Tošić udeležil tudi poroke Duška Šarića.
O dokazih bodo odločali sproti
Še pred tem je uvodoma predsednik senata Gorazd Fabjančič danes povedal, da je senat zahteve obrambe vzel na znanje. Kot je še dodal, mora senat najpozneje do konca dokaznega postopka odločiti, ali se kakšne dokaze izloči.
S tem se je odzval na zahtevo obrambe, da se med samo obravnavo odloča o izločitvi dokazov, saj Luka Zajc kot odvetnik prvoobtoženega Dragana Tošića očita nezakonitost dokazom, pridobljenim s prisluškovanjem srbskih in italijanskih organov.
Odvetniki želijo združitev kaznivih dejanj
Po branju obtožnice pa so dobili besedo tudi zagovorniki obtožencev. Ker so vsi obtoženi vsaj dveh kaznivih dejanj, so njihovi zagovorniki zahtevali, da se jim sodi le za hujše kaznivo dejanje oziroma da se kazniva dejanja združijo, kar naj bi omogočal tudi zakon. Drugi Tošićev zagovornik Marko Bošnjak je dejal, da je zadovoljen z odločitvijo senata, da bo o izločanju dokazov odločal sproti. Odvetniki obtožencev so tudi izrazili željo, da bi tožilstvo, preden predstavi kakšen dokaz, najprej pojasnilo, kaj želi s tem dokazati. Dodal je, da gre za enega najtežjih kazenskih postopkov v državi, ker so bili dokazi zbrani po vsem svetu in jih je treba pazljivo preučiti, saj se zakonodaje v vseh državah razlikujejo.
Tošić: Obtožbe niso resnične
Nato pa je spregovoril tudi Tošić. Dejal je, da so vse obtožbe zoper njega neresnične ter zatrdil, da "nikoli ni imel opravka z mamili". Veseli se glavne obravnave, na kateri bo to tudi dokazal. Pravi, da ni član nobene hudodelske ali kakršnekoli druge združbe. Tošič pravi, da on ni oseba, za katero so imeli Italijani vzdevek "Il Calvo" in Srbi "Čelavi" (Plešasti). Tudi Italijani naj ne bi trdili, da je on Il Calvo, to naj bi šele pozneje povedali slovenski organi.
Tošić pa je med zagovorom priznal, da pozna domnevnega kralja kokaina Darka Šarića. Šarića pozna kot uspešnega poslovneža, ki se ukvarja z legalnimi posli, je dejal. Prav tako pozna tudi Duška Šarića, brata Darka Sarića, je še pojasnil.
Nekatere soobtožence pozna, nekaterih ne. Tiste, ki jih pozna, so ali njegovi poslovni partnerji ali pa se poznajo iz zasebnega življenja, nikoli pa niso sodelovali, kot jim je očitano v obtožnici, še dodaja Tošić. Glede premoženja je povedal, da je njegov izvor pred časom preverjal že Durs.
Tošić je 16 strani dolg zagovor prebral v dobri uri, na vprašanja pa ni želel odgovarjati. Kot je po obravnavi novinarjem dejal Tošićev zagovornik Luka Zajc, je to, da Tošić ne odgovarja na vprašanja, "stvar taktike obrambe".
Zajc tudi meni, da je obtožnica neutemeljena in protispisna. Sicer pa prvoobtoženi pričakuje, da bo uspel dokazati svojo nevpletenost v očitane prepovedane posle in da bo oproščen.
Za Tošićem pa so spregovorili tudi drugi obtoženci. Dragan Beljkaš in Jakob Remškar sta dejala, da sta nedolžna. Bjelkaš je tudi zanikal obtožbo, da je član kriminalne združbe in zatrdil, da ni nikoli uporabljal vzdevka "Rođak".
Je pa Beljkaš priznal, da je pogosto potoval v Brazilijo, vendar da ga tja ni poslal Tošić, ki je v obtožnici naveden kot prvi človek slovenskega dela združbe. Tako naj se ne bi nič počelo brez njegove vednosti ali odobritve, ostali člani slovenskega dela združbe pa naj bi bili le njegovi t.i. izvajalci.
O svoji nedolžnosti je prepričan tudi Jakob Remškar, ki je razložil, da pozna nekatere od soobtoženih ter da je v Južnoafriško republiko potoval, ker se ukvarja z lovom, doma pa ima že trofeje, kot so žirafa, leopard, opica in svinja bradavičarka. Tudi on je odklonil odgovarjanje na vprašanja, z izjemo svojega zagovornika.
Danes se je sicer zagovarjal še Mirzad Lucević, ki se je prav tako izrekel za nedolžnega. Obtožen je organiziranja prevozov in širše logistike.
Ostalih 13 obtoženih na svoj zagovor še čaka.
Sojenje se je začelo slabo leto po obsežni policijski akciji. Policisti in kriminalisti so 25. maja lani aretirali 14 ljudi. V okviru akcije, ki je potekala na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper, pa so opravili tudi več kot 30 hišnih preiskav. Po končanih zaslišanjih pred preiskovalnimi sodniki je devet osumljenih končalo v priporu, trije v hišnem priporu. Vsi so danes še vedno priprti. Obtožbo je tožilstvo vložilo 23. novembra lani, pravnomočna pa je postala 25. marca.
Poseben režim na sodišču
Sodišče opozarja, da ob dnevih, ko poteka sojenje, velja na sodišču poseben režim. Odprt je le glavni vhod, službeni vhod in vhod na lokaciji Tavčarjeva 9 pa sta zaprta. Na glavnem vhodu morajo prav vsi čez varnostni pregled, zaradi česar predlagajo, da časovno prilagodijo prihode na sodišče. V ljubljanskem priporu so prejeli obvestilo, da nameravajo med prevozom na sodišče ubiti Tošića, zato vse obtožene na sodišče pripeljejo ob močno poostrenih varnostnih ukrepih.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.