Ob 9. uri se je na ptujskem sodišču nadaljevala glavna obravnava v sojenju 36-letnemu Silvu Drevenšku, obtoženemu trojnega umora na lanski božični večer v Gerečji vasi.
Oškodovanca (brata oziroma sina umorjenih), ki ga zastopa odvetnik Daniel Planinšec, je predsednik senata Marjan Strelec pred pričetkom prosil, če lahko do pričanja zapusti dvorano, ter nadaljevanje nato spremlja po koncu njegovega zaslišanja.
Nato so pred sodni senat stopile štiri priče - nekateri sosedje, ki so posredovali ob dogodku, ter sorodniki žrtev. Ena od zaslišanih, soseda, je povedala, da je na dan dogodka slišala kričanje otroka. Dejala je, da teh krikov ne bo nikoli pozabila. Pozneje je na dvorišču videla njegovo poškodovano babico, taščo osumljenega, "kako se vleče po cesti". "Klicala je na pomoč," je opisala dogodke lanskega 25. decembra. Takrat je bil tam tudi še obtoženi; med pogovorom je deloval hladno in mirno. Hladnokrvno jo je vprašal, kaj dela, odgovorila mu je, da kliče policijo. Drevenšek se je nato odpeljal. Čeprav sta stala na razdalji meter ali dva, ni zavohala alkohola ali opazila, da bi bil opit. Obtoženi je temu ugovarjal in priči očital, da laže. Na pričanje sosede je dejal: "Ne spomnim se." Predsednik sodnega senata ga je ob tem opomnil, da lahko postavlja vprašanja, ni pa zdaj čas za komentarje. Drevenšek je sosedo še vprašal, na koliko razdalje sta stala med njunim pogovorom, da je lahko zaznala, ali je pod vplivom alkohola.
Besede prve priče je nato potrdil tudi drug sosed. Povedal je podobno - z dekletom sta bila ravno med večerjo, ko je zaslišal zvonec. Ena od žrtev, 58-letna Jožica Lešnik, je pri njem pozvonila. Opazil jo je že skozi okno, ko je odprl vrata pa je stokala in prosila za pomoč. Nato je videl obtoženega, kako se je odpeljal z avtom. Poklicali so rešilca. Tudi on je slišal otroka, ki da je udrihal po Drevenšku in "govoril nekaj v smislu: Nikoli več ne bom videl dedka, babice". Otrok je bil po besedah priče slišati obupano, v grozi, govoril je v joku. Tudi njemu obtoženi ni deloval kot močno opit.
Drevenšek naj bi širši družini že pred dogodkom rekel, da bo "24. decembra tekla kri"
Tretja priča, sestrična oziroma nečakinja pokojnih, je dejala, da vztraja pri tem, kar je povedala že med zaslišanjem. Še pred samim dogodkom jo je klicala druga sestrična (v nadaljevanju prav tako priča), ter ji povedala, da Drevenšek hodi k njenim staršem jest. Pravi jim, da bo "24. decembra tekla kri". Rekla ji je, da je to nekomu morala povedati, naj pa tega nikomur ne govori. Njena mama se je zelo bala, da bi grožnje lahko uresničil, tudi zase, je povedala. Drevensek jo je sicer večkrat klical iz pripora, enkrat se mu je javila, nato pa mu ni več dvigovala telefona. Na vprašanje, kaj meni, da je s tem hotel doseči, je dejala, "da mu je žal, hudo, da ni vreden, da ga poslušam, da lahko odložim". Nato je po osmih minutah pogovora - govorila sta 28. aprila letos okoli poldneva - prekinil. Dodala je še, da od dogodka ves čas v sebi nosi nekakšen strah.
Sledilo je zaslišanje še ene od nečakinj oziroma sestrične žrtev. Tudi ona je dejala, da stoji za tem, kar je povedala v prvi izjavi. Povedala je, da je obtoženi pred dejanjem zahajal k njeni materi, kar da ji je povedala mama. Omenila ji je tudi, da se zadnje čase obnaša drugače, da je pogosto pijan. mama ji je še povedala, da ji je rekel, da sta se 25. decembra 2020 selila v novo hišo, da je to eno leto in da se bo 25. decembra 2021 "nekaj zgodilo". "Mama mi je povedala, da je rekel, da bo neka kri tekla," je navedla. To je zaupala drugi sestrični, ker ji - kot je dejala - ni bilo vseeno, skoraj prepričana je bila v to, da se bo zgodilo nekaj hudega. Tudi po vasi naj bi se pogovarjali, da se Drevenšek "čudno obnaša". Kmalu nato se je odpravila k Lešnikovim, da bi tudi z njimi govorila o tem. Rekla jim je, da naj se pazijo, da se boji zanje. Izpovedala je še, da sta se 36-letnik in njena mama vedno dobro razumela, zdaj pa se ga boji, saj ni pričakovala, da bi lahko kaj takšnega storil.
Obtoženčev zagovornik Andrej Kac je nato predlagal umik vseh prič, razen petih (med njimi sta tudi dva zdravnika in obtoženčev oče), napovedanih za ponedeljek. "Pri zaslišanju petih prič obramba vztraja, ostale umika," je dejal. Tožilka Teja Kukovec Belšak se je s tem strinjala.
Pričakovali, da se bo zgodilo kaj hudega, a nikakor, da bo tako tragično
Sledilo je pričanje oškodovanca - sina oziroma brata umorjenih. Kot zdajšnjega skrbnika otroka obtoženega in umorjene, ga je tožilka najprej povprašala o lastnih laičnih opažanjih o psihičnem stanju otroka. Dejal je, da obiskuje psihologa in travmatologa. Še vedno živi v strahu, težko zaspi, boji se določenih krajev, prostorov v hiši, kjer se je zgodil umor. Prav tako se boji očeta - "povezuje ga z lopovi", ki ga je "rotil, naj preneha s 'pikanjem'". "Star je pet let, pa sam sebe krivi, da bi lahko kaj naredil. /.../ Govori, da je on atija prosil, naj preneha. A da je bil ati poreden in ga ni poslušal."
Spregovoril je tudi o lastnem doživljanju tragedije. Dejal je, da so nekako pričakovali, da se bo zgodilo nekaj hudega - da bo nekoga udaril, ni si pa mislil, da bo tako hudo. Vedeli so za njegove grožnje, "da bo 24. decembra tekla kri", zato so od 22. decembra 2020 iskali možnosti varovanja hiše. Na predbožični večer in naslednje jutro so se tudi oddahnili, ker je vse ostalo mirno. Tudi zaradi tega se je odločil naslednji večer preživeti pri svojem dekletu, kar meni, da ga je nato tudi rešilo, saj je prepričan, da bi bil sicer tudi sam med žrtvami. "Če bi bil tam, me več ne bi bilo," je dejal.
Izpovedal je tudi, da so po dogodku v času do pogreba živeli v strahu pred maščevanjem koga od njegovih sorodnikov. varovanje so zato imeli tudi na pogrebu.
Oškodovanec je še povedal, da je dogodek posledice pustil tudi njemu. "Izgubil sem vse, kar sem imel," je povedal. Za vse je ostal sam, težko se odpravi na pokopališče, zlomi ga ko je sam v avtomobilu, zato se skuša čim več družiti. "To bo celo življenje ostala črna pika."
Dodal je še, da je imel Drevenšek v preteklosti težave z očetom, zaradi česar se mu je ta odpovedal, zato je pri njih kar nekaj časa živel brezplačno in so mu pomagali. Ko je nekdanja partnerica po smrti dedka podedovala zemljo in sta na njej z Drevenškom začela graditi hišo, pa se je začel obnašati, kot da je vse njegovo, čeprav je pri gradnji pomagala cela družina. Večkrat je vaščanom razlagal, da je to vse njegovo. Tudi po samem dogodku naj bi nemudoma poklical mamo, "naj poskrbi za papirje". Dan po pogrebu pa da so njegovi svojci celo prišli s kombijem in iz sestrine garaže začeli nositi stvari, ki naj bi bile njegove. "Njegova mama je govorila: to vse odpelji, to je vse naše."
Zavrnil pa je navedbe, da naj bi bila njegova družina žaljiva do Drevenška in ga zmerjala s Haložanom, saj da tudi korenine njegove umorjene mame sežejo v ta del Slovenije. Drevenšek naj bi jim po drugi strani očital, da "bi vse imeli, nič dali".
Obtoženi je oškodovanca nato vprašal, kdo se je na božič pogovarjal, da bi ga izplačali? "Na božič moje družine ni bilo več," mu je ta odgovoril. Je pa potrdil, da so dan pred tem, da bi se ga dokončno rešili, govorili o tem, da ga želijo izplačati, celo oškodovani je želel najeti kredit. "Večkrat je namreč grozil, da njega ne bodo spravili iz Gerečje vasi in da bo tekla kri," je še dejal še vedno vidno pretresen.
Na koncu je pričal še eden od krajanov, sicer tudi daljni sorodnik Lešnikovih. Kot je povedal sta bila njegova mama in pokojni Branko Lešnik sestična in bratranec. Tudi on je potrdil navedbe z zaslišanja, ko je govoril o tem, da je bil 22. decembra lani na sprehodu z otrokoma in ko je šel mimo Drevenškove hiše, je slišal grožnje "'Potamanil' te bom". Ko je šel že naprej, je obtoženi prišeč za njim, celo stopil do njega in mu rekel: "Zdaj samo še Lešnike zaključim, pa sem rešil." Takrat se je zavedal, da gre za resne grožnje, a se ni želel vtikati v družinske zadeve drugih. Ob tem je še poudaril, da tudi on česa tako hudega vseeno ni pričakloval.
Spomnimo ...
Tožilstvo Drevenšku očita štiri kazniva dejanja: tri lanske umore (zunajzakonske partnerice in njenih staršev), ter zanemarjanje mladoletne osebe. Drevenšek na predobravnavnem naroku krivde ni priznal, na začetku glavne obravnave pa se ni želel zagovarjati.
Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič, med drugim obtoženčevega očeta, nadaljevalo v ponedeljek, 20. septembra.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.