Kaj bi storili, če bi vas sredi belega dne neznanec prosil za večjo vsoto gotovine, s pomočjo katere bo izpeljal "posel", ki bo obema prinesel dobiček? Oseba iz Škofje Loke je ob podobnem srečanju včeraj poklicala policijo. Okoli 14.30 jo je namreč na mestnem trgu v Škofji Loki ustavil temnopolti neznanec v rumenih oblačilih in jo nagovoril v angleškem jeziku.
Možak ji je predstavil "posel". Prosil jo je, naj mu posodi 5000 evrov gotovine, ki da ji jo bo zagotovo vrnil, ko bo razdeljena dediščina, do katere je upravičen zaradi smrti sorodnika. V prošnji je bilo torej veliko neznank, zato se je nagovorjeni občan ali občanka najbrž odločil oziroma odločila, da zavrne prošnjo in o sumljivem rumeno oblečenem moškem s starejšim kovčkom obvesti policijo.
Predstavnik za odnose z javnostjo na PU Kranj Bojan Kos pravi, da je oseba v tem primeru "zagotovo ravnala pravilno, ko ni izpolnila prošnje neznanca in o tem raje obvestila policijo". "To pa zato, ker imajo takšna zaprosila največkrat goljufiv namen," na podlagi primerov pojasnjuje Kos, ki dodaja, da lahko storilci v takšnih primerih dobroto ljudi izkoristijo tudi za druga kazniva dejanja. Kot primer izpostavlja tatvine, ko ljudje takšne neznance povabijo v svoje stanovanje, da bi se z njim pogovarjali o težavah in o prošnji za pomoč oziroma sodelovanje.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.