Tragedija se je zgodila v afriški episkopalni cerkvi, ko je tam okoli 21. ure v sredo zvečer po lokalnem času potekala molitev. Med mrtvimi je tudi senator Clementa Pinckney.
Petletnik je krvavi pokol preživel, ker se je pretvarjal, da je mrtev, poročajo tuji mediji. Eden izmed članov dečkove družine je povedal, da je strelec vstopil v cerkev in najprej kratko molil, nato je vstal in začel streljati. Policija je pojasnila, da je moški na kraj zločina prispel uro preden je začel streljati. Morilec je pištolo večkrat napolnil in ko je končal, je pobegnil s svojim vozilom znamke hyundai. Preživele priče pravijo, da je morilec govoril o temnopoltih kot zločincih, ki so prevzeli ZDA, on pa bo državo vrnil v prave roke.
Policija je nekaj časa mrzlično iskala osumljenca. Sporočila je, da gre za belopoltega moškega, starega 21 let. Njegovo ime je Dylann Roof. Po nekaj urah so ga le izsledili in prijeli. Aretacijo, ki se je odvila v sosednji Severni Karolini, je potrdila tudi ameriška generalna tožilka Loretta Lynch.
We asked questions, but #DylannRoof didn't say a word from door to patrol car. #CharlestonShooting #AMEShooting pic.twitter.com/kD1GOW7rUC
— Audrina Bigos (@AudrinaBigos) June 18, 2015
Roofov stric Carson Cowles je novinarjem dejal, da je mladenič pištolo dobil od očeta za 21. rojstni dan, ki ga je praznoval aprila. Njegovo mamo je v preteklosti opozoril, da je Dylann izredno introvertiran. "Pri 19 letih še ni imel službe, vozniškega dovoljenja in podobno. Le v sobi je preživel veliko časa," je dejal Cowles. Dodal je, da če je njegov nečak res odgovoren za tragedijo, potem bo moral za svoje dejanje tudi plačati. Družinski člani niso slutili, da se lahko zgodi kaj tako tragičnega.
Zločin obravnavajo kot zločin iz sovraštva, je dejal šef tamkajšnje policije Gregory Mullen. "Ubil jih je le zato, ker so temnopolti," je dejal predstavnik policije.
Eni ženski naj bi strelec dejal, da je ne bo ustrelil, saj želi, da živi in naj pove, kaj se je zgodilo.
''To je srce parajoča tragedija v zgodovinski cerkvi,'' je dejal župan Charlestona Joe Riley.
"Gre za grozljiv prizor. Očitno je oseba vstopila v cerkev in začela streljati," je dejal tamkajšnji župnik Thomas Dixon.
Ob cerkvi iz 19. stoletja, ki je ena najstarejših v ZDA, so se že zbrali verniki, ki so molili za umrle.
Obama: Vsi čutimo jezo
O zločinu, ki ga obsojajo iz vseh strani, je govoril tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je v posebni izjavi dejal, da vsi čutijo jezo, ker je vsak tak dogodek tragedija, še posebej ko se zgodi v prostoru tolažbe in miru. Obama je dejal, da v času preiskave ne bo šel v podrobnosti primera, vendar pa ne bo zadržan glede svojih čustev.
"Prevečkrat moram dajati takšne izjave. Preveč je takih tragedij v skupnostih. Spet so umrli nedolžni, ker nekdo ni imel nobenih težav priti do orožja. Enkrat se bomo morali soočiti z dejstvom, da v drugih naprednih državah ne prihaja do takšnega množičnega nasilja," je dejal predsednik ZDA.
Poudaril je, da se bodo morali Američani enkrat soočiti s tem in spremeniti način razmišljanja o orožju, opozoril pa je tudi na dejstvo, da je do napada prišlo v temnopolti cerkvi in to cerkvi, kjer so se skozi zgodovino zbirali borci proti suženjstvu.
V izjavi je citiral borca za državljanske pravice temnopoltih Martina Luthra Kinga mlajšega, ki je govoril naciji po terorističnem napadu na temnopolto cerkev v Birminghamu v Alabami leta 1963, kjer so umrle štiri deklice. Obamo sicer tolaži dejstvo, da napad obsojajo vse rasne, verske in druge skupine.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.