Sodni senat okrožnega ljubljanskega sodišča je danes v zadevi Balkanski bojevnik iz spisa izločil vse dokaze, ki se nanašajo na dokumentacijo srbskih organov pregona. Iz spisov je sodišče izločilo tudi slovenske telefonske prisluhe Draganu Tošiću, tako da ostajajo le še dokazi, ki se nanašajo na del preiskave v Italiji in na zaseg kokaina v Urugvaju. Za koga so ti obremenilni, verjetno nakazuje že odločitev, kdo ostaja v priporu in kdo ne.
Odvetniki obtoženih so tako dosegli izločitev vseh dokazov, torej odredb in telefonskih prisluhov, opravljenih v Srbiji in Sloveniji, ki so bili po besedah tožilstva ključni dokaz o tem, kako je potekala organizacija trgovine z drogami. Odvetniki so vztrajali, da so pridobljeni dokazi nezakoniti in da je policija s prisluškovanjem kršila človekove pravice.
Kot je povzela okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar, se je razpravljajoči senat odločil, da so bili vsi v Sloveniji in v Srbiji zbrani dokazi v bistvu zbrani protizakonito, s kršitvijo človekovih pravic in svoboščin. Na podlagi tega je senat velik del obdolžencev izpustil iz pripora. Ocenjuje torej, da ni podan utemeljen sum, da bi storili kakršno koli kaznivo dejanje, ki se jim očita, je povzela tožilka. Ob tem pa je opozorila, da so bili izločeni dokazi zbrani tudi na podlagi odredbe Okrožnega sodišča v Ljubljani.
Dokazi za Srbijo dovolj, za Slovenijo pa ne
Kot je dejala tožilka, je bolj kot razočarana šokirana, ampak takšna je bila odločitev senata in na to imajo možnost pritožbe. "Srbski dokazi so bili za Srbijo očitno dovolj in so bile na njihovi podlagi izrečene pravnomočne obsodilne sodbe. Očitno pa je Slovenija neka oaza spoštovanja človekovih pravic, kjer ti dokazi ne zadostujejo," je dodala tožilka Mateja Gončin.
"Sodišče je odločilo pravilno," je prepričan zagovornik prvoobtoženega Dragana Tošića Luka Zajc. Argumenti obrambe so se izkazali za utemeljene, je dejal. Dodal je, da med vsemi dokazi – tako tistimi, ki ostajajo, kot danes izločenimi – ni nobenega, ki bi obremenjeval Tošića. O tem, ali je zadovoljen, pa bo, kot je pojasnil, lahko govoril, ko bo zadeva zaključena. Kakšna bi lahko bila sodba, ni želel napovedovati.
Vodjo kriminalistov odločitev sodišča presenetila
Na odločitev sodišča se je že odzval Jurij Ferme, direktor uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, ki je dejal, da so policisti in kriminalisti ta primer preiskovali strokovno in zakonito, ob usmeritvah državnega tožilstva. Odločitev sodišča jih je presenetila. "Slovenska policija se trudi in bo še naprej usmerjena v trden boj proti organiziranemu kriminalu. Bomo videli, kakšen bo končen sklep sodišča, saj sojenje v tej zadevi še ni končano," dodaja Ferme.
Policiji in tožilstvu ni uspelo dokazati, da je bila Tošićeva telefonska številka, ki so ji prisluškovali, res javno objavljena. Sodišče je prepričano, da je nezakonito zbran tudi del dokazov iz Srbije, saj ni dokazov, da je Tošić v Srbiji storil kaznivo dejanje, ki bi dovoljevalo prisluškovanje s strani srbskih obveščevalcev.
Odpravili pripor večini obtoženih
Prav tako je sodišče sprejelo odločitev, da Tošiću odpravi pripor, prav tako pripor zapuščajo še Jakob Remškar, Boštjan Kopčič, Mirzet Lucević in Dragan Bjelkaš. Odpravljen je tudi hišni pripor Đemajli Mandžuku in Robertu Šabiču. V priporu ostajajo še štirje, eden od obtoženih pa ostaja v hišnem priporu.
Tožilstvo je obtožnice zoper Tošića in 16 njegovih domnevnih sodelavcev v primeru Balkanski bojevnik vložilo 23. novembra 2010. Sojenje v slovenskem delu operacije Balkanski bojevnik se je začelo 10. maja lani, sedemnajsterica pa je obtožena proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami ter hudodelskega združevanja, pri čemer naj bi bil Tošić vodja, drugi pa naj bi mu bili podrejeni. Delovali naj bi na mednarodni ravni.
Tošića, ki naj bi vodil slovenski del narkokartela t. i. kokainskega kralja Darka Šarića, in druge so prijeli 25. maja 2010 v obsežni kriminalistični akciji. Akcija, ki so jo vodili zaradi suma nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja, je potekala na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper, kriminalisti pa so opravili tudi več kot 30 hišnih preiskav.
KOMENTARJI (476)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.