Tožilstvo je vložilo obtožnice zoper Dragana Tošića in 16 njegovih domnevnih sodelavcev v primeru Balkanski bojevnik, so so sporočili z okrožnega sodišča v Ljubljani. Obtožba jih bremeni storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, hudodelskega združevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja.
Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala je na sodišče podala tudi predlog za podaljšanje pripora 12 obdolženim. Devet jih je v priporu, trije pa so v hišnem priporu.
O podaljšanju pripora bo odločal zunajobravnavni senat. Odločitev mora biti sprejeta v roku treh dni. Če bodo potrdili predlog za pripor, imajo zagovorniki nato osem dni od vložitve obtožbe čas, da vložijo ugovor.
V četrtek se sicer izteče pol leta od aretacij, ko so poleg Tošića prijeli še 13 njegovih domnevnih sodelavcev, tožilstvo pa je imelo čas odločiti prav do takrat.
Odvetnik novico izvedel od novinarjev
Tošićev zagovornik Janez Koščak iz odvetniške pisarne Čeferin je že napovedal nasprotovanje podaljšanju pripora. Sam obtožbe še ni prejel, novico pa je izvedel od novinarjev. Nad vložitvijo obtožbe ni presenečen. Ob taki akciji in taki medijski podpori bi bilo grozno presenečenje, če tožilstvo ne bi vložilo obtožbe, je komentiral.
Čeprav obtožbe še ni videl, Koščak že sedaj ne izključuje možnosti za zahtevo po izključitvi nekaterih dokazov in morebitne ugovore na to. Za katere dokaze bodo zahtevali izločitev, Koščak še ni imel pojasnil. "Je en kup stvari, ki so bile več kot sporne že v preiskavi," je dejal, vendar opozoril, da morajo najprej videti obtožbo, saj se tožilstvo na te sporne zadeve morda sploh ne bo sklicevalo.
Tošića prijeli 25. maja
Tošića, ki naj bi vodil slovenski del narkokartela t. i. kokainskega kralja Darka Šarića, in ostale so prijeli 25. maja letos v obsežni kriminalistični akciji. Akcija, ki so jo vodili zaradi suma nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja, je potekala na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper, opravili so tudi več kot 30 hišnih preiskav.
Po končanih zaslišanjih je devet osumljenih končalo v priporu, trije v hišnem priporu, dva pa so izpustili, ker ni bilo pripornih razlogov. Po izteku enomesečnega pripora je sodišče dvanajsterici podaljšalo pripor za dva meseca, nato pa vrhovno sodišče konec avgusta še za tri. Junija so zagovorniki obdolženih podali zahtevo za varstvo zakonitosti, vendar jim vrhovno sodišče ni ugodilo.
V začetku julija je preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča izdala sklep o uvedbi preiskave, na kar so se zagovorniki obdolžencev pritožili, a jih je sodišče zavrnilo. S tem je preiskava tudi začela formalno teči. Ker je najdaljši možni rok pripora brez obtožnice pol leta, je tožilstvo tako imelo čas do 25. novembra odločiti, ali jo bo vložilo ali ne. Če je ne bi, bi morali dvanajsterico spustiti na prostost.
Informacije začeli zbirati v letu 2008
Po aretacijah so na policiji pojasnili, da se je načrtno zbiranje informacij začelo v drugi polovici 2008, ko so od tujih varnostnih organov dobili podatke, da kriminalna združba, katere del so bili tudi slovenski državljani, tihotapi kokain iz Južne Amerike do italijanskih pristanišč ter nato na sever Italije.
Nato so tam drogo vsaj v letih 2008 in 2009 masovno preprodajali kriminalnim skupinam. Ljubljanski kriminalisti so konec julija 2009 zaznali vnovične aktivnosti, iz katerih so sklepali, da se člani kriminalne organizacije pripravljajo na novo pošiljko kokaina.
Konec septembra lani so zato začeli sodelovati s srbskimi kolegi in ameriško agencijo. Na podlagi sodelovanja sta bila v Urugvaju aretirana dva moška, ki sta hotela pretihotapiti 2,17 tone kokaina iz Južne Amerike do Sredozemlja. V zvezi s tem sojenje v Srbiji že poteka.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.