Nemški časnik Welt je pred dnevi poročal o številnih prevarah, ki so jih nemški državljani doživeli, ko so poleti potovali čez Balkan na jug, večinoma v Turčijo. Na turiste so namreč na avtocestah prežali prevaranti, ki so jim z vlečno službo prihiteli na pomoč, nato pa jim drago zaračunali popravilo. A najbolj zaskrbljujoče je, da so bili prevaranti del uradnega partnerja družbe ADAC (nemške zveze avtomobilistov) - Avto-moto zveza Srbije (AMSS).
Welt poroča o prevarah treh nemških državljanov v Srbiji. Vsi trije so doživeli okvaro vozila sredi Srbije, poklicali AMSS, nato pa so bili deležni sramotne obravnave in zasoljenega zneska za popravilo svojega avtomobila.
ADAC ima več kot 20 milijonov članov in je največji evropski avto klub. Velja za zelo zanesljivega, zato so očitki, da njihovi tuji partnerji goljufajo njihove člane, hud udarec zanje. V odzivu na prevare, ki naj bi jih bilo letos precej, so zapisali, da bodo sprejeli vse ukrepe, da to v prihodnje preprečijo. Med drugim bodo vse klice na njihove številke sprejemali v pisarnah v Nemčiji, šele nato bodo kontaktirali pogodbene partnerje v tujini.
Trem Nemcem, ki so svojo slabo izkušnjo delili z Weltom, se je namreč zgodilo, da se jim je na avtocesti v Srbiji pokvaril avto, ko so klicali na Adacove številke za pomoč, pa niso uspeli vzpostaviti veze. Šele po nekaj klicih na vse možne številke za pomoč v tujini, so vzpostavili stik s pogodbeno vlečno službo v Srbiji, ki jim je po nekaj urah prišla na pomoč in avto odvlekla k avtomehaniku v bližnje mesto. A to je bil šele začetek odisejade. Ko je opeharjeni govoril s pooblaščencem na servisu, so mu sporočili, da se je pokvaril vlečni ventil in da bo to stalo 380 evrov. Po koncu popravila je to stalo že 590 evrov. Hkrati pa so mu dejali, da naj si kar sam poišče prenočitev zase in za svojo družino. Vse to bi jim moralo, glede na pogodbo z Adacom, kriti članstvo v avto klubu. A so Nemcu v hotelu, kjer je našel prenočišče, povedali, da gre v bistvu za prevaro, v kateri so povezani vlečna služba, servis in hotel. Razočaranemu Nemcu je poleg slabe izkušnje ostal še račun za okoli 1000 evrov, za nameček pa se mu je po nekaj deset kilometrih avto spet pokvaril.
Podobno zgodbo s še višjim računom je doživel še en nemški Turek, ki so mu za popravilo, za katerega bi v Nemčiji dobil račun v višini 700 evrov, v Srbiji izstavili račun z zneskom kar 2400 evrov. "To ni Evropa, tukaj moraš da popravilo plačaš," mu je rekel eden od avtomehanikov, kar je razumel kot grožnjo. Po 'balkansko' sta se nato pogodila za znesek 1400 evrov.
Iz Adaca so sporočili, da se zavedo, da obstaja problem tako z lažnimi vlečnimi službami v Srbiji, na Madžarskem, v Bolgariji, na Hrvaškem, pa tudi v Sloveniji, Litvi, Slovaški in na Poljskem, še poroča Welt, kot tudi s težavami, ki jih imajo s svojimi pogodbenimi članicami. V Srbiji so se prav slednje izkazale za prevarantske.
Prav tako opozarjajo, da so vlečne službe, ki so se odzvale na klice v določenih balkanskih državah, uporabljale vozila z Adacovim logotipom, kar pa – tako Adac – ni običajna praksa, saj vozila z logotipom Adaca uporabljajo le v Nemčiji. Prav tako so v Adacu potrdili, da so prevaranti uporabljali motilce signala, kar pomeni, da oseba, ki je potrebovala pomoč na cesti, ni mogla poklicati nikogar drugega. S tem so jim 'vsilili' svoje storitve.
Adac v Srbiji beleži bistveno več pritožb kot v drugih državah, sporočajo iz Nemčije. Po njihovih podatkih v Srbiji letno obravnavajo okoli 3000 njihovih članov, tretjina vseh primerov je zabeleženih v avgustu. Okoli odstotek vseh teh vloži pritožbo zaradi same obravnave, a Welt glede na vse zgodbe opeharjenih turistov sklepa, da je realna številka prevaranih še višja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.