Avstrijsko ustavno sodišče je zavrnilo obravnavo pritožbe odvetnika Ronalda Grilca na izročitev zakoncev Karner ZDA, je razvidno iz objavljenega sporočila za javnost na spletni strani sodišča. Zaradi pritožbe je bil začasno zaustavljen postopek izročitve.
Kot je še razsodilo sodišče, so za izročitev pristojna redna sodišča, v tem postopku pa tudi ni bilo ugotovljeno, da bi šlo za posebna ustavna vprašanja. Iz odločitve je razvidno še, da je ustavno sodišče zadevo Karner obravnavalo že 18. aprila. Kot ob tem poroča avstrijska tiskovna agencija, ostaja odprto vprašanje, kakšen bo nadaljnji postopek, hkrati pa domneva, da se lahko nadaljuje postopek izročitve.
Odvetnik zakoncev Roland Grilc je za 24ur.com povedal, da torej avstrijsko ustavno sodišče ni ugotovilo kršitev kakšne izmed ustavno-pravnih zajamčenih pravic, zadevo pa odstopilo upravnemu sodišču, ki naj odloči, ali so bili v tem postopku kršeni kaki drugi zakoni. Glede izročitve v ZDA pa je Grilc povedal, da ''do 30. aprila odložitev izročitve še vedno velja. Tudi na upravnem sodišču smo zaprosili za odložitev izročitve do končanja postopka.'' Odločitev slednjega o tem, ali ima pritožba učinek odložitve, Grilc pričakuje do 30. aprila. ''Če sodišče odloči, da nima, potem so podani vsi pogoji za izročitev, če pa reče, da počakamo na vsebinsko odločitev, potem bo še trajalo.''
Glede pripora pa Grilc meni, da do 30. aprila ni vzroka za izročitev in zato velja, da sta do takrat na prostosti.
Kot so poročali v oddaji 24UR OB ENIH, kaže da, so pravna sredstva, s katerimi so odvetniki skušali zakonca Karner zadržati v Evropi, izčrpana. Že naslednji ponedeljek naj bi bila predana Američanom. V naslednjih dneh pa bosta znova morala v avstrijski pripor, kjer bosta čakala na izročitev, o kateri bo deželno sodišče v Celovcu odločalo v sredo.
Možen je tudi evropski nalog za prijetje in predajo
Na slovenskem ministrstvu za pravosodje in javno upravo so ponovili, da z okoliščinami konkretnega primera niso seznanjeni, prav tako pa izročitveni postopek poteka skladno s procesnimi določbami Avstrije. Tako tudi niso pristojni za komentiranje konkretnega postopka, so sporočili z ministrstva.
Kljub temu pa so pojasnili, da bodo v primeru, če se bo izročitveni postopek pred avstrijskimi pristojnimi organi nadaljeval, slednji verjetno pozvali Karnerjeva, naj se pri njih zglasita zaradi predaje. Če pa se Karnerjeva na pozive ne bi odzvala, je po mnenju ministrstva možnih več scenarijev, od zapadlosti varščine in odreditve pripora, če to dopušča zakonodaja, pa do odreditve evropskega naloga za prijetje in predajo, o katerem pa bi lahko odločalo tudi pristojno slovensko sodišče.
Spomnimo ...
Zakonca Karner so konec lanskega leta aretirali v Avstriji zaradi suma prodaje prepovedanih anabolikov, njuno izročitev pa zahtevajo ZDA. Alenko Karner so po plačilu varščine v višini 250.000 evrov izpustili iz zapora marca letos. Po plačilu varščine, po nekaterih podatkih naj bi znašala kar milijon evrov, so iz celovškega zapora izpustili tudi Mihaela Karnerja. Odvetnik Marko Bošnjak je takrat pojasnil, da je Karner odpotoval v Slovenijo.
Izročitev ameriškim pravosodnim organom je 11. januarja odobrilo deželno sodišče v Celovcu, na kar je obramba vložila pritožbo, a je višje sodišče v Gradcu sklep 6. marca potrdilo. Dokončno dovoljenje za izročitev je nato podalo še avstrijsko pravosodno ministrstvo. Obramba se je pritožila še na vrhovno in ustavno sodišče, slednje pa je postopek izročitve začasno ustavilo.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.