V skupni akciji srbske in črnogorske policije je bil danes zjutraj aretiran srbski mafijski boter Darko Šarić. Šlo je za dolgo načrtovano akcijo, ki sta jo vodila pravosodna ministra obeh držav, Nikola Selaković in Duško Marković.
Šarić se je skrival v državah Latinske Amerike, kjer je prehajal iz ene v drugo državo. Tam so ga tudi našli, nato pa so ga prepeljali v Črno goro, da so ga lahko tudi aretirali. Kot dodajajo, je imela največjo vlogo pri aretaciji srbska obveščevalna služba BIA.
V času, ko je bil na begu, naj bi prestal več plastičnih operacij. Najbolj opazne so na ličnicah, je za oddajo 24UR povedal novinar Al Jazeere Balkans Djordje Kostić, ki dodaja, da so to infromacijo potrdili tudi na srbskem notranjem ministrstvu.
Predal se je sam
Pravosodni minister Selaković je na izredni novinarski konferenci uvodoma dejal, da je danes velik dan za Srbijo, regijo in ves svet. Potrdil je, da se je Šarić brezpogojno predal sam.
Srbski pravosodni minister je razložil, da so v okviru BIA formirali posebno delovno skupino, katere cilj je bila aretacija Šarića. V skupini je bilo več kot 100 ljudi. Sodelovali so tudi z ameriško obveščevalno službo CIA ter slovenska Sova in varnostnimi organi Švice, Avstrije, Italije, Španije in Belgije.
Selaković je še dejal, da so Šarića operativci odkrili v Južni Ameriki. Pred mesecem in pol so mu ponudili, da se preda. ''Ko je pobegli dojel, da so ga našli, se je brezpogojno predal srbskim organom, da bi tako preprečil prelivanje krvi ob morebitni nasilni aretaciji.'' Zahteval je le, da se mu še pred prevozom v Srbijo omogoči stik z odvetnikom, mamo in sinom, je povedal srbski minister za pravosodje.
Tožilec s področja organiziranega kriminala Miljko Radisavljević je povedal, da je Šarić v Srbiji opral najmanj 22 milijonov evrov. Proti njemu pa je vloženih skupno 13 obtožnic, zaradi pranja denarja in proizvodnje mamil.
Radisavljević je še dejal, da ima status iskane osebe v tihotapljenju kokaina še 15 ljudi, tri osebe pa še iščejo zaradi pranja denarja.
V Črni gori se je videl z družino
Podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić je pojasnil, da je bil edini Šarićev pogoj za predajo, da se lahko v Črni gori sestane z ženo, hčerko in sinom. To je potrdil tudi črnogorski minister za pravosodje Duško Marković, ki je pojasnil, da se je operacija izročitve odvila danes zjutraj med 6.30 in 7.30. Zanikal je, da je bil Šarić prijet že pred 15 dnevi. ''Črna gora ni med državami, kjer se je Šarić skrival,'' je zatrdil Marković in dodal, da je bil Šarić v Črni gori danes le približno eno uro, ko so ga pripeljali iz Južne Amerike in nato nadaljevali s potjo v Beograd.
Kako so ga ujeli?
Vučić je spregovoril o tem, kako so prišli do Šarića. Lani so organizirali posebno skupino, ki je v 270 dneh uporabljala tajno sledenje članom Šarićeve družine, stalni videonadzor objektov, GPS za določitev lokacije, prisluškovali so telefonskim pogovorom, brali elektronska sporočila in druge spletne komunikacije. ''51-krat smo uporabili prisluškovalne naprave v zaprtih in odprtih prostorih, 25-krat smo opravili tajne hišne preiskave, več kot 300-krat smo uporabili geografsko lociranje telefonskih naprav,'' je naštel Vučić. Povedal je še, da je srbska agencija BIA sodelovala z najmanj 15 obveščevalnimi službami, med njimi tudi s Cio.
24. februarja pa je Šarić sporočil, da se je pripravljen predati. Ponudbo so sprejeli iz treh razlogov - da se izognejo dolgotrajnemu izročanju, morebitnemu prelivanju krvi in predvsem da Šarića privedejo pred roko pravice.
Kje so ga ujeli?
Zaradi špekulacij, kjer točno so ujeli Šarića, je Vučić dejal, da so bili srbski in črnogorski agenti v treh različnih državah. Šarića so locirali v štirih državah Južne Amerike, nato so se odločili, kako dokončajo akcijo prijetja. Potem, ko je Šarić dojel, da se krog okoli njega oži, je 24. februarja njegov zagovornik sporočil, da se predaja. To so sprejeli, da bi se izognili dolgotrajnim postopkom izročanja, da bi se izognili prelivanju krvi in da bi bil Šarić čim prej pred sodnimi organi. Poudaril je, da Šarić ne more dobiti statusa priče, ker je prvoobtoženi in mu bodo zato sodili za vse najhujše zločine.
Prepeljali so ga v Beograd
Šarića so z letalom pripeljali v Beograd, nato pa v zgradbo specializiranega sodišča. Do tja so ga pripeljali v konvoju policijskih vozil, med njimi so bila štiri blindirana vozila. Šarić je bil zaslišan med 11. in 12. uro, sodišče pa mu je odredilo do 60-dnevni pripor.
Po poročanju Blica naj bi se Šarić na specialnem sodišču prikazal 24. marca, ko je napovedano nadaljevanje sojenja članom njegove kriminalne skupine. Med drugim jim sodijo zaradi pranja denarja, zasluženega s trgovino z drogo. Skupno je bilo obtoženih 39 ljudi, a na zatožni klopi se jih je znašlo le enajst, 16 jih je na begu. Devet jih je krivdo priznalo, trije pa so dobili status priče.
Šarićevo aretacijo je že pred enim tednom napovedal Vučić, katerega Srbska napredna stranka je zmagala na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah.
Imel je pomoč politike in drugih posameznikov iz državne uprave
Srbski kriminolog Zlatko Nikolić meni, da je lahko Šarić deloval zgolj v navezi s pomembnimi političnimi subjekti v Srbiji, posamezniki iz državnih struktur, kot sta policija in tožilstvo, pa so mu med drugim izdajali dovoljenja za nakup nepremičnin.
Sociolog Dušan Janjić pa je za srbski Blic podobno ocenil, da bo aretacija Šarića zagotovo pripomogla pri razkrivanju povezav med politiki in organiziranim kriminalom. Ta proces bo preizkus za vse, v njem pa ne bi smeli nikomur prizanesti, je poudaril.
Preberite še: Kdo je Darko Šarić
Ime Darka Šarića se je prvič pojavilo v akciji Balkanski bojevnik, ko je urugvajska policija v pristanišču Satiago Vasquez zasegla 2,8 tone kokaina na jahti, ki je plula pod britansko zastavo. V slovenskem delu akcije Balkanski bojevnik je bilo aretiranih 17 oseb, med njimi Dragan Tošić, ki naj bi vodil slovenski del Šarićevega narkokartela. Ljubljansko okrožno sodišče je novembra 2012 štiri obtožene spoznalo za krive, ostale pa oprostilo, med njimi tudi Tošića. Višje sodišče je novembra lani odredilo, da se sojenje oproščenim ponovi.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.