Včeraj se je na območju Jezerskega poškodoval alpinist, so sporočili s PU Kranj. Med prečenjem pobočja je v globokem snegu zdrsnil in padel čez zaledenel slap, Vikijevo svečo. Nesreča se je zgodila med sestopom s Češke koče v smeri Žrela. Alpinist je najprej drsel okoli 30 metrov, potem padel 25 metrov v globino in se po nadaljnjih 20 metrih drsenja ustavil na manjši izravnavi. Posredovali so gorski reševalci GRS Jezersko, vojaški helikopter in gorska policijska enota.
Policisti opozarjajo: gore niso lokacije za samoizolacijo! Odsvetovane so tiste aktivnosti na prostem, pri katerih je večja možnost poškodb, to pa še posebej velja za visokogorje. "Ljudje naj vendarle razumejo, da so v sedanji epidemiološki situaciji omejitve tudi pri gorskem reševanju in da morajo reševalne službe (reševalci, helikopter, gorska policijska enota) najprej poskrbeti tudi za svojo varnost, zato se reševanje lahko močno zavleče in zaplete. Za gore pa vsi vemo, kaj to pomeni, saj je pomoč že v osnovi zelo daleč," je zapisal Bojan Kos s PU Kranj. Torej: ne ogrožajte svojega in ne ogrožajte zdravja tistih, ki vam morajo zaradi teh nepremišljenih dejanj priskočiti na pomoč.
Tudi v UKC Ljubljana pozivajo, da se izogibamo nepotrebnim tveganjem, kot so nevarni športi, trampolinski parki, spusti s kolesom, motociklizem, in tudi delu na višini in delo v gozdu. "Tudi nujna zdravstvena oskrba, ki jo v teh kriznih časih še zagotavljamo, bo ob neodgovornem obnašanju posameznika lahko postala bistveno težje dostopna," opozarjajo in dodajajo, da je treba egoizem in lastne cilje zdaj postaviti na stran in pokazati osebno in družbeno odgovornost, to pa pomeni, da se ne izpostavljamo nepotrebnim socialnim stikom in tudi vsem ostalim tveganjem, ki lahko povzročijo preobremenitev urgentne zdravstvene oskrbe.
Opozorilo gorskih reševalcev: Transport ponesrečenca s sumom na okužbo težko izvedljiv
Tudi Gorska reševalna zveza Slovenija (GRZS) v času epidemije odsvetuje aktivnosti v hribih, posebej v visokogorju, kjer je večja možnost poškodb, saj so razmere v gorah še vedno zelo zahtevne in nevarne. V času epidemije, ko medicinsko osebje in civilna zaščita delujejo na meji zmogljivosti, jih lahko gorske nesreče še dodatno obremenijo, kot tudi že tako preobremenjen zdravstveni sistem.
"V primeru gorske nesreče in reševanja s helikopterjem, če bo helikopter sploh na voljo, bo transport ponesrečenca v primeru suma na okužbo s covid-19 težko izvedljiv, saj se je potrebno zavedati, da piloti nimajo zaščitne obleke in je pri svojem delu ne morejo uporabljati. Tudi gorski reševalci zelo težko pri samem reševanju nosimo zaščitna oblačila, saj nas ovirajo pri reševanju v zahtevnem gorskem terenu," so zapisali na GRZS. Vse državljane zato tudi oni pozivajo k odgovornemu ravnanju pri gibanju na svežem zraku.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.