Črna kronika

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna

Kostanjevica na Krasu, 01. 08. 2022 12.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
U.B., M.P.
Komentarji
20

Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Od julijskega petka, ko je na goriškem Krasu zagorelo prvič, je minilo 17 dni. Sobota je ponudila zatišje pred viharjem, v nedeljo pa je dokončno izbruhnil največji katastrofalni požar v naravnem okolju v zgodovini Slovenije. Mineva tudi 15 dni od aktivacije državnega načrta in sedem dni gasilske straže. 

Zdaj so sporočili veselo novico: "Požar je pogašen." Straža bo sicer pogorišče opazovala vsaj do obilnejšega deževja, saj je še vedno razglašena velika požarna ogroženost. Skupine dveh ali treh gasilcev se bodo večkrat na dan zapeljale po tem območju. Tega bodo skušali nadzirati tudi iz zraka.

Vendramin je ob tem poudaril, da so zelo veseli, da ni zgorela nobena hiša, brez hujših poškodb pa so jo odnesli tudi sodelujoči gasilci. Teren je bil namreč zaradi visokih temperatur in neeksplodiranih ubojnih sredstev iz 1. svetovne vojne zelo nevaren.

Glede na to, da v okolju še vedno velja visoka stopnja požarne ogroženosti, mora vsako območje izvajati požarno stražo, še vedno pa se bo izvajala tudi gasilska straža, je povedal vodja intervencije. Pomoč matičnim društvom, ki bodo izvajala požarno stražo, bodo nudila manjša društva. 

Nočni vodja intervencije Dani Boltar je podrobneje razložil, kako bosta sodelovali gasilska in požarna straža. Lokalna društva v obalno-kraški regiji bodo prevzela tako požarno kot gasilsko stražo. Društva iz občin Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Dornberk, Nova Gorica in Komen bodo tako dvakrat dnevno, enkrat v dopoldanskem in enkrat v popoldanskem času, opazovala območja pogorišča in skrbela, da ne bo znova zagorelo. Na terenu bodo ostale tudi zračne sile, pomagali jim bosta dve kameri. 

Društva, ki bodo izvajala požarno stražo, se bodo v primeru novega izbruha obrnila na bolj oddaljena društva iz severnoprimorske in kraške regije. "Glavnina bremena pa pade na nas," je končal. Poveljnik civilne zaščite je tako z današnjim dnem preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju, ki je bil zaradi obsežnega požara v naravnem okolju na Krasu na območju občin Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Komen aktiviran dne 17. julija. 

Kmalu se bo lahko začelo popisovati tudi škodo, je povedal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Škodo na gozdovih in divjadi bo popisoval Zavod za gozdove Slovenije, ostalo škodo bodo občani prek aplikacije prijavljali sami. Vsaka občina bo imela svoje svetovalce, ki bodo situacijo ustrezno rešili. Ocen o dejanski škodi še nimajo. "Z gotovostjo pa lahko rečemo, da je škoda zelo zelo velika. Da se bo narava obnovila, bomo potrebovali ne leta, ampak desetletja," je zaključil.

Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev. Velika večina tega – kar 82 odstotkov – je v občini Miren-Kostanjevica. 10 odstotkov uničenega območja je v občini Renče-Vogrsko, osem odstotkov pa v občini Komen.

Ustvarjanje protipožarne preseke
Ustvarjanje protipožarne preseke FOTO: Nejc Perkon

Vodja Zavoda za gozdove iz enote Sežana Tomaž Hrovat je medtem povedal, da se danes izteče rok za lastnike gozdov, ko lahko z območja požarišča odpeljejo svoj les. Služba je na občinskih in državnih območjih že začela z odvozom svežega lesa, ki je bil interventno posekan z namenom omejevanja požara in lažjega gašenja. 

Do 20. avgusta morajo s svojih parcel svež les umakniti tudi zasebni lastniki, če se na to prijavijo, je povedal Hrovat. Množično so se začeli prijavljati danes, ko je odvoz lesa sporočilo deset lastnikov. A vendar na zbornici opažajo, da veliko lastnikov sploh ne ve, kje so meje med ozemlji. Upajo, da to ne bo predstavljajo dodatnih težav in da bo sanacija potekala neovirano.

'Kras lahko pred ponovnimi požari rešimo le s preventivo'

Župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar je prepričan, da se Kras lahko v prihodnosti pred požari reši le s preventivo, kateri naj bi bil naklonjen tudi premier Rober Golob. Tako je nujno reševanje oskrbe z vodo, umetno ustvarjanje presek. V načrtu naj bi imeli tudi druge načine reševanja.

Župan Mavricij Humar
Župan Mavricij Humar FOTO: 24UR

Vendramin ocenjuje, da je pri gašenju sodelovalo približno 13.000 ljudi, med njimi so tudi policisti, vojaki, reševalci, gozdarji, prostovoljci itn. Točne številke zaenkrat še niso znane. Nekateri gasilci iz matičnih društev so bili na terenu vsak dan, z vmesnimi nekajurnimi pavzami. "Z veseljem odhajamo domov na počitek," pa je zaključil Vendramin.

Pred seboj imamo še en mesec poletja, padavin pa še vsaj nekaj časa ne bo, zato previdnost ni odveč. Še vedno velja tudi opozorilo, naj se hoje po pogorišču izogibamo ter naj ne oviramo aktivnosti tistih, ki nadzirajo pogorišča.

Pri gašenju največjega požara v zgodovini Slovenije je sodelovalo več kot 10.000 prostovoljnih in poklicnih gasilcev. Po grobih ocenah je pogorelo 3600 hektarjev, od tega 2700 hektarjev gozda. Sanacija uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. 

Tudi na obrambnem ministrstvu so že napovedali poročilo o škodi. Za finančno pomoč pa naj bi prosili Solidarnostni sklad EU. Kampanje za obnovo požarišča so zagnali tudi prebivalci in župani treh kraških občin, ki so jih požari huje prizadeli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jank
01. 08. 2022 17.41
+3
Gasilci so utrujeni od neumornega dela na požarišču, janšisti pa od aktivnosti, ki jim jih je v času požara ukazal šef. Seveda ga niso hoteli razočarati. Pretočili so ogromno znoja, nekateri do zadnje kaplje, samo, da mu pokažejo vernost. Potem pa so se spomnili, da je za požar kriv Zavod 8. marec in vsi neuki, ki smo glasovali proti Vizjakovemu barabunskemu Zakonu o vodah.
Cene Novak
01. 08. 2022 16.47
+3
Nikoli ne reci nikoli! Prav hitro lahko v tej suši zopet kdo podkuri!
omega _v6
01. 08. 2022 15.45
+2
Požar pogašen gasilci za nagrado dobili "sredinec"!! Lepo bi bilo,da se Golob ne hvali pred kamerami z figo v žepu kako bo nekaj nekomu dal,ko pa kamere ugasnejo pa nič!! Gasilci niso prišli pomagat za plačo niso pa prišli poslušat laži predsednika vlade!!
jank
01. 08. 2022 17.42
+3
Sredinec jim je dal Janša, ki je s svojim tropom pohajkoval po dolini Soče.
malib2
01. 08. 2022 15.30
+5
pri vseh pohvala gasilcem in ostalim službam, ki so pomagale gasiti pa ne smemo spregledati dejstva, da ni prišlo do nobene žrtve, da ni zgorel nobeno intervencijsko vozilo. Nekaj je bilo zagotovo sreče, predvsem pa to kaže, da so slovenski gasilci res visoko strokovno usposobljeni. Vsa čast in srečno še naprej
AlternativeFacts
01. 08. 2022 14.42
+5
Kamniti napis TITO pa je povsem nepšoškodovan, ogenj ga ni nilto oplazil....Mogoče Valter tokrat ni branil Sarajvea, ampak Kraško planoto?
slim386
01. 08. 2022 16.13
+4
Valter je naredil vse da razdraži domoglupce in domosrance
User300173
01. 08. 2022 14.27
+10
Lovske druzine naj postavijo kamere za snemanje divijadi, te pa itak snemajo okolico.Objaviti da postavljajo več kamer, ne pa navesti kje. Finančno lahko pomaga CZ. Uradno snemajo divijad, tako da ni sporno v kolikor ujamejo se kakšnega "sprehajalca".
kivzfccz
01. 08. 2022 14.23
+8
Najbolj sem se oddahnil, ker ni bilo žrtev. Bal sem se za fante, da bi kakšna granata eksplodirala v njihovi bližini.
Julijann
01. 08. 2022 14.07
+3
A Golob se je že odločil komu bo nakazal denar, posamezniku ali društvu?
spectator935
01. 08. 2022 14.30
+1
Se bojim, da nikomur ali pa zvezam, to je pa potem isto kot nikomur
omega _v6
01. 08. 2022 14.41
-2
Nobenemu od teh !! Denar bo dobila Nika Kovač in njeni nevladniki!! Golob je gasilcem pokazal sredinec!!
AlternativeFacts
01. 08. 2022 14.43
-1
vomo
01. 08. 2022 15.22
-1
Nevladnim organizacijam, katere imajo v nalogah navedeno tudi GAŠENJE.....
Justice1
01. 08. 2022 14.06
+7
Naslednjič naj Golob gasi sam!
srecnii
01. 08. 2022 13.47
-8
sej bi še gorel, če bi nagrade dobil posamezniki 180 evrov/dan ni kr tko, in vse uradno, zdej so to ukinli in bo društvo dobil in tud gorel ne bo več.. nekateri tud sami zažigajo, zato so moral nemudoma umaknit nagrado posameznikom.......itak pričakujem same minuse, ampak resnica včasih boli, naivnih Slovencev, k vrjamo člankom tud ne manjka
vomo
01. 08. 2022 13.20
+5
Preventiva je na nuli....kar je daleč, če ne milion krat ceneje, kot potem stane strošek gašenja. pa še vedno ni PREVENTIVE. Reakcijski čas od nastanka požara do prihoda gasilske enote je katastrofalen, zaradi NESPOSAOBNOSTI TAKO IMENOVANIH generalov, kateri se imajo za sposobne... narod bi imel letala a to pomeni, da jih bomo uporabljali samo za velike požare....strošek enega letala in 100 ljudi, kateri bi skrbeli za vzdrževanje tega letala je mesečen in tudi pozimi, ko ni takšnih požarov...
obožeobože
01. 08. 2022 13.22
+1
U nilo napisano, omenil bi še oskrbo vode za obalo. Čisti poden🤨
Tone 12345
01. 08. 2022 13.32
+0
srecnii
01. 08. 2022 14.03
-1
v tej državi, delaj in pol pojdi domov in tam ostan, ker vse ostalo javno se sesuva ...ena stvar jim ne gre....edino evre pa dobivajo