Kot smo že poročali, je v torek v Ljubljani potekalo 58 hišnih preiskav, v katerih je bila zasežena večja količina različnih prepovedanih drog, orožja in gotovine. Policija je pridržala 23 oseb, osumljenih kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva.
Kompleksna in zahtevna preiskava, ki so jo vodili ljubljanski kriminalisti, se je pričela že leta 2018, zaključila pa se je v torek s hišnimi preiskavami na območju Ljubljane in Kopra, pri katerih je sodelovalo več kot 550 kriminalistov in policistov.
Policiji je z njo uspelo razbiti mednarodno hudodelsko združbo, ki je aktivno delovala v mednarodnem prostoru, predvsem pa v Sloveniji, je povedal pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Matjaž Jerkič. "Bila je dobro notranje hierarhično organizirana z jasno določenimi nalogami posameznikov, od vodij pa vse do uličnih preprodajalcev," je pojasnil.
Da bi zakrili sledi, je združba kupila transportno podjetje, registrirano v Sloveniji, in si tako v okviru prevozniške dejavnosti zagotovila neoviran transport mamil. Preiskavo je oteževalo tudi dejstvo, da so uporabljali visokotehnološka komunikacijska sredstva, tudi sicer pa so zelo dobro poskrbeli, da bi ostali neopaženi.
"Preiskava je bila izjemno zahtevna, saj je kriminalna združba iz preteklih policijskih postopkov že poznala način delovanja Policije," je ob predstavitvi podrobnosti razkril vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana Damjan Petrič. Tudi on je poudaril, da je bila v kriminalno združbo vključena celotna mreža, od organizatorjev združbe do uličnih preprodajalcev, ki so delovali na območju Ljubljane.
Skupaj več kot 80 oseb s točno določenimi nalogami, kriminalisti pa so zoper njih zbrali dokaze o več kot 190 kaznivih dejanjih. Med hišnimi preiskavami so priprli 23 oseb, večinoma stare znance Policije, ki so jih v preteklosti že obravnavali za kazniva dejanja, povezana s prepovedanimi drogami, nekatere pa tudi za kazniva dejanja z elementi nasilja oziroma premoženjske kriminalitete.
"Člani združbe so poskrbeli za organizacijo nabave večjih količin droge v tujini, pridobivanje ustreznih skladišč, transport prepovedane droge iz Španije v Slovenijo in za organizacijo mreže kurirjev ter posrednikov do končnih preprodajalcev na ulici. Da bi povečali količino razpoložljive droge za slovenski trg in tudi za izvoz v Avstrijo in Nemčijo, so vzpostavili ustrezno prirejene prostore in opremo za gojenje prepovedane rastline konoplje, s čimer so dosegli večjo vsebnost THC v rastlinah in obilnejšo rast," je povedal Petrič.
Kriminalisti so v sodelovanju z varnostnimi organi Italije, Španije, Francije, Avstrije, Srbije in Bosne in Hercegovine tudi potrdili, da so člani mednarodne hudodelske združbe želeli na območje Slovenije pripeljati skoraj 600 kilogramov prepovedane droge konoplje in nekaj kilogramov heroina. Navedeno količino droge so jim zasegli na ozemlju več držav, če bi jo uspeli prodati, bi zaslužili 1,6 milijona evrov. Kriminalisti so tudi ugotovili, da so osumljenci iz Bosne v Slovenijo pripeljali vsaj tri avtomatske puške in naboje.
Med hišnimi preiskavami zasegli več kilogramov drog, orožje, gotovino in tudi dva avtomobila višjega cenovnega razreda
V torkovi zaključni akciji je Policija zasegla več kilogramov prepovedanih drog in nedovoljenih snovi, in sicer kokain, heroin, konopljo, MDMA in testosteron, ki so še predmet analiz, je naštel Petrič. Poleg tega so osumljencem zasegli 12 kosov orožja, strelivo, skoraj 90.000 evrov gotovine, več deset mobilnih telefonov in računalnikov ter dve osebni vozili višjega cenovnega razreda.
Odkrili so tudi tri prirejene prostore za gojenje konoplje, kjer so zasegli več kot 2254 sadik, in prostor za izdelavo sintetičnih mamil. Združba je za delovanje omenjenih prostorov kradla tudi električno energijo in s tem elektro podjetje v letu dni oškodovala za 85.000 evrov.
"Kriminalisti so v navedeni kriminalistični preiskavi uspeli preprečiti uporabo več kot pol tone prepovedanih drog," je ob tem izpostavil Petrič. Zoper osumljence so sestavili 1400 strani dolgo kazensko ovadbo, ki so jo opremili z več kot 3100 prilogami. To pa niso končne številke, saj se preiskava nadaljuje. Prav tako se nadaljuje tudi finančna preiskava z namenom odvzema nezakonito pridobljene premoženjske koristi.
Ponudba in povpraševanje
"Z razbitjem kriminalne združbe je bil zadan pomemben udarec tistim, ki se v Slovenijo ukvarjajo s preprodajo prepovedanih drog, treba pa se je zavedati, da bo razbito kriminalno združbo že v naslednjih dneh nadomestila nova," je še povedal Jerkič. Tudi na trgu mamil namreč vlada zakon ponudbe in povpraševanja. Spomnil je tudi, da je Slovenija zaradi svoje geostrateške lege zanimiva za mednarodne kriminalne združbe. "V zadnjih letih so kriminalisti izpeljali več kot deset kriminalističnih preiskav, s katerimi so občutno posegli v kriminalno okolje s prijetji vodij in članov kriminalnih združb in z zasegi večjih količin različnih prepovedanih drog, s čimer so kriminalnim združbam povzročili večmilijonsko finančno izgubo," je Jerkič pohvalil delo Policije.
Kriminalisti so v lanskem letu obravnavali 338 kaznivih dejanj z elementi organizirane kriminalitete, od tega 197 kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog (vseh obravnavanih kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog je bilo 1293). V letu 2020 pa so obravnavali 522 kaznivih dejanj organizirane kriminalitete, od tega 234 s področja prepovedanih drog (vseh obravnavanih kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog je bilo 1369).
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.