Hrvaški policisti so v zvezi z enim največjih požarov letos na Hrvaškem v zaledju Šibenika pridržali žensko. Osumljena je, da je podtaknila požar, ki je v soboto okoli 13.30 izbruhnil na področju šibeniške Dubrave.
Na požarišču našli vžigalne kocke
"V zvezi s požarom pri Šibeniku lahko potrdimo, da je po opravljenem pregledu policija prišla do ugotovitev, da gre za namerno izzvan, podtaknjen požar," so sporočili hrvaški policisti. S temeljito preiskavo so policisti Policijske uprave šibeniško-kninske regije zožili krog osumljenih in pridržali žensko, ki jo zaslišujejo v zvezi s sumom, da je požar podtaknila. Na požarišču so našli posebne vžigalne kocke. Slednje prodajajo samo v določenih trgovinah, na podlagi nadzornih kamer pa so v eni izmed njih odkrili osumljenko.

Prijeta naj bi bila 53-letnica, ki je v preteklosti že večkrat podtikala požare, piše hrvaški portal Večernji. Leta 2017 naj bi med 18. in 23. julijem podtaknila sedem požarov. Takrat so jo prijavili, da je požare podtikala blizu družinskih hiš v naselju, v katerem živi. Iz starih krp in brisač namočenih v olje je delala bakle, sežigala stari papir, suho travo in rastlinje.
53-letnica je po poročanju portala Index.hr zaposlena pri podjetju Hrvatske Avtoceste (HAC), od leta 2005 je delala na cestninski postaji Skradin, kar so potrdili tudi v podjetju. Kot so povedali zaposleni, 53-letnica ni bila problematična in je dobro opravljala svoje delo.
Če bo obsojena, ji grozi od enega do 10 let zaporne kazni.
Ženska v preteklosti že požigala
Pred dvema letoma je med drugim podtaknila požar v borovem gozdu blizu zaselkov Relje in Junakovići, zažgala smetišče, sosedovo uto in parcelo, na kateri je bilo sedem plovil na suhem privezu, skupne vrednosti 70.000 evrov. Zaradi dobre samoorganizacije prebivalcev na srečo požari niso pustili hujših posledic. Isto leto je šibeniška policija od 40 požarov, za katere sumijo, da so bili podtaknjeni, uspešno raziskala 20, lani vse štiri, letos pa so jih zabeležili šest, še piše Večernji. Piromanko so takrat prijeli, epilog zgodbe pa javnosti ni znan.

Piromani načeloma niso blazni, zato se njihovo zdravljenje odvija v zaporu, izjemoma sodišče odredi namestitev v psihiatrično bolnišnico. Kot še piše portal, ni podatka, koliko takšnih nalogov je izdanih, niti nimajo kakšnega registra piromanov.
Šibeniški požar gasilo 200 gasilcev
Požar, ki naj bi ga podtaknila 53-letnica, je izbruhnil v soboto okrog 13.30. Pri gašenju je sodelovalo več kot 200 gasilcev, štirje so lažje poškodovani. Zgorelo je več kot 900 hektarjev trave, makije in borovega gozda. Pomagala je tudi vojska, gasili so tudi z letali, zaradi požara pa so za kratek čas ustavili promet na bližnji avtocesti.
Požar je bil v nedeljo zvečer po besedah gasilcev popolnoma pod nadzorom, 28-urna intervencija pa naj bi stala okrog 600.000 evrov.
Na družbenih omrežjih so se pojavile tudi fotografije gasilcev, ki spijo kar na cesti. Pod fotografijami so tudi komentarji, da nič ne delajo, a gasilci odgovarjajo, da ne razumejo takšnih komentarjev, saj so izčrpani od trdega dela in so si le za nekaj trenutkov odpočili.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.