V zadnjih 10 letih je na območju PU Novo mesto v prometnih nesrečah umrlo 15 pešcev. V petih primerih so bili pešci povzročitelji nesreč. 95 pešcev se je v nesrečah hudo poškodovalo, 320 pa lažje.
Pešci so sicer v tem letnem času, ko je temni del dneva daljši, pogostejše pa so padavine in megla, najbolj ogroženi udeleženci v prometu, pravijo na Policiji. Pešcem svetujejo, da nosijo svetlejša oblačila in uporabljajo svetlobna telesa. Pri prečkanju ceste na prehodih za pešce naj se dobro prepričajo, da so jih vozniki opazili in da bodo lahko ti glede na razmere vozilo varno ustavili.
"Izven naselij, kjer ni pločnikov, številni hodijo po desni strani vozišča v smeri hoje in s tem dodatno ogrožajo svojo varnost, saj s tem zmanjšujejo možnost pravočasne reakcije in umika ob nepredvidenih okoliščinah. Predvsem mlajši med hojo nemalokrat uporabljajo slušalke za telefon ali telefonirajo med hojo, kar dodatno zmanjšuje pozornost na dogajanje v prometu," poudarjajo na PU Novo mesto.
Voznike medtem opozarjajo, naj prilagodijo hitrost razmeram na cesti, upoštevajo cestno-prometna pravila in skušajo predvideti ravnanja ostalih udeležencev v prometu. Pozorni naj bodo tudi na nepravilna ravnanja pešcev, ki prečkajo vozišče izven prehodov za pešce. Izven naselij naj vozijo po sredini voznega pasu, da zmanjšajo možnost trka s pešcem, ki hodi po robu vozišča.
Konec oktobra so sicer v enotedenski nacionalni preventivni akciji za večjo varnost pešcev 'Bodi viden, bodi previden' na območju PU Novo mesto ugotovili 110 kršitev pešcev. Med najpogostejšimi kršitvami pri voznikih motornih vozil je izsiljevanje prednosti na prehodu za pešce, slednji pa največkrat ne upoštevajo rdeče luči, nepravilno prečkajo vozišče, hodijo po nepravilni strani in so neustrezno osvetljeni.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.