39-letnega Marjana Jocića, Srba, ki je živel in delal (tudi) v Mariboru, so v bližini Modrega jezera (izvorno Lago Azul) v Braziliji našli mrtvega. Tamkajšnja policija je prepričana, da so ga umorili.
Truplo pred mesecem dni našla domačinka, poleg posmrtnih ostankov pa potni list
Mrtvega moškega, čigar truplo je bilo polno ran oziroma poškodb, je 5. maja našla domačinka in takoj obvestila policijo. Poleg trupla so našli tudi srbski potni list na ime Marjan Jocić, zaradi česar so predpostavljali, da gre za državljana Srbije. Kot so za brazilske medije dejali tamkajšnji policisti, je bilo truplo že v precej slabem stanju, so pa na njem še zmeraj bile vidne strelne rane. Tako predpostavljajo, da so 39-letnika ubili - najverjetneje nekaj dni pred tem.
V sklopu kriminalistične preiskave so bližnje jezero preiskali potapljači. Na dnu so našli več vozil, pa tudi avtomobil, za katerega sumijo, da je pripadal žrtvi. "Obstajajo indici, da se je Jocić s tem avtomobilom pripeljal do Modrega jezera," razlago policije navaja brazilski spletni portal bandab.com. Zaenkrat pa ostaja neznano, kako je vozilo končalo v vodi.
V Braziliji kot turist ali poslovno? Veljavnost potnega lista mu je potekla
Policija je med preiskavo še ugotovila, da je Jocić, ki je sicer prihajal iz srbskega mesta Zaječar, zadnjih deset let pogosto obiskal Brazilijo. Od leta 2010 je to latinskoameriško državo obiskal najmanj šestkrat in se nato vsakič vrnil v Srbijo, je razvidno iz njegovega potnega lista. Razloge za njegova potovanja pa po besedah policista Tiaga Dantasa še preiskujejo - so bila to turistična potovanja ali je imel tam kakšne posle?
Je pa zanimivo, da je 39-letniku veljavnost potnega lista, ki mu ga je izdala zaječarska policijska uprava, potekla 9. aprila letos. Kar pomeni, da je v Braziliji preživel skoraj mesec dni z neveljavnim dokumentom. Preiskovalci se sprašujejo, ali je temu botrovala situacija s koronavirusom, zaradi česar je morda izpustil priložnost, da se še pravočasno vrne domov.
Motiv in napadalec (še) neznana
Motiv umora ostaja neznan oziroma ga brazilska policija, ker je preiskava v teku, še ni potrdila. Tudi storilca še iščejo. "Vse možnosti so odprte, policija pa apelira na prebivalce bližnjih mest, da - v kolikor imajo kakšne informacije o dogodku ali žrtvi, jim to sporočijo. Prav tako jim zagotavljajo anonimnost," pišejo lokalni mediji.
Naj bi pa v tem predelu Južne Amerike, s poudarkom na Braziliji, delovali balkanski narko-karteli, za katere delajo tudi Srbi. Tako je brazilska policija decembra 2018 razbila mednarodno kriminalno združbo, na čelu katere je bil srbski 'narkokralj'. Ta je v Evropo - predvsem Francijo in Veliko Britanijo - tihotapila kokain. Kriminalisti so ga zasegli kar tono.
Zaenkrat sicer naj ne bi bilo potrjeno, da je bil Jocić vpleten v mamilarske posle, a preiskovalci te možnosti ne izključujejo.
Ilegalci tihotapcem za pomoč pri vstopu v EU plačevali več tisoč evrov
Jocić je bil namreč tudi v Sloveniji vpleten že v več sodnih procesov, povezanih z drogo in belim blagom. Med drugim je tako na zatožno klop sedel skupaj s hudodelsko združbo, ki je ilegalce (predvsem državljane Turčije) pred časom tihotapila čez hrvaško-slovensko mejo.
Po poročanju Dela, pa so preiskovalci, medtem ko so prisluškovali njihovim telefonskim pogovorom, ugotovili, da se ukvarjajo še z mamilarsko dejavnostjo. Jocić se je leta 2012 tako znašel v priporu – skupaj s še tremi pajdaši: Dragomilom Kraljevskim, Aleksandrom Trifunovićem in Zumberjem Shalo. Osumljenim so skupno zasegli 27 kilogramov konoplje, zaradi tihotapljenja ljudi pa je vse (razen Kraljevskega) čakal še en sodni proces. Kot so kasneje razkrili na sodišču, so jim za prehod v eno izmed članic EU, ilegalci plačali od 4000 do 5000 evrov. Do bližine meje so sicer pripotovali sami, najpogosteje z avtobusom ali vlakom. Tihotapci so jih počakali pred trgovskim centrom v Varaždinu in jih z avtomobili prepeljali čez zeleno mejo, od koder so nadaljevali pot proti Italiji, Nemčiji ali Avstriji. Združba naj bi samo v zadnjem letu, preden so padli v roke policistom, na tak način v EU prepeljala najmanj 94 ilegalcev, pri čemer je zaslužila skoraj 400.000 evrov, je še pisal omenjeni časnik.

Umorjeni pa je bil v preteklosti tudi dober prijatelj Saše Stojkovića, prav tako iz Zaječarja, znanega pod vzdevkom Sale Bilder, ki so ga leta 2008 pokončali s streli iz neposredne bližine. Morilca nikoli niso našli, srbski mediji pa poročajo, da sta bila oba člana kriminalne združbe, a jima zločinov v Srbiji nikoli niso uspeli dokazati.