Včeraj nekaj pred polnočjo so policisti vzeli prostost 23-letnemu Velenjčanu, ki je med postopkom ugotavljanja identitete v okviru poostrenega nadzora napadel enega od kriminalistov in ga lažje poškodoval, so sporočili s Policijske uprave Celje.
23-letni Velenjčan, sicer stari znanec policije, je osumljen storitve kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi. Policista – šlo naj bi za kriminalista z oddelka za organiziran kriminal – se je lotil s tako imenovanim bokserjem, kovinskim predmetom, ki med kriminalci velja za hladno orožje. Ustaviti so ga morali kar štirje policisti.
Policista so ponoči oskrbeli v velenjskem zdravstvenem domu, danes je bil pregledan še v celjski bolnišnici, zdaj pa je že doma. "Poškodba ni tako nedolžna. Lahko bi izgubil vid na eno oko, v kolikor bi bil udarec nekoliko nižje, bi zadeva lahko bila usodna!“ je povedal Zoran Petrovič, predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS).
Kot so še zapisali v SPS, je bil pri opravljanju uradnih nalog fizično napaden njihov podpredsednik. Storilec mu je poškodoval obraz in glavo, njegovo zdravstveno stanje je stabilno, ob nekoliko manj srečnih okoliščinah pa bi bile poškodbe lahko hujše in bi lahko imele trajne posledice za njegovo zdravje.
To je že drug fizičen napad na policista v zadnjih dneh, so navedli v sindikatu, ki od predsednika vlade Boruta Pahorja in ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal pričakuje, da ostro obsodita napade na policiste in kriminaliste, ki opravljajo zakonite uradne naloge, in takšne napade označita kot napade na (pravno) državo.
"Verjamemo, da bo policija svoj del pristojnosti po predkazenskem postopku izvedla strokovno in hitro. Žal pa praksa in konkretni primeri zadnjih let kažejo, da vsi ostali organi v kazenskem postopku ne delujejo v smislu hitrega in učinkovitega pregona napadov na policiste in kriminaliste," so zapisali. Pričakujejo, da bo v prihodnje prišlo do pozitivne spremembe tudi na tem področju, in dodajajo, da še zdaj ni posebne skupine tožilcev, ki bi preganjala napade na uradne osebe. "Policisti in kriminalisti so tisti, ki v tej družbi čuvajo in podpirajo stebre in streho demokracije. Iz tega razloga mora ravno skozi te postopke, ko se sodi napadalcem na policiste, priti do policistov in kriminalistov jasen signal, da država tega ne bo tolerirala," še poudarjajo v SPS. Zadnji dogodki z napadi na sodnike po njihovem kažejo točno to, kar so že napovedali – da se nasilje ne bo ustavilo pri policistih.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.