Podjetje iz okolice Celja so sredi novembra ogoljufali neznani storilci, ki so s transakcijskega računa podjetja nepooblaščeno prenakazali okoli 200.000 evrov. S hitrim in usklajenim ukrepanjem je celjskim kriminalistom uspelo večino denarja najti in zavarovati na transakcijskem računu v Nemčiji.
Kot pojasnjujejo na Policiji, se storilci v primeru tovrstnih goljufij predstavljajo kot podporna služba poslovne banke, odgovornim osebam podjetij pa pod pretvezo posodabljanja ali vzdrževanja spletne banke posredujejo elektronska sporočila z lažno vsebino in zlonamerno spletno povezavo. S tem storilci zavedejo zaposlenega, da vstopi na lažno spletno stran banke, kamor vnese identifikacijske podatke in geslo z namenom, da vstopi v spletno banko.
S tem dejanjem storilcem omogoči dostop do banke, pri čemer ti iz bančnega računa družbe ukradejo razpoložljiv denar in ga nakažejo na bančne račune v tujino.
Policija občane in podjetnike opozarja, da slovenske banke ne kličejo svojih komitentov po telefonu in da v zvezi z namestitvijo spletnih bank ne zahtevajo kakršnih koli podatkov ali gesel. Teh podatkov prav tako nikoli ne pridobivajo preko povezav, poslanih v SMS-ih ali elektronskih sporočilih.
"Vaša banka vam za namen dostopa do spletne banke nikoli ne bo poslala spletne povezave, na katero bi morali klikniti in vanjo vnesti podatke," poudarjajo. Opozorili so še, da so lahko podatki, ki jih zahtevajo goljufi, davčne številke, telefonske številke, enkratna gesla ipd. Do svoje banke tako vedno dostopajte le preko aplikacije ali z ročnim vnosom URL-naslova, nikoli pa ne preko klika na povezavo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.