Nekoč eden največjih športnih zvezdnikov, danes zapornik. Pred 20 leti se je njegovo življenje obrnilo na glavo. 12. junija 1994 so namreč njegovo bivšo ženo Nicole Brown Simpson in njenega fanta Ronalda Goldmana našli brutalno umorjena. Simpsona so obtožili umora, po odmevnem sodnem procesu pa so ga oktobra 1995 oprostili.
Če se je izognil zaporu leta 1995, pa je usodno napako naredil leta 2007, ko so ga aretirali med oboroženim ropom v Las Vegasu. Sodišče ga je spoznalo za krivega in ga za 33 let poslalo v zapor, kjer je še danes.

Dolgo časa je v medijih potekala razprava, ali je Simpson morilec ali ne. Mnogi so še vedno prepričani, da ima kri na rokah in da ga sodišče ne bi smelo oprostiti. Med njimi so tudi takšni, ki so v času sojenja Simpsonu stali ob strani. Mnogi so z enim najbolj odmevnih sojenj zasloveli in zaslužili milijone, nekateri pa so se raje umaknili iz javnosti. Poglejmo, kaj se je v vsem tem času zgodilo nekaterim glavnim akterjem procesa proti O.J. Simpsonu.
Glavna tožilka v zadevi je bila Marcia Clark, ki je bila v času procesa glavna zvezda rumenega tiska. Po oprostilni sodbi je dejala, da se počuti krivo. Odstopila je z mesta tožilke in se z družino preselila na obrobje. Postala je pisateljica. Do sedaj je izdala tri romane. Eden od njih opisuje njen pogled na sojenje in razsodbo, v romanu pa je zapisala, da se počuti, kot, da je razočarala celotno državo.
Johnnie Cochran je bil glavni odvetnik v ekipi, ki je zagovarjala Simpsona. Po mnenju mnogih je prav njegov zaključni govor odigral ključno vlogo pri oprostitvi Simpsona. V zagovoru je uporabil frazo, ki je postala hitro znana in se nanaša na rokavico, ki so jo našli na mestu zločina. In ker ta rokavica po velikosti ni ustrezala Simpsonovi roki, je odvetnik v zaključnem govoru dejal "If it doesn't fit, you must acquit" oziroma v prevodu "če je ne more nostiti, ga je treba oprostiti". Cochran in njegova ekipa so po razsodbi zasloveli in postali gostje številnih TV-šovov. Bil je zagovornik v številnih odmevnih primerih, med drugim je zagovarjal tudi raperja Seana Combsa (P. Diddyja), Michaela Jacksona, Tupaca Shakurja in reperja Snoop Doggija. Tudi on je izdal avtobiografijo, v kateri je zapisal, da mu je primer Simpson dal možnost, da nekaj spremeni v deželi. Umrl je marca 2005 za tumorjem na možganih, star pa je bil komaj 67 let.

Ves čas sojenja je O.J. Simpsonu stal ob strani njegov dolgoletni prijatelj in odvetnik Robert Kardashian. Prav k njemu se je v času po umoru zatekel Simpson in tam ostal nekaj dni. Prav tako je Kardashian le dan po umoru odšel na Simpsonov dom in iz njega odnesel polno športno torbo stvari. Mnogi so mu očitali, da je iz stanovanja odnesel okrvavljena oblačila in morilsko orožje, a mu tega na sodišču niso uspeli dokazati. Robert Kardashian je oče Kourtney, Kimberly, Khloe in Roberta, ki so vsi člani znamenite družine Kardashian. Umrl je leta 2003 star komaj 59 let.
Primer je preiskoval detektiv Mark Fuhrman, ki so mu očitali, da je rasist in da je namerno podtaknil enega od dokazov (sporno rokavico). Očitke je zavrnil in dejal, da ni rasist. Fuhrman je ostal detektiv, zadnja leta pa dela kot strokovnjak za forenziko. Pogosto nastopa na televiziji, je avtor številnih knjižnih uspešnic, ima pa tudi svojo radijsko oddajo.
Harvardski profesor in odvetnik Alan Dershowitz je bil glavni svetovalec Simpsonove obrambe. Po Simpsonovem primeru je svetoval številnim mogotcem, med drugim leta 2006 Jeffreyju Epsteinu, ki je bil obtožen, da je spolno zlorabil mladoletna dekleta. Z njegovo odlično obrambo je Epstein dobil zgolj leto dni hišnega zapora. Ko so ga vprašali, kako sedaj po toliko letih gleda na primer Simpson, je dejal: "Mi nismo zmagali, pač pa so oni izgubili. Zamočili so in naredili vse najhujše napake."
V Simpsonovi ekipi je bil tudi profesor prava Barry Scheck, ki je obrambi svetoval glede forenzičnih dokazov in DNK. Scheck je ostal profesor, pred kratkim pa je začel projekt, s katerim želi pomagati obsojencem, da dokažejo svojo nedolžnost z uporabo DNK vzorcev in drugih forenzičnih dokazov.
Zaradi O.J. Simpsona je sodnik Lance Ito postal najbolj prepoznaveb ameriški sodnik. Kljub vsemu je o njem malo znanega. Svoje življenje je uspel skriti pred javnostjo. Še vedno dela kot sodnik na istem sodišču, občasno pa poučuje pravo na bližnji šoli.
Oče umorjenega Rona Goldmana, Fred Goldman, je bil zaradi oprostitve Simpsona zgrožen. Zato se je Simpsona lotil s civilno tožbo. Leta 2007 je zmagal, Simpson pa mu je moral zaradi odgovornosti za smrt njegovega sina plačati 33,5 milijona dolarjev (24,5 milijona evrov) odškodnine.
Pomembno vlogo v procesu zoper O.J. Simpsona je odigral tudi Francis Lee Bailey. Bil je eden od odvetnikov obrambe. V navzkrižnem zaslišanju detektiva Marka Fuhrmana je Bailey pokazal veliko spretnosti in v pričanje detektiva vnesel senco dvoma. Pred kratkim je odprl spletno stran, na kateri predstavlja svojo knjigo z naslovom Resnica o razsodbi v primeru O.J. Simpson, v kateri bo predstavil kronologijo sojenja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.