Črna kronika

20 let po umoru O.J. Simpson propada v zaporu, glavni akterji sojenja pa pišejo uspešnice

Los Angeles, 12. 06. 2014 13.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pred 20. leti se je življenje O.J. Simpsona obrnilo na glavo. 12. junija 1994 so namreč njegovo bivšo ženo in njenega fanta našli brutalno umorjena. Simpson je bil glavni osumljenec, a ga je porota oprostila. Kljub temu so mnogi še vedno prepričani, da je Simpson morilec in da ga sodišče ne bi smelo oprostiti.

Nekoč eden največjih športnih zvezdnikov, danes zapornik. Pred 20 leti se je njegovo življenje obrnilo na glavo. 12. junija 1994 so namreč njegovo bivšo ženo Nicole Brown Simpson in njenega fanta Ronalda Goldmana našli brutalno umorjena. Simpsona so obtožili umora, po odmevnem sodnem procesu pa so ga oktobra 1995 oprostili.

Če se je izognil zaporu leta 1995, pa je usodno napako naredil leta 2007, ko so ga aretirali med oboroženim ropom v Las Vegasu. Sodišče ga je spoznalo za krivega in ga za 33 let poslalo v zapor, kjer je še danes.

O.J. Simpson je bil glavni osumljenec za umor svoje bivše žene in njenega fanta, a ga je porota oprostila.
O.J. Simpson je bil glavni osumljenec za umor svoje bivše žene in njenega fanta, a ga je porota oprostila. FOTO: Reuters

Dolgo časa je v medijih potekala razprava, ali je Simpson morilec ali ne. Mnogi so še vedno prepričani, da ima kri na rokah in da ga sodišče ne bi smelo oprostiti. Med njimi so tudi takšni, ki so v času sojenja Simpsonu stali ob strani. Mnogi so z enim najbolj odmevnih sojenj zasloveli in zaslužili milijone, nekateri pa so se raje umaknili iz javnosti. Poglejmo, kaj se je v vsem tem času zgodilo nekaterim glavnim akterjem procesa proti O.J. Simpsonu.

Glavna tožilka v zadevi je bila Marcia Clark, ki je bila v času procesa glavna zvezda rumenega tiska. Po oprostilni sodbi je dejala, da se počuti krivo. Odstopila je z mesta tožilke in se z družino preselila na obrobje. Postala je pisateljica. Do sedaj je izdala tri romane. Eden od njih opisuje njen pogled na sojenje in razsodbo, v romanu pa je zapisala, da se počuti, kot, da je razočarala celotno državo.

Johnnie Cochran je bil glavni odvetnik v ekipi, ki je zagovarjala Simpsona. Po mnenju mnogih je prav njegov zaključni govor odigral ključno vlogo pri oprostitvi Simpsona. V zagovoru je uporabil frazo, ki je postala hitro znana in se nanaša na rokavico, ki so jo našli na mestu zločina. In ker ta rokavica po velikosti ni ustrezala Simpsonovi roki, je odvetnik v zaključnem govoru dejal "If it doesn't fit, you must acquit" oziroma v prevodu "če je ne more nostiti, ga je treba oprostiti". Cochran in njegova ekipa so po razsodbi zasloveli in postali gostje številnih TV-šovov. Bil je zagovornik v številnih odmevnih primerih, med drugim je zagovarjal tudi raperja Seana Combsa (P. Diddyja), Michaela Jacksona, Tupaca Shakurja in reperja Snoop Doggija. Tudi on je izdal avtobiografijo, v kateri je zapisal, da mu je primer Simpson dal možnost, da nekaj spremeni v deželi. Umrl je marca 2005 za tumorjem na možganih, star pa je bil komaj 67 let.

O.J. Simpson in njegov tesen prijatelj Robert Kardashian, ki so mu očitali, da je skril dokaze in s tem pomagal Simpsonu do oprostilne razsodbe.
O.J. Simpson in njegov tesen prijatelj Robert Kardashian, ki so mu očitali, da je skril dokaze in s tem pomagal Simpsonu do oprostilne razsodbe. FOTO: Reuters

Ves čas sojenja je O.J. Simpsonu stal ob strani njegov dolgoletni prijatelj in odvetnik Robert Kardashian. Prav k njemu se je v času po umoru zatekel Simpson in tam ostal nekaj dni. Prav tako je Kardashian le dan po umoru odšel na Simpsonov dom in iz njega odnesel polno športno torbo stvari. Mnogi so mu očitali, da je iz stanovanja odnesel okrvavljena oblačila in morilsko orožje, a mu tega na sodišču niso uspeli dokazati. Robert Kardashian je oče Kourtney, Kimberly, Khloe in Roberta, ki so vsi člani znamenite družine Kardashian. Umrl je leta 2003 star komaj 59 let.

Primer je preiskoval detektiv Mark Fuhrman, ki so mu očitali, da je rasist in da je namerno podtaknil enega od dokazov (sporno rokavico). Očitke je zavrnil in dejal, da ni rasist. Fuhrman je ostal detektiv, zadnja leta pa dela kot strokovnjak za forenziko. Pogosto nastopa na televiziji, je avtor številnih knjižnih uspešnic, ima pa tudi svojo radijsko oddajo.

Harvardski profesor in odvetnik Alan Dershowitz je bil glavni svetovalec Simpsonove obrambe. Po Simpsonovem primeru je svetoval številnim mogotcem, med drugim leta 2006 Jeffreyju Epsteinu, ki je bil obtožen, da je spolno zlorabil mladoletna dekleta. Z njegovo odlično obrambo je Epstein dobil zgolj leto dni hišnega zapora. Ko so ga vprašali, kako sedaj po toliko letih gleda na primer Simpson, je dejal: "Mi nismo zmagali, pač pa so oni izgubili. Zamočili so in naredili vse najhujše napake."

V Simpsonovi ekipi je bil tudi profesor prava Barry Scheck, ki je obrambi svetoval glede forenzičnih dokazov in DNK. Scheck je ostal profesor, pred kratkim pa je začel projekt, s katerim želi pomagati obsojencem, da dokažejo svojo nedolžnost z uporabo DNK vzorcev in drugih forenzičnih dokazov.

Zaradi O.J. Simpsona je sodnik Lance Ito postal najbolj prepoznaveb ameriški sodnik. Kljub vsemu je o njem malo znanega. Svoje življenje je uspel skriti pred javnostjo. Še vedno dela kot sodnik na istem sodišču, občasno pa poučuje pravo na bližnji šoli.

Oče umorjenega Rona Goldmana, Fred Goldman, je bil zaradi oprostitve Simpsona zgrožen. Zato se je Simpsona lotil s civilno tožbo. Leta 2007 je zmagal, Simpson pa mu je moral zaradi odgovornosti za smrt njegovega sina plačati 33,5 milijona dolarjev (24,5 milijona evrov) odškodnine.

Pomembno vlogo v procesu zoper O.J. Simpsona je odigral tudi Francis Lee Bailey. Bil je eden od odvetnikov obrambe. V navzkrižnem zaslišanju detektiva Marka Fuhrmana je Bailey pokazal veliko spretnosti in v pričanje detektiva vnesel senco dvoma. Pred kratkim je odprl spletno stran, na kateri predstavlja svojo knjigo z naslovom Resnica o razsodbi v primeru O.J. Simpson, v kateri bo predstavil kronologijo sojenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1165143
12. 06. 2014 20.53
+9
Ameriška sodišča dosledno spoštujejo deklaracijo neodvisnosti, mogoče se to zdi komu čudno, ampak oni osebno svobodo, lastnino in človekove pravice jemljejo zelo resno. Imajo tudi največ zapornikov na planetu, ne ker bi bili zanesljivo krivi ampak ker ne znajo uporabiti vseh pravnih sredstev, ki so jim na voljo. Za razliko od nas, pri njih pomeni svobodna volja tudi osebno odgovornost, v praksi je seveda vse odvisno od denarja, ampak ne v smislu korupcije temveč ker si lahko z njim kupiš pomoč drugih ljudi. To je ta čuden paradoks, ki ga je opisoval že Marks, ker je ves kapital na svetu že v nekogaršnji lasti in v obtoku, ga lahko dobiš edino, če ga nekomu ukradeš oziroma ti ga podari, ker ameriška država nima praktično nič, prepušča te probleme posameznim državljanom. Razlika je v tem, da tam vsakdo ščiti svojo rit, velike korporacije vlagajo v vojsko, manjše v varnostnike in detektive, lokalne oblasti pa v policijo, to je bolj kot ne vse, kar se države tiče. Pri nas so lastniki kapitala ob enem tudi država, torej je logično, da nadzirajo vse ostale oziroma civilno prebivalstvo, kdo drug jim pa lahko še kaj vzame. Ker oni so država, plačujejo tudi pravico, zato si je pri nas tako težko pomagati sam, ker je vedno tako kot drugi rečejo. Primer, če se v Ameriki zameriš neki korporaciji, se lahko vedno zatečeš v neko drugo, enako bogato in vplivno, zato morajo sodišča presojati objeklktivno, pri nas ni nobenih alternativ, državni aparat ima VEDNO prav, razen če se vmešajo Evropska federacija, Združeni narodi ali Nato, kar bi bilo v primeru kakega filmskega igralca in fuzbalerja bolj malo verjetno.
Die einemaister
12. 06. 2014 17.42
+1
kjeste zdej tisti zagovorniki, kao u ameriki bi ga pa dali notr za ne vem 100 let ,če bi nrdu kej tazga, bla blaaaaa, kdor ma dnar masvobodo al pa si jo kupi tle maste primer, no d vidim zdej kakega pametnega kaj mi bo oporekau
AirCreamer
12. 06. 2014 20.28
+5
Za oborožen rop je dobil 33let!!! Kaj tebi ni jasno?? :)))
Die einemaister
13. 06. 2014 08.27
+1
govori se o umoru njegove žene, kaj ma veze rop??? na sojenju kjer je ubil ženo je civilno zgubu , kazensko pa je bil oproščen, kje je logika?????
User1098997
13. 06. 2014 10.04
+2
Logika je v tem, da je v kazenskem postopku treba več dokazov kot na civilnem, predvsem pa je druga porota. Na zanimiv način je to dejansko ena od prednosti ameriškega sistema. Ker varujejo človekove pravice, zelo pazijo na postopek v kazenskem sistemu (žal pogosto zgolj v odmevnih primerih, ko ima nekdo dovolj denarja za dobre odvetnike), je pa civilna tožba lahko dober način, kako kaznovati nekoga, ki je na svobodi zaradi procesnih napak. Če preslikamo na naš primero, lahko bi kakega tajkuna oprostili, ker je zakon slab, policija pa naredila napake, ampak delavci bi ga lahko potem s skupisnko tožbo spravili na beraški boben.
User202729
13. 06. 2014 18.25
+2
Ameriško zakonodajo moraš v celoti poznat, drugače se ti bo zdela vprašujoča.O Ameriki vemo zelo malo, ker nočemo o njej nič vedeti ........
Aleksander Bundja
13. 06. 2014 19.24
User631515
12. 06. 2014 16.44
+6
Ali ni nobene druge novice?? KAJ PA MADIE
flojdi
12. 06. 2014 18.45
+2
.pa frčoplana tut že dva dni ni../ sicer pa tole ni blo slabo prebrat..
User202729
13. 06. 2014 18.27
+1
Da. Madie, pri izkopavanju niso našli sumljivega, preiskava pa teče naprej. Si zadovoljen?
Žužica
12. 06. 2014 16.12
+3
zadnji čas da gre v čuzo,ker je kriv in imajo dokaze za to,sam vse se podkupuje,bo tud njemu dnarja zmankalo enkrat
kiboko
12. 06. 2014 15.30
+22
Če bi bil nedolžen, ne bi moral plačati odškodnine v civilni tožbi.
R0ss0
12. 06. 2014 16.55
+6
Die einemaister
12. 06. 2014 17.43
+9
$ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ $ , kupiš svobodo u demokraciji
User202729
13. 06. 2014 18.28
the provokator
12. 06. 2014 15.02
+16
Snoop "Doggija" ?
PegySue
12. 06. 2014 14.01
+54
Matilda je lepo poskrbela za najbolj vnete,pri prikrivanju dokazov in tiste,ki so branili in zagovarjali tako okrutnega morilca. Pregovor "vse se vrača,vse se plača," se redko izneveri. Simpson,je pa tudi dobil svoje. In prav je tako!
User202729
13. 06. 2014 18.29