Nacional danes ekskluzivno poroča, da ima v uredništvu posnetek telefonskega pogovora iz zapora, na katerem Sreten Jocić, znan pod imenom Joca Amsterdam, ki je bil leta 2015 oproščen obtožb organizacije umora Iva Pukanića, s prstom pokaže na črnogorskega predsednika Mila Đukanovića.
Kot v spletni izdaji razkrivajo novinarji, je posnetek najprej prišel do policije v Bosni in Hercegovini, nato pa do njihovih hrvaških kolegov. Šlo naj bi za telefonski pogovor v nekem povsem drugem kontekstu, oseba, ki je posnetek posredovala policiji, je namreč Jocića prijavila zaradi groženj.
Jocić, ki ga je prizivno sodišče v Beogradu pred petimi leti pravnomočno oprostilo obtožb organizacije Pukanićevega umora, na njem reče, da "bi lahko bil svoboden, če bi prej spregovoril o Đukanovićevi vlogi v atentatu".
Đukanovićev kabinet: Nacional v obupanem poskusu povečanja naklade reciklira stare laži
Iz kabineta črnogorskega predsednika so sporočili, da je "neresnica", objavljena na naslovnici Nacionala, o vpletenosti predsednika Črne gore v Pukanićev umor, "reciklaža laži, ki je bila lansirana že pred osmimi leti in takoj zatem demantirana s strani vseh akterjev tega konstrukta, tudi Jocića samega".
Kot so pojasnili, so pritiski na Jocića, naj lažno obtoži Đukanovića, prihajali iz vodstva srbske policije v času, ko je bil na oblasti Boris Tadić. Na tak način se je hotelo diskreditirati vodstvo Črne gore, a se to ni zgodilo. "Bili so razkrinkani kot ena številnih metod za poskus kriminalizacije Mila Đukanovića, kar določeni mediji poskušajo storiti že 20 let!" so še zapisali.
Eden takih poskusov je bila tudi, še dodajajo, tobačna afera, ki je na sodišču padla, saj so bili vsi akterji oproščeni obtožb. "Dejstvo, da Nacional, ki je bil glavno orožje v tej lažni aferi, pred obletnico umora njihovega urednika reciklira in senzacionalistično obdela laž iz leta 2012, smatramo za obupan poskus povečanja naklade in nudenja storitev tistim, ki Črno goro še naprej vidijo kot svojo tarčo," so zaključili.
Spomnimo
Oktobra 2008 je v Zagrebu odjeknila močna eksplozija. Zatresle so se okoliške stavbe, stekla na njih so popokala. Zagrebčane, ki niso vedeli, kaj se je zgodilo, je zajela panika. Kmalu se je izkazalo, da je šlo za atentat, tarča pa je bil lastnik tednika Nacional in eden najbolj izpostavljenih hrvaških novinarjev Pukanić. Umrl je tudi njegov sodelavec, vodja marketinga Niko Franjić, ki se je znašel na napačnem kraju ob napačnem času. Poleg tega sta bili ranjeni še dve osebi.
Dogodek je pritegnil veliko pozornost v celotni regiji, hrvaški policisti pa so s prstom pokazali na kriminalno združbo. Leta 2010 so na sodišču v Zagrebu na skupno 150 let zapora obsodili šest moških. Robert Matanić je dobil 33 let, Bojan Gudurić 30 let, Luka Matanić in Amir Mafalani sta dobila vsak po 16 let zapora, Slobodan Đurović pa 15 let zapora. Najdaljšo kazen, 40 let zapora, pa je dobil neposredni napadalec Željko Milovanović, ki so mu sodili v odsotnosti, saj je proti njemu v Beogradu za isti umor potekal drug postopek.
Kljub obsodbam pa še danes ni znano, kdo je likvidacijo Pukanića naročil. Več prič je med sojenjem jasno povedalo, da za umorom stoji črnogorska tobačna mafija, ki ga je hotela utišati, da ne bi bilo več poročanj o njenih kriminalnih dejavnostih. Italijanski tožilec Giuseppe Scelsi je za časopis Il Picolo izjavil, da je bil umorjeni Pukanić njihova glavna priča v preiskavi o tihotapljenju cigaret na Balkanu, v kar naj bi bil vpleten tudi Đukanović. Da za umorom obeh moških stoji črnogorski predsednik, je na sodišču trdil tudi poslovnež Ratko Knežević. Pojavila se je tudi teorija, da so v vse skupaj vpletene hrvaška, srbska in črnogorska policija, ki sodeluje z mafijo in tako ji ni v interesu, da bi navedbe preiskala.
Đukanović je o teh obtožbah na svoj račun spregovoril leta 2010 za hrvaško oddajo Preverjeno. Kneževića je označil za patološkega lažnivca, ki ne želi, da bi se ugotovila resnica, pač pa potrebuje bolnišnično zdravljenje.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.