Čas za Zemljo

Že dve stopinji Celzija sta lahko usodni za podnebje

Tampa, 12. 08. 2018 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, V.Š.
Komentarji
7

Dvig globalne povprečne temperature za dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo bi že lahko sprožil sistem povratnih zank, ki bi Zemljo potisnili v t. i. stanje rastlinjaka, so ta teden posvarili raziskovalci. Če planet prestopi določeno točko, se ne bo več mogoče izogniti številnim katastrofalnim posledicam.

Taljenje ledu, ogrevanje morij, spreminjanje oceanskih tokov, umiranje gozdov in drugi pojavi bi lahko v učinku domin Zemljo potisnili v stanje rastlinjaka. V takem stanju kakršnakoli prizadevanja človeštva za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov ne bi več spremenila stanja – temperatura bi se dvignila za štiri do pet stopinj Celzija glede na predindustrijsko dobo.

Številni deli planeta bi postali nevzdržni za življenje

Novo raziskavo je opravila mednarodna ekipa raziskovalcev, ki je v prispevku za znanstveno revijo Proceedings of the National Academy of Sciences združila pričakovane učinke 10 procesov, ki jih sprožajo podnebne spremembe, vključno s sproščanjem metana iz sibirskega permafrosta ter taljenja ledu na Grenlandiji. Med drugim so posvarili pred dvigom morske gladine za 10 do 60 metrov.

Točka preloma bi lahko nastopila že pri zvišanju povprečne globalne temperature za dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo.
Točka preloma bi lahko nastopila že pri zvišanju povprečne globalne temperature za dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo. FOTO: AP

Zemlja v stanju rastlinjaka bi bila izven nadzora in nevarna številnim prebivalcem, navaja članek. Številni deli planeta bi postali nevzdržni za življenje. Točka preloma bi lahko nastopila že pri zvišanju povprečne globalne temperature za dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko dobo – doslej se je ozračje že segrelo za eno stopinjo Celzija in se segreva za 0,17 stopinje na desetletje.

Njihove ugotovitve so negotove

Pariški podnebni sporazum, dosežen leta 2015, predvideva omejitev dviga globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija in prizadevanja za omejitev na 1,5 stopinje. Če se bo planet segrel za dve stopinji, raziskovalci svarijo, da morda te temperature ne bo mogoče vzdrževati, pač pa se bo sprožil sistem povratnih zank in planet segreval še naprej.

Strokovnjaki iz inštituta za raziskovanje podnebnih učinkov iz Potsdama, univerze iz Koebenhavna in avstralske nacionalne univerze sicer priznavajo, da so njihove ugotovitve negotove, saj imamo zelo malo raziskav o učinkih nekaterih procesov, prav tako pa človeštvo še vedno odkriva nove in nove povratne zanke. "Raziskave se morajo osredotočiti na ocenjevanje tveganj, kakor hitro je mogoče," je opozoril prvi mož inštituta iz Potsdama Hans Joachim Schellnhuber.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

spoštovanje ?ast lojalnost
07. 09. 2018 09.08
MATIIAS TO JE TO.
dannyer
13. 08. 2018 09.57
+2
Ne nebi saj če verjamemo sedanjim načinom merjenja je imela zemlja že 25 stopinj celzi povprečno sedaj se giblje med 14,9-15,6 a ni definirano piše tako NASA,NOAA,IPCC,IN drugi klimatološki kekci. saj nimajo usklajenih metod za to. drugič pa satelit ,ki meri to je pkazal, da se v zadnjih 18 letih ni nič kej dvignila temperatura in ta satelit je zelo kredibilen saj vsi uporabljajo njegove meritve. smešno vsi klimatološki modeli so do sedaj falili satelit pa je zadel v nulo. pri zadnjih dejanjih so končno priznali da niso nič povezani. saj obstaja logičen pristop kaj se v resnici dogaja. in mim glede co2 je v ozračju 0,0408% od tega pa je 7% človeški.
emilzapata
12. 08. 2018 15.21
+1
kot kaže, človeštvo ni v stanju samoomejitve. O klimatskih spremembah govorimo bolj intenzivno že najmanj 20 let, in v tem času ni bilo storjenega popolnoma nič, razen da so avtomobilske tovarne izbruhale nekaj sto milijonov novih avtomobilov, prav tako letalska industrija kar bruha nova frčala, ljudje se še vedno vozijo 150km daleč v službo vsak dan, ogrevajo svoje prevelike graščine, poleti pa brez klime več ne morejo živeti, itd. Aja, pozabil sem skoraj, nekaj pa je bilo storjenega , naš Matevž Lenarčič je nekajkrat pod nujno obletel svet, in ugotovil, da je veliko v zraku saj, kar bi lahko vprašali kar mene in bi povedal zastonj, kajti iz 100hl velike cisterne prestrežene deževnice, vsako pozno jesen počistim najmanj 20cm debel sloj samih saj na dnu cisterne.
Fredi34
12. 08. 2018 14.30
+9
Bralci 24 ur in povprečni Evropejec se lahko na trepalnice postavimo, če Kitajska, Indija in Bangladež zavzeto svinjata planet. Vse kar lahko Evropa stori, je da zapira meje, saj imamo kljub vsemu dokaj vzdržno klimo, in lahko pričakujemo migracije tudi iz tega naslova.
Matiias
12. 08. 2018 12.12
+1
Zemlja se ciklja kakor nam Oni od zunaj vrtijo film!!
Fredi34
12. 08. 2018 11.51
-1
In kaj naj jaz kot posametnik naredim?
Angelina145
12. 08. 2018 09.59
+17
Pomrli bomo vsi in to prav kmalu