Plastične slamice, mešalne žličke za koktejle in vatirane palčke za ušesa bi lahko bile v Veliki Britaniji kmalu preteklost. Tamkajšnja vlada je namreč predlagala vrsto ukrepov za zmanjšanje količin odpadne plastike, s katerimi želi vplivati predvsem na zmanjšanje onesnaženosti in zaščito oceanov.
Britanski sekretar okolje Michael Gove bo tako še letos začel posvete o popolni prepovedi slamic, žličk za koktejle in palčk za ušesa. Industrija bo po njegovem tako imela tudi dovolj časa, da se prilagodi postopni ukinitvi.
A obstajale bodo tudi izjeme - plastične slamice se bodo tako denimo še naprej lahko uporabljale v zdravstvu oziroma bodo na voljo bolnikom, ki jih nujno potrebujejo za prehranjevanje, poroča CNN.
"Plastika za enkratno uporabo je 'nadloga' naših morij, vzrok za pogin številnih prostoživečih živali in uničenje okolja. Ukrepi so zato nujni," je izpostavil Gove.
Temu potrjuje tudi nedavna študija, ki jo je naročila britanska vlada - zaradi odvržene plastike (zaužitja ali ker se v odpadke zapletejo) vsako leto namreč umre milijon ptic in več kot 100.000 morskih sesalcev.
Poročilo, objavljeno prejšnji mesec, prav tako navaja, da se bo brez ustreznega ukrepanja količina plastike v oceanih do leta 2025 podvojila.
Poročilo sicer hkrati navaja tudi podatke, ki kažejo zmanjšanje plastičnih vrečk, ki se kopičijo na morskem dnu okrog Velike Britanije. Raziskovalci predvidevajo, da gre razloge za to pripisati uvedbi dajatve na plastične vrečke v trgovinah.
"Korak naprej, a napredek je boleče počasen"
Jonathan Bartley, sopredsednik britanske zelene stranke, je ob napovedi vlade glede prepovedi plastičnih slamic dejal, da so vladni načrti sicer korak naprej, a je napredek kljub temu "boleče počasen".
Predlogi morajo postati ukrepi, je zapisal na Twitterju, vlada pa bi po njegovem morala zasledovati cilj, da se do leta 2042 izogne vsem plastičnim odpadkom, ki se jim je moč izogniti.
Louise Edge iz Greenpeaca pa je ob tem dejala, da je britanska vlada naredila pomembno potezo glede prepovedi nekaterih najbolj nepotrebnih plastičnih produktov, a bi bilo treba iti še naprej.
"Čim prej oziroma ob prvi priložnosti bi bilo treba prepovedati tudi ostalo nerazgradljivo plastiko," je dejala Edgova. "Greenpeace spodbuja trgovce na drobno, naj prevzamejo odgovornost, nemudoma odpravijo problematično plastiko, v lastnih proizvodih pa postopno ukinejo embalažo za enkratno uporabo," poudarja aktivistka.
Britanska premierka Theresa May bo k boju proti plastičnemu onesnaženju v četrtek na srečanju v Londonu sicer pozvala tudi druge države Commonwealtha. "Plastični odpadki predstavljajo enega največjih okoljskih izzivov, s katerim se sooča svet," izpostavlja britanska premierka in dodaja, da bo prav zaščita oceanov ena osrednjih tem na srečanju voditeljev Commonwealtha.
Mayjeva je Veliko Britanijo pri boju s plastičnim onesnaženjem označila za vodilno silo in dodala, da je britanska javnost odobravanje podobnih odločitev vlade pokazala že s strinjanjem glede podražitve plastičnih vrečk in popolne prepovedi mikroplastike.
Poleg domačih prizadevanj za zmanjšanje uporabe plastike in posledično tudi onesnaženja, pa se je Velika Britanija odločila tudi finančno podpreti raziskave, na podlagi katerih bi se v državah v razvoju izboljšalo ravnanje z odpadki. Za to bodo po besedah Mayjeve namenili 61,4 milijona funtov (70,49 milijona evrov).
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.