Količina plastike v oceanih se bo v desetletju potrojila, če ne bodo sprejeti ustrezni ukrepi. Plastika je sicer le ena od groženj, s katerimi se soočajo svetovni oceani, poleg tega jim grozita še segrevanje, zakisanost ...
Poročilo za britansko vlado opozarja, da je potrebnega več znanja o oceanih. Avtorji menijo, da bi morali izvesti nekakšno ''misijo na oceane'', ki bi požela podobno zanimanje javnosti kot misije na Luno ali Mars, navaja BBC.
''Oceani so ključni za našo prihodnost. Devet milijard ljudi bo kmalu zrlo v oceane za več hrane. A tako malo vemo, kaj je pravzaprav tam doli,'' je dejal Edward Hill z britanskega centra za oceanografijo.
''Oceani so izven našega zornega kota, izven naših glav,'' je dodal glavni znanstvenik pri britanski vladi za področje okolja Ian Boyd. Opozoril je, da morajo biti znanstveniki vsaj tako hitri pri dostopu do neraziskanih območij kot komercialna podjetja, ki v morju vrtajo naftne vrtine, postavljajo polja vetrnih elektrarn.
Poročilo izpostavlja številne pereče probleme. Med njimi so tudi plastične smeti, katerih količina bi se lahko do leta 2025 potrojila. To ni edino onesnaženje, ki ga utrpijo oceani, tu so še pesticidi, ki se v končni fazi stekajo v morja.
Avtorji opozarjajo, da morajo vlade ugotoviti načine, kako bi zaščitile biološko raznolikost.
Tu je še problematika prekomernega ribolova, izkoriščanje naravnih virov se bo povečalo, predvidevajo avtorji, čeprav številni opozarjajo, da to pravzaprav ni možno, saj je že zdaj ribolov daleč od trajnostnega.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.