Najmanj 20 občin in mest v Sloveniji je nocoj ob 20.30 izklopilo javno razsvetljavo številnih trgov in ulic, pa tudi dekorativno razsvetljavo svojih najpomembnejših znamenitosti.
Tak je bil slovenski prispevek k največji svetovni prostovoljni akciji Ura za Zemljo, ki jo Svetovni sklad za naravo (WWF) organizira že vse od leta 2007. Hkrati so pozvali vse državljane in podjetja, da se vključijo v iniciativo in za 60 minut ugasnejo luči ter razmislijo o ukrepih, ki jih lahko tako kot posamezniki ali kot institucije prispevajo v boju proti zastrašujoči izgubi biološke raznovrstnosti in največji grožnji našega časa – podnebnim spremembam.
WWF je Uro za Zemljo začel leta 2007 na pobudo Sydneyja, ko so prebivalci vodstvo mesta pozvali k delovanju za upočasnitev podnebnih sprememb. V preteklih letih je iniciativa presegla vsa pričakovanja in tudi letos bo zagotovo presegla lansko leto, ko je v akciji sodelovalo 187 držav, več kot 7.000 mest ter 38 mest na seznamu Unescove svetovne kulturne dediščine, pa tudi 3000 svetovnih znamenitosti.
"Letos v Uri za Zemljo sodelujejo vsa večja slovenska mesta," je povedal Bojan Stojanović iz WWF Adria, vodja Ure za Zemljo v Sloveniji.
"WWF je letošnjo akcijo usmeril na našo povezanost z Zemljo in naravo s sloganom #Connect2Earth, v Sloveniji pa smo to sporočilo nadgradili še s sloganom #Connect2Rivers, torej da se povežemo z našimi rekami. Tako smo na svetovni dan voda predali peticijo za ohranitev reke Mure z 77.310 podpisi, saj so sladkovodni ekosistemi pod največjim udarom, predvsem zaradi izgradnje hidroelektrarn, kar je povzročilo upad vrst v naših rekah za kar 81 % v zadnjih 50 letih. Podobne težave imajo na Hrvaškem, kjer želijo na Dravi, ki skupaj z Muro in Donavo tvori evropsko Amazonko, prav tako zgraditi dve hidroelektrarni, zato smo začeli s peticijo tudi na Hrvaškem. Upamo, da nam bodo ljudje pomagali, da ohranimo to izjemno rečno področje tako edinstveno, kot je."
Kranjčani so čistili kanjon Kokre in Save
WWF se je sicer pridružil tudi čistilni akciji Očistimo Kranj – Kranj ni več usran!, ki se je letos osredotočila na kanjon Kokre in Save. Čistilno akcijo so organizirali taborniki in druge nevladne organizacije, ki so vse državljane povabile, da se jim pridružijo.
"Navdušili smo 4560 Kranjčanov, pristopilo je 22 krajevnih skupnosti, dve srednji in deset osnovnih šol, kar nekaj društev, posameznikov in ekipa Gorenjske banke, ki je tudi letos glavni pokrovitelj akcije," so sporočili kranjski taborniki, ki so tako izpeljali že 17. čistilno akcijo. "Naš namen je, da vzpodbudimo ljudi v Kranju, da se vsaj enkrat letno lotimo čiščenja našega okolja."
Na Glavnem trgu, kjer je potekal spremljevalni program, so med drugim spregovorili o stanju naših alpskih rek.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.