Z vsemi odličnimi kopalnimi vodami na morju je Slovenija med državami Evropske unije znova prva, sledita ji Malta (98,9 odstotka) in Ciper (97,3 odstotka), visok delež odličnih voda na morju imajo tudi Grki (96 odstotkov) in Hrvati (95,8 odstotka).
Tudi na celinskih vodah v Sloveniji od leta 2010 ne beležijo slabih kopalnih voda, dobra polovica je navadno odličnih; to velja za kopalne vode Blejskega, Bohinjskega jezera, Šobčev bajer in kopalne vode na Nadiži ter mestoma na Kolpi in Krki, kopalne vode na Soči so navadno dobre kakovosti.
Glede na lanske podatke o 21.801 kopalni vodi (15.037 na morju, 6.764 na celini) je število nezadostno vzorčenih kopalnih voda močno padlo, in sicer iz 5,8 odstotka leta 2011 na 2,8 odstotka v letu 2017 (596 kopalnih voda).
Glavna razloga za nezadostnost sta navadno dva: neustrezna pogostost ter neizvedeno vzorčenje pred začetkom kopalne sezone, so sporočili z Agencije za okolje (Arso). S temi težavami se najpogosteje srečujejo v Italiji (312 kopalnih voda), Grčiji (108 kopalnih voda), v Švici (76 kopalnih voda) ter na Švedskem (40 kopalnih voda).
V Sloveniji monitoring redno izvajajo v skladu z zahtevami od leta 2004 dalje. Glede na pogostost analiz (na 14 dni) Slovenija sodi med prvih sedem držav, pogosteje (v povprečju tedensko) analize izvajajo le Malta, Luksemburg in Belgija.
V 10 državah, med katere sodi tudi Slovenija, so vse kopalne vode ustrezne kakovosti (Avstrija, Hrvaška, Ciper, Grčija, Malta, Latvija, Luksemburg, Romunija, Švica).
Slabe kakovosti je bilo 1,4 odstotka voda, kar je glede na leto poprej zelo podobno (2017 - 316 kopalnih voda, 2016 - 311). Največ neustreznih kopalnih voda že vrsto let beležijo Italijani, Francozi in Španci. So pa to države, kjer se zaradi izvajanja ukrepov stanje na nekaterih lokacijah izboljšuje. Težave s kopalnimi vodami slabe kakovosti zaznavajo tudi v Angliji, na Nizozemskem in Danskem ter v Nemčiji. Trajna prepoved kopanja je veljala na 33 kopališčih (20 Italija, 8 Francija, 4 Španija, 1 Nizozemska).
Težava tudi v slovenskem morju
Kratkotrajna prepoved kopanja je bila v letu 2017 izdana v začetku avgusta na kopališču Plaža hotela Vile park. Komunalna odpadna voda se je namreč prelila v meteorni jašek, ki se zaključi v neposredni bližini kopališča. Ob dogodku je bilo kopanje začasno prepovedano, a so okvaro hitro odpravili. Ker je šlo za enkraten dogodek, direktiva omogoča izvzetje rezultata analize iz niza vrednotenj, so pojasnili pri Arsu in dodali, da je tako tudi ta plaža razvrščena v razred odlično, kar pa velja tudi za vse ostale kopalne vode na morju od leta 2010 dalje.
Dobro kakovost slovenskih kopalnih voda na morju potrjujejo tudi letošnji prvi rezultati analiz, saj kažejo na majhno prisotnost fekalnih bakterij. Spremljanje kakovosti bo potekalo med kopalno sezono tudi na celinskih vodah, na teh se bo vzorčenje pričelo prihodnji teden.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.