Dominique Balmer ob ledeniku Aletsch živi že 30 let. Ko zjutraj posije sonce, ni ena tistih, ki se ga razveselijo. Vročina, ki je v tem delu Evrope v preteklosti niso bili vajeni, je vse prej kot dobrodošla: "Na dneve, ko je okoli 35 stopinj Celzija, se stopi okoli deset centimetrov ledenika. Občutek imam, da gledam starega prijatelja, kako trpi, in vse skupaj je res mučno gledati. Tukaj pravimo, da reka, ki teče v dolino, predstavlja solze ledenika."
Domačini ob ledeniku so besni. Njihova idilična pokrajina izginja zaradi pohlepa ljudi, ki ne znajo zaščititi planeta, pravijo.
Aletsch je najdaljši evropski ledenik, dolg okoli 23 kilometrov, povprečno širok 1.500 metrov, maksimalna debelina ledu pa je 900 metrov. Vendar se zaradi klimatskih sprememb, katerih posledica je vse bolj segreto ozračje, ledena odeja stanjša za okoli 50 metrov.
Strokovnjak Andreas Bauder, ki že leta opravlja meritve na ledeniku, je zgrožen: "Ledenik je zaradi delcev, ki jih v zrak pošiljajo avtomobilski izpusti, tudi vse temnejši, in temnejši kot je, hitreje se tali, saj temnejša površina absorbira več sončne svetlobe."
Izginil pa bo ne le ledenik, ampak tudi alpski svizec, svarijo strokovnjaki. Ta bi moral večino povprečnega poletnega dneva porabiti za prehranjevanje, da do septembra, ko začne zimsko spanje, nakopiči dovolj maščobe in energije. Namesto tega živali zaradi zanje neprijetne vročine čez dan ostajajo v svojih zavetjih. In strokovnjaki menijo, da bo zanje ob zmanjšanih zalogah energije postajalo vse težje, da preživijo zimo.
Podobna usoda čaka tudi druge evropske ledenike. Portal Severe Weather je objavil dramatične podobe izginjanja ledenikov v italijanskih Alpah.
Ghiacciaio di Campo Nord Paradisìn na 3100 metrih nadmorske višine se je v 31 letih s 50 hektarjev skrčil na manj kot 19.
Ledenik Suretta pa se je v 28 letih skrčil na precej žalostno, majhno ledeno gmoto.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.