Čas za Zemljo

Mura odslej na svetovnem zemljevidu najvrednejših območij narave

Velika Polana / Palembang, 26. 07. 2018 16.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / Ti.Š.
Komentarji
7

Na letni konferenci programa Unesca 'Človek in biosfera' so v Palembangu v Indoneziji razglasili Biosferno območje Mura. Območje je tako postalo prvo biosferno območje na svetu, ki zajema pet držav, sicer pa je to četrto območje s tem nazivom pri nas. Rezervat je že del mreže Natura 2000 in pokriva tudi največji slovenski poplavni gozd.

Na letni konferenci programa Unesca 'Človek in biosfera' je bilo v sredo v Palembangu v Indoneziji razglašeno Biosferno območje Mura. "Mura s svojim porečjem s tem vstopa na svetovni zemljevid najvrednejših območij narave," so sporočili iz Občine Velika Polana.

Biosferno območje Mura je postalo četrto območje s tem nazivom v Sloveniji.
Biosferno območje Mura je postalo četrto območje s tem nazivom v Sloveniji. FOTO: iStock

Tako to območje stopa ob bok ostalim 685 svetovnim za naravo pomembnim biosfernim območjem, a je prvo biosferno območje na svetu, ki zajema pet držav, so dodali.

Četrto območje s tem nazivom pri nas

Biosferno območje Mura je postalo četrto območje s tem nazivom v Sloveniji. Unesco je po navedbah pristojnih na Občini Velika Polana prepoznal izjemno naravno bogastvo reke Mure in njenega poplavnega sveta v prepletu s kulturno in zgodovinsko dediščino ter tradicionalno navezanostjo lokalnega prebivalstva na reko kot primerno območje za model trajnostnega razvoja.

Novi Biosferni rezervat Mure se razteza od avstrijsko-slovenske do hrvaško-madžarske meje in je že del mreže območij Natura 2000. Porečje pokriva tudi največji slovenski poplavni gozd in je bogato z ribjimi vrstami ter gnezdišči belorepega orla in črnih štorkelj. Prav tako je reka Mura izrednega pomena za migratorne vrste, kot sta kečiga in sulec, saj imajo tako prosto pot preko Drave v Donavo, pojasnjujejo v WWF Adria.

Vzpostavitvi Čezmejnega Biosfernega območja Mura-Drava-Donava so se ministri Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Madžarske in Srbije zavezali z deklaracijo marca 2011. Pred dvema letoma pa je ministrstvo za okolje in prostor nominiralo to dragoceno rečno območje za Biosferni rezervat Unesca.

"Potrditev Unesca je mejnik v mednarodni zaščiti te izredno dragocene povezane rečne pokrajine v srednji Evropi. Označuje začetek trajnostnega razvoja porečja Mure, ker so občine aktivno vključene in si obetajo tudi ekonomske koristi. Hkrati je tudi jasen znak protesta proti velikim načrtom uničenja narave, hidroelektrarni Hrastje Mota, in zaveza lokalnega prebivalstva k zdravemu okolju," je povedal Arno Mohl, programski vodja projekta Mura-Drava-Donava pri Svetovni organizaciji za naravo (WWF) v Avstriji.

Več o razglasitvi Biosfernega območja Mura bodo povedali prihodnji teden na dogodku v Veliki Polani v okviru Pomurskega poletnega festivala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Boško1980
27. 07. 2018 09.28
Ups, UPAM, PRI,
Boško1980
27. 07. 2018 09.26
+2
Upan da pustijo pei miru( brez elektrarn)
Viejo cabron
27. 07. 2018 07.45
+1
Kdor se je samo enkrat peljal po reki Muri,vé kakšeno umirjenost ponuja tišina reke Mure. Kot,da si sredi Amazonskega pragozda....priporočam.
G8J
26. 07. 2018 19.57
+3
Brez Mure bi vsi pocrkali! To ti je slovanska transportna reka in še vedno se popeljamo s flosom po njej. Čestitke za omenjeni naziv
korintos23
26. 07. 2018 19.23
+1
S čolnom v Avstrijo, potem pa lepo po Muri do hrvaške, ni lepšega.
JApajaDAja
26. 07. 2018 17.26
+4
in eni "genialci" bi na muro namontirali hidro-centrale?!!!!
korintos23
26. 07. 2018 19.23
-3