Prizor na tajski plaži Maya še zdaleč ni idiličen, kakršnega smo videli v filmu Dannyja Boyla, pač pa precej kaotičen, saj turisti ta košček raja uničujejo vsakodnevno. Na plaži se gnete masa ljudi, ki delajo selfije, se potapljajo, plavajo in snorklajo, njihovo število narašča iz minute v minute, k čemer pripomorejo čolni, ki jih neprekinjeno vozijo tja.
Ker je škoda na koralnih grebenih dosegla kritično raven, je tajska uprava za ohranitev naravnih parkov, divjine in rastlin (DNP) kot del programa za ohranitev in obnovitev zaliva z današnjim dnem sprejela ukrep o zaprtju, ki bo trajal do 30. septembra. To je zadnja rešitev za Mayo, pravijo oblasti in opozarjajo, da je zaradi masovnega turizma uničena že več kot polovica koral.
Od danes naprej tako čolnom ni več dovoljeno voziti ali se zasidrati v zalivu Loh Samah na otoku Phi Phi. Turisti si lahko zaliv med dvema naravnima klifoma, ki predstavljata vstop na plažo Mayo, ogledajo le pod strogim nadzorom DNP. "V obdobju teh štirih mesecev bomo izvedli natančno raziskavo, s katero bomo ovrednotili kakovost voda in obalnega življenja glede ne stanje grebenov in plažnih virov, okoljskega nadzora in upravljanja turizma," so povedali po poročanju CNN. "To bo potem določilo naše nadaljnje ukrepe."
Hoteli, plastika in sidra uničujejo koralne grebene
Prodekan na Fakulteti za ribištvo Univerze Kasetsart v Bangkoku in morski ekolog Thon Thamrongnawasawat je pred časom pojasnil, da se stanje koralnih grebenov zelo hitro poslabšuje, saj jih je danes uničenih že 30 odstotkov več kot pred desetletjem. Kot glavnega uničevalca je izpostavil onesnaženo vodo iz obmorskih hotelov, med drugimi dejavniki pa je naštel še plastične odpadke in škodo, ki jo povzročajo ladijska sidra.
Opazno izginjanje koralnih grebenov in škoda, ki je bila povzročena v zadnjih letih, sta v preteklosti že privedla do začasnega zaprtja nekaterih priljubljenih plaž in otokov, s čimer želijo Tajci morskemu življenju omogočiti okrevanje. A plažo Maya so zdaj zaprli prvič v zgodovini, čeprav so jih okoljevarstveniki k temu nagovarjali že več let.
Začasno zaprtje sicer po Thonovih besedah lahko pomaga nekoliko. Po njegovi oceni bi bila idealna rešitev stalno zaprtje nekaterih turističnih biserov, a to ni mogoče zaradi odvisnosti države od panoge. Prihodki iz naslova turizma nanesejo več kot 20 odstotkov tajskega bruto domačega proizvoda.
Zaradi smeti zaprli tudi otok Boracay
Ukrep za zaprtje sledi zgledu filipinske vlade, ki se je 26. aprila odločila za šest mesecev zapreti prav tako priljubljeno turistično destinacijo - otok Boracay, ki ga na leto ga obišče kar dva milijona ljudi z vsega sveta. Uspelo jim je, da so raj spremenili v kup smeti oz. "greznico", kakor ga je označil predsednik Rodrigo Duterte.
Odločitev, da za pol leta turistom preprečijo obisk otoka, je pričakovano zanetila nemalo skrbi med prebivalci, ki se preživljajo pretežno s turizmom. Letno se v filipinski proračun z Boracaya nakaplja okrog milijarda ameriških dolarjev (815 milijonov evrov). V nasprotju z Boracayem pa na plaži Mayo ni nobenih hotelov oz. namestitev, ki bi jim zaprtje prineslo finančno škodo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.