Tujina

Janša: V interesu Slovenije je, da Hrvaška vstopi v EU s tem poletjem, vendar je še nekaj ovir

Zagreb, 07. 02. 2013 11.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Hrvaška zunanja ministrica Pusićeva pravi, da sta z Erjavcem ocenila, da njun predlog rešitve spora okoli LB ni škodljiv za nobeno stran in je izvedljiv. Premier Janša pa pravi, da je za ocene še prezgodaj. Bruselj je sporočil, da so novice z Otočca "zelo spodbudne".

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je danes v Zagrebu poudarila, da sta s slovenskim kolegom Karlom Erjavcem v sredo na Otočcu rešila pat položaj, v katerem se je znašla Slovenija. Pusićeva je še dejala, da je predlog v hrvaškem interesu in da je zanj pripravljena prevzeti odgovornost. Kot je ponovila, sta z Erjavcem ocenila, da njun predlog rešitve spora okoli nekdanje Ljubljanske banke (LB) ni škodljiv za nobeno stran in je izvedljiv.

"Če bo tudi premier (Zoran Milanović) sprejel predlog, to pomeni, da je tudi on pripravljen sprejeti odgovornost, enako je potrebno tudi na slovenski strani, če naj bi bila zadeva uspešna," je hrvaškim poslancem, ki so zahtevali poročilo o vsebini sredinega pogovora, odgovorila hrvaška zunanja ministrica.

Znova je ocenila, da je skupna rešitev, ki sta jo dosegla z Erjavcem, "pomemben korak", in ponovila, da vsebine dogovora ne bodo javno objavili, dokler s predlogom ne bosta soglašala tako Milanović kot predsednik slovenske vlade Janez Janša.

"Ni dvoma, da bomo vsebino objavili, a ne, dokler ne dobimo odgovora s slovenske strani. Mora biti fair play, brez njega ni napredka v odnosih," je še dejala Pusićeva.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: Miro Majcen

"Za ocene je prezgodaj"

Janša je medtem povedal, da je za ocene rešitve o Ljubljanski banki še prezgodaj, saj predlog še preučujejo. "Od te preučitve in od morebitnih dodatnih pojasnil, ki jih pričakujem danes v pogovoru s predsednikom hrvaške vlade Zoranom Milanovićem bo odvisna potem tudi prognoza časovne dimenzije," je dejal Janša ob prihodu na vrh "prijateljic kohezije" v Bruslju.

Pri rešitvi, ki sta jo zunanja ministra Karl Erjavec in Vesna Pusić našla v sredo na Otočcu, gre tako po Janševih besedah "za nek okvir, ki je lahko obetaven".

"Pričakujem, da bo tudi s predsednikom hrvaške vlade Milanovićem danes ali jutri odgrnila še nekaj zaves s same vsebine," je še pojasnil. Nato je po njegovih besedah od notranje procedure v državah odvisno, kako hitro bo proces tekel naprej.

"Tudi v interesu Slovenije je, da Hrvaška vstopi v EU s tem poletjem, od tega bomo vsi imeli več, tako Hrvaška kot Slovenija in EU. Vendar pa je do tega koraka še nekaj ovir. Mislim, da jih bomo v prihodnjih tednih ali mesecih uspešno rešili," je še dejal.

Evropska komisija je Slovenijo in Hrvaško že večkrat odločno pozvala k čimprejšnji vzajemno sprejemljivi rešitvi za LB, saj želi, da Slovenija hrvaško pristopno pogodbo ratificira pravočasno, tako da bo Hrvaška v EU lahko vstopila 1. julija, kot je načrtovano.

Odzval se je tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović. Po njegovem je bilo sredino srečanje zunanjih ministrov Hrvaške in Slovenije "pozitivno". O podrobnostih dogovora pa, preden ne bosta vladi "sklenili dela", ni želel govoriti. Hrvaški predsednik je še dodal, da bo dobra vsaka rešitev, ki jo bosta sprejeli obe vladi in izrazil upanje, da bo "vse v redu".

V Evropski komisiji so danes novice s sredinega sestanka na Otočcu ocenili kot "zelo spodbudne".

"Zdaj je nujno, da se vzajemno sprejemljiva rešitev najde čim prej," je še pojasnil tiskovni predstavnik komisarja za širitev Štefana Füleja, Peter Stano. "Rešitev za vprašanje Ljubljanske banke ni pomembna le za obe vpleteni državi, temveč tudi za EU kot celoto," je še poudaril.

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je znova ocenila, da je skupna rešitev, ki sta je dosegla z Erjavcem, "pomemben korak".
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je znova ocenila, da je skupna rešitev, ki sta je dosegla z Erjavcem, "pomemben korak". FOTO: Aljoša Kravanja

Erjavec ponudil predlog, hrvaška stran pa ga je sprejela

Pogovore o rešitvi problema nekdanje Ljubljanske banke (LB) so z zanimanjem spremljali tudi hrvaški mediji, ki že ponujajo nekatere vsebinske interpretacije.

Proti koncu delovne večerje na gradu Otočec je minister Erjavec predstavil predlog rešitve, ki ga je imel skritega v rokavu, hrvaška stran pa ga je takoj sprejela, piše Večernji list, ki navaja izjavo Pusićeve, da sta delegaciji prišli do za obe strani politično izvedljive in sprejemljive rešitve.

"Po nekaterih informacijah gre za popolnoma nov predlog in rešitev, ki jo prej niso omenjali," piše časnik na podlagi izjav Pusićeve, ki je dejala, da gre za "inovativno" rešitev, ki ne bo škodila nobeni strani.

Časnik kot možen scenarij navaja, da bo Hrvaška umaknila pooblastila komercialnim bankam za tožbe proti LB in NLB, Slovenija pa bo ratificirala hrvaško pristopno pogodbo. Potem pa bi na nek način poravnali dolgove LB.

Če bosta vladi predlog sprejeli, se bosta Pusićeva in Erjavec znova srečala 19. februarja. "Če bo vse v redu, bo ratifikacija v začetku marca na dnevnem redu slovenskega parlamenta," še napoveduje časnik.

Molk je dober znak

Slovenci so očitno ves čas izsiljevali Hrvaško in vprašanje je, koliko bo morala Hrvaška plačati. V našem interesu je, da bo cena čim nižja in da bo kompromis čim manj boleč. Mate Granić, bivši hrvaški zunanji minister

Razpisali so se tudi drugi časniki. Novi list poudarja, da je ključ pogajanj v dogovoru glede zneskov za poravnavo dolgov s terjatvami LB, ker ima vsaka stran drugačen izračun dolgov slovenske banke do hrvaških deviznih varčevalcev in terjatev banke do hrvaških podjetij. "Zdi se, da je bilo tudi to vprašanje v sredo končno razčiščeno," ocenjuje reški časnik.

Jutarnji list ocenjuje, da je dobro znamenje dejstvo, da sta ministra "prisegla na molk", ker državi tudi spora o meji nista rešili, medtem ko sta se prerekali preko medijev, temveč takrat, ko nihče ni uspel izvedeti, kaj sta se dogovorili.

Da spor vstopa na območje politike, kaže tudi to, da sta se ministra v sredo zahvalila finančnima strokovnjakoma Zdravku Rogiću in Francetu Arharju in je njuno delo končano, še poudarja časnik.

V hrvaški vladi so bili po srečanju na Otočcu previdni in so dejali, da je še prezgodaj za oceno dogovora, ker je treba zadevo podrobno preučiti, omenja časnik.

Nekdanji hrvaški zunanji minister Mate Granić je prepričan, da sta se Pusićeva in Erjavec dogovorila o eni izmed različic poravnave. Kot je še dejal v sredo zvečer v informativnem programu hrvaške televizije, bo Hrvaška vsekakor plačala ceno za vstop v EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

and1977
08. 02. 2013 17.35
+1
janša tvoje mnenje ne zanima več nobenga, koga pa ti predstavljaš vlado??
ivan.z Doba
08. 02. 2013 10.46
+7
janši, za nagrado, ob vstopu Hrvaške v EU, zastonj bivanje na Golem za 10 let, z možnostjo podaljšanja!
holajslovenija
08. 02. 2013 09.25
+5
Tista glavna ovira tako ne bo več na oblasti.potem bo pa za vse lažje,predvsem za nas Slovence!
ivan.z Doba
08. 02. 2013 10.46
+1
je že mussomeli povedal kaj je interes Slovenije! ubogat bo terba! P.S.admin , a si ti tut amerikanc ?!
korintos1
08. 02. 2013 09.24
+4
Nič se ne sekiraj Janez, Hrvati gredo v EU, samo takrat boš ti že navaden državljan, nič već premier, še vedno pa obtoženec in po KPK kradislac.
mimic
08. 02. 2013 08.26
-2
istra je ovira, ki jo morajo hrvati zapustiti ( VOJSKA IN POLICIJA) in jo vrnat sloveniji!!!!!!
ivan.z Doba
08. 02. 2013 10.34
+2
meta37
08. 02. 2013 08.07
+11
Janša: " V interesu mi je, da postanem 2. Hitler, vendar moram prej pridobit še vse stolčke"....
FRATER +
08. 02. 2013 06.59
-17
Se dobro, da ima Slovenija Janeza Janso za premierja, tako se lahko s polno paro drzava razvija. Od samega zacetka smo podpirali gospoda Janso in se naprej ga bomo, ker vemo, da dela samo to, kar je najboljse za dobrobit domovine in naroda. Prav tako gospa Ljudmila Novak. Tudi njo podpiramo, saj se zavedamo, da le tako lahko postanemo svetilnik Evrope.
meta37
08. 02. 2013 08.08
+6
Ementalc
08. 02. 2013 12.28
zemljemerec
08. 02. 2013 06.23
+7
Dokler ima Slovenija multipraktik politike s trajnim mandatom za uničevanje Slovenije je resno ogrožena zgolj od domačih politikov na kredit.
matej962
08. 02. 2013 02.02
+6
Komu ti prodajaš moda za ledvice? Če bi to bilo v interesu Slovenije nebi toliko let izsiljevali Hrvaško. Laži koga drugega. Dovolj te imam.
ebiga
08. 02. 2013 00.57
+12
Zanimivo je to, da ni nikakršnih problemov ali ovir s sosedi kadar ni janša na oblasti. Čim je janša na oblasti pa se ovire čudežno pojavijo. Med vojno, ko so hrvati premikali mejne prehode se pa ni oglašal. Je pa nekdo dal komando naj se naše enote umaknejo in naj ne reagirajo........mogoče zaradi orožarskih poslov? Kdo ve............taglavna sta bila takrat janša in bavčar, mogoče pa onadva vesta kaj več o tem kdo in kako je mejne prehode premikal.............. Tisti ki to ve ve tudi zakaj je moral umreti Strehar med nabiranjem gob.
TROIKA
07. 02. 2013 23.28
-4
Piranski zaliv do Zadra....in to je to....
Ementalc
08. 02. 2013 12.29
ubogislovenci
07. 02. 2013 22.52
+4
KAHEL ERJAVEC, dekliško ime POPUŠIČ...
pa dobr no
07. 02. 2013 22.36
+21
Najbolj pa je zabavno to, da je vstop v EU za hrvate največja kazen. Kdor jim želi slabo jim odpre vrata v EU. Cene vseh malih potrebščin grejo takoj za 2x gor. Plače dol. EU projekti pa se tako ali tako prelivajo v zasebne žepe. Ljudje bodo živeli še slabše kot zdej.
Ementalc
08. 02. 2013 12.31
Marksov Karli
07. 02. 2013 22.33
+26
V interesu Slovenije je kvečjemu to, da se Janša spoka s politične scene za vedno!!!
urbanko
08. 02. 2013 00.53
+11
TROIKA
07. 02. 2013 22.18
+1
C16, že lep čas ni bilo boljšega komentarja....se strinjam v vsem....
irhaela
07. 02. 2013 22.05
+9
Za Hrvaško nismo ovira slovensko ljudstvo, ampak je Ivan Janez Janša ovira. Zakaj, ker ga čakajo nekateri Hrvatje, ako ne bo več meje med Slovenijo in Hrvaško, bodo lahko nemoteno prihajali k Janši izterjat dolgove od njegovih umazanih del.
Prassek
07. 02. 2013 21.37
+19
janša tudi pravi, da je v interesu Slovenije, da se odreče pravicam do vode v korist mednarodnim korporacijam. Lopov. Koliko bo dobil za to????
Beton mikser
07. 02. 2013 21.33
+3
Kaj je ovira,a niso vse plačali?
Sputnik
07. 02. 2013 21.28
+29
eeeeee janša moj nimaš ti pojma kaj je v interesu slovenije. interes slovenije je da zgineš in nikoli več ne slišimo zate, tvojo stranko in take tebi podobnim. to je samo v enem stavku ker se mi ne našteva
mackon08
07. 02. 2013 22.28
+4
Se popolnoma strinjam s tabo, mi je đa žal teh ki ga podpirajo, no v RKc bi rekli o bog saj ne vejo kaj delajo.
zaenotnost
07. 02. 2013 21.18
+5
...še pomnim kako je pogojeval sprejem finančnega poročila Janševe vlade za podpis-sprejem Hrvaške in potem je Pahor "zamižal" in spravil skozi DZ zavajajoče poročilo na katerega še danes prisegajo...ne bi se čudi, če ne bi spet pogojeval s čim...takšen je na žalost