
Predsednica NSi Ljudmila Novak je v kongresnem nagovoru dejala, da krščanski demokrati stavijo na delo, poštenost in odgovornost, na temeljne etične in krščanske vrednote, ki jih ne more nadomestiti tisoč zakonov in predpisov. Poudarila je, da želijo krščanski demokrati graditi državo, ki temelji na svobodi posameznika in vladavini prava. Želijo ustvariti Slovenijo, v kateri bodo imeli vsi enake možnosti za razvoj svojih sposobnosti in talentov, potencialov, pri tem pa je treba spoštovati tradicijo in stremeti k modernosti.
"Tudi v času krize krščanski demokrati ostajamo stranka preudarnosti, mere, argumenta, konstruktivnosti, etičnih načel, dialoga in sodelovanja. To so odgovori krščanskih demokratov za prihodnost Slovenije," je dejala Novakova.
Po njenem mnenju Slovenijo, poleg dolgov, duši vse večja davčna obremenitev. NSi se tako zavzema za večjo samooskrbo s prehrano in zato nikakor ne morejo pristati na ukrepe, ki kakor koli prispevajo k zmanjšanju kmetijske dejavnosti.
Preveč njiv in travnikov, na katerih je možno pridelati hrano, smo po besedah Novakove že spremenili v zazidljiva območja, pri tem pa so prekupčevalci zaslužili bajne denarje. Ti bi morali biti obdavčeni, pravi predsednica NSi.
Opozorila je, da se je tudi NSi pridružila podpisovanju peticije proti slabemu, nedodelanemu, predvsem pa krivičnemu davku na nepremičnine. To je, tako Novakova, davek na prihodnost in delavnost ter podlaga za novo nacionalizacijo, zato v stranki temu odločno nasprotujejo.
Novakova tudi meni, da smo Slovenci razdeljeni. Bolj ko govorimo o spravi in potrebi po končanju delitev, bolj se razhajamo in vztrajamo vsak na svojem bregu. Po njenih besedah pa državljani pričakujejo več sodelovanja in manj delitev. Zato je NSi predsedniku države Borutu Pahorju dala pobudo za sestanek vseh parlamentarnih strank, da znova vzpostavi dialog med koalicijo in opozicijo, ki je obstal na mrtvi točki. Pahor in vse parlamentarne stranke so pobudo sprejeli, napovedano srečanje pa je predvideno za konec tega meseca.
"Krščanski demokrati verjamemo, da lahko naše sanje o demokratični, pravični in pošteni Sloveniji v prihodnosti ponovno uresničimo. Zato krščanska demokracija v Sloveniji še zdaleč ni rekla zadnje besede. Krščanski demokrati smo optimisti in bomo naredili vse za boljšo Slovenijo, na katero bomo spet lahko ponosni," je še dejala predsednica NSi.

Peterle: SKD je morala propasti, ker je šla marsikomu "na živce"
Kongres stranke je nagovoril tudi evropski poslanec in predsednik "originalnih" krščanskih demokratov Lojze Peterle.
Opozoril je, da Slovenija v času, ko so vlado vodili njegovi krščanski demokrati, ni poznala proračunskega primanjkljaja in drugih težav, ki so danes značilne za Slovenijo.
Vzroke za propad SKD vidi v dejstvu, da je šla ta stranka marsikomu na živce, ker ni podpirala starih vzorcev, ki so kasneje uspešno preživeli, med drugim dogovorne ekonomije.
Peterle se je dotaknil tudi novega razporejanja sil na desnici, saj naj bi bili nekateri kritični do obujanja krščanskih demokratov in naj bi spraševali, kaj v NSi delajo. "Delamo krščanske demokrate! In to bi moralo veseliti vse iz pomladnih vrst, kajti videli smo, da brez močne krščanske demokracije ne gre," pravi Peterle, ki meni, da Slovenija, da bi se izkopala iz težav, spet potrebuje izvornega duha osamosvojitve, saj so tam potrebne vrednote in načela.
"Slovenijo je zavozila nesposobna politika, zaradi katere je Slovenija danes razdeljena, zadolžena in v samoblokadi. A zavračam, da so krivi vsi. Kadar so vsi krivi, se ne da najti tistih, ki so res krivi," je še dejal Peterle, ki meni, da Slovenija ne potrebuje novega volilnega sistema, ampak višjo politično kulturo in odgovornost nosilcev javnih funkcij.
KOMENTARJI (1495)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.