Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu glasovali o novi, strožji tobačni zakonodaji, ki naj bi zmanjšala privlačnost cigaret in drugih tobačnih izdelkov. Predlog so podprli s 560 glasovi za, 92 proti in 32 vzdržanimi glasovi.
Najbolj sporni točki v parlamentarni razpravi sta bili velikost slikovnih opozoril – v igri je bilo 75, 50 in 65 odstotkov, ter vprašanje, ali naj imajo e-cigarete status medicinskih proizvodov, kar pomeni strožja zdravstvena merila pri prodaji.
Parlament je zavzel stališče, naj slikovna opozorila zavzemajo 65 odstotkov sprednje in hrbtne embalaže ter naj e-cigarete ostanejo v prosti prodaji, torej naj imajo status tobačnih, ne medicinskih izdelkov.
Prepoved cigaret z okusom (mentol, vanilja, čokolada) so odložili in bo začela veljati šele čez osem let. Tanke cigarete, ki so privlačne predvsem za mlade ženske, pa ostajajo.
Parlament je prikimal tudi predlogu za prepoved tankih cigaret z manj kot 7,5 milimetra premera in podprl prepoved škatlic – "šmink" – z manj kot 20 cigaretami. Tako so se poslanci odzvali na predlog, da morajo imeti tobačni izdelki videz in okus tobačnih izdelkov, ne kozmetike ali bonbonov.
Kako močni so lobiji?
Tobačna zakonodaja je dvigala prah, od kar so jo prvič predstavili, še posebej pa je bila trn v peti tobačnim proizvajalcev. Evropska komisija jo je predlagala decembra v senci korupcijske afere, povezane z lobiranjem tobačne industrije, ki je terjala odstop komisarja za zdravje Johna Dallija. Tobačni lobiji so še svarili, da se bi lahko zaradi nove zakonodaje cigarete še bolj preprodajale na črnem trgu. Lobiji so vseskozi pritiskali na evropske poslance, po zapisu Mojce Kleva Kekuš so bili med razpravo tudi prisotni v dvorani.
'Sladka cigareta bo še vedno škodljiva, naj bo tanka ali debela'
"Statistike kažejo, da v EU vsak četrti že umre za rakom. Večinoma zaradi posledic kajenja. Vsak politik, ki odloča o tobačni zakonodaji, bi moral obiskati onkološki inštitut in se srečati z bolniki. Potem bi se lažje odločal za zdravje," je opozorila poslanka iz vrst največje politične skupine, desnosredinske Evropske ljudske stranke, Zofija Mazej Kukovič.
Poslanka Tanja Fajon iz vrst evropskih socialistov in demokratov (S&D) je opozorila na "izjemen pritisk tobačnih gigantov". "Obveščanje v medijih, da so ti zapravili milijone za kosila in večerje s poslanci, je močno škodovalo ugledu te institucije. Javno zdravje mora biti pred interesi tobačne industrije," je poudarila.
"Problema tobaka ne bomo rešili z lepo dišečimi aditivi in drugimi zavajajočimi triki. Sladka cigareta bo še vedno škodljiva cigareta, naj bo tanka ali debela. Tobak bo škodljiv tudi, če se predstavi kot čista zadeva mode,“ je poudaril Lojze Peterle (ELS/NSi), ki politiko in javnost poziva, naj se ne pustita zavesti razpravi o (ne)škodljivosti posameznih aditivov. "Ključno je, da smo pozorni na skupne učinke, na vse, kar ima namen promovirati kajenje in poskusimo omejiti njegov obseg," je dejal.
"Z novo direktivo želimo povečati zdravstvena opozorila na škatlicah ter regulirati sestavo, obliko in velikost cigaret. Prav tako želimo omejiti promocijo tobačne industrije, ki skuša z metodami privlačnih dodatkov, kot so okusi in arome, pridobiti nove odvisnike predvsem med mladimi," je izpostavila Mojca Kleva Kekuš, prav tako iz vrst S&D.
"Ne gre za obstoječe kadilce, tobačni proizvodi ne smejo biti privlačni novim, še posebej mladim potencialnim kadilcem. Sporočilo je preprosto: poskusov ustvarjanja trendov na trgu tobačnih proizvodov ne bomo dovolili," je poudaril poslanec iz vrst evropskih liberalcev (Alde) Jelko Kacin.
"Slikovna in pisna opozorila na zavojčkih tobačnih izdelkov niso dovolj učinkovit ukrep za zmanjšanje kajenja med mladimi. Ti so že po svoji najstniški naravi uporniki in bodo po cigaretah posegli ne glede na opozorila ''odraslega sveta'', pa je povedala Romana Jordan iz EPP. Po njenem mnenju je mnogo bolj učinkovito osveščanje mladih o posledicah kajenja ter izvajanje projektov, ki bi spremenili vrednostni sistem mladih, kjer bi bila vrednota to, da mlad človek ne seže po cigareti. Osebno pa tudi meni, da je kajenje tako škodljivo, da bi ga prepovedala za mlade do 25. leta.
Statistični podatki kadilcev v Sloveniji
Raziskava iz leta 2007 kaže, da se je delež kadilcev med prebivalci, starimi od 15 do 64 let, pomembno znižal z 29,3 na 24 odstotkov. Delež se je znižal skupno in pri obeh spolih, a ne v vseh starostnih skupinah (ni se spremenil med prebivalci, starimi od 15 do 24 let), so navedli na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Med 2008 in 2012 pa se je delež pomembno zvišal, a kot že omenjeno, izhodiščna raven ni bila dosežena.
Med mladostniki je slika malce drugačne. Pri njih je obseg kajenja pomembno upadel med letoma 2002 in 2007. Pozneje (od 2006 do 2010) se obseg kajenja med fanti ni spreminjal, medtem ko je med dekleti delež kadilk narasel. Zadnji podatki iz raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju kažejo, da vsaj enkrat na teden ali pogosteje kadi približno petina 15-letnikov, med spoloma pri tem ni razlik, so sporočili z IVZ.
Raba tobaka povzroča zasvojenost in številne bolezni. Vsako leto je vzrok smrti skoraj 3600 Slovencev, od tega skoraj 900 ljudi umre že pred 60. letom starosti. Med prebivalci, starimi od 30 do 44 let, zaradi kajenja umre skoraj 100 oseb, med starimi od 45 do 59 let pa skoraj 800, še kažejo podatki, ki so jih posredovali z IVZ.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.