Slovenija

Nova sodba v primeru Šilih predvidoma v 30 dneh

Maribor/Slovenj Gradec, 12. 09. 2013 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Okrožnem sodišču v Mariboru se je nadaljevala obravnava odškodninske tožbe zakoncev Šilih proti SB Slovenj Gradec in tamkajšnji zdravnici. Sodnik se ni odločil za postavitev novega izvedenca medicinske stroke, tako da je sodbo pričakovati v 30 dneh.

Primer smrti Gregorja Šiliha iz Slovenj Gradca sega v leto 1993. Ivan in Franja Šilih za smrt svojega takrat 20-letnega sina Gregorja krivita Splošno bolnišnico Slovenj Gradec oz. tamkajšnjo zdravnico Metko Epšek Lenart. Prepričana sta, da je njun sin umrl zaradi zdravniške napake. Bolnišnico in zdravnico zato odškodninsko tožita v znesku nekaj manj kot 67.000 evrov, gre pa pri tokratni obravnavi na mariborskem sodišču po ugodenih pritožbah zakoncev za že drugič vrnjeno sojenje na sodišče prve stopnje.

Gregor Šilih
Gregor Šilih FOTO: POP TV

Na prejšnji obravnavi 11. junija letos je bil zaslišan izvedenec medicinske stroke iz Avstrije, ki je v kazenskem postopku že dal mnenje in trdil, da je v primeru smrti Gregorja Šiliha šlo za bolezen in da smrti ni bilo mogoče preprečiti. Za tem si je sodnik vzel čas za odločanje o tem, ali bo imenoval novega izvedenca ali ne, danes pa je na obravnavi sporočil, da novega izvedenca ne bo imenoval in da bo končal obravnavo, je pojasnil zagovornik zakoncev Šilih Franci Matoz.

Matoz z odločitvijo sodnika, da ne bo postavil novega izvedenca, ni zadovoljen. Kot je dejal, izvedenec na zaslišanju junija ni znal pojasniti nekaterih zadev in je bilo po odvetnikovih besedah "jasno, da je njegovo mnenje nepopolno". Obramba zakoncev Šilih je zato zahtevala tretjega izvedenca, "ki še ni bil v tem sporu in bi bil nepristranski", vendar se, kot omenjeno, sodnik za to ni odločil.

Kot je danes dejal Matoz, dejansko stanje še vedno ni raziskano, ker še vedno ni izpolnjena sodba Evropskega sodišča za človekove pravice po nepristranskem izvedencu.

Zakonca Šilih sta od leta 1993 pravico iskala v več kazenskih in civilnih postopkih, vendar sta bila neuspešna. Se je pa s primerom ukvarjalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je junija 2007 ocenilo, da je slovenski pravosodni sistem odpovedal, ker ni našel učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzrokov smrti Gregorja Šiliha. Slovenija je morala staršema pokojnega zato izplačati več kot 7500 evrov odškodnine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HIPOKRATKA
21. 09. 2013 16.05
+1
So potrebne res tako velike študije in toliko let trpinčenja staršev, da se ugotovi, da je človek moral umreti zardi neznanja in nepravočasnih ukrepov zdravnice? Jasno je vendar, da možgani odmrejo, če ob zastoju srca ni pravočasne pomoči!!!!!! Je to tako težko priznati in spoznati? Slovenija ob takšnih primerih še dolgo, dolgo ne bo pravična in poštena, vse se bo še kar naprej prikrivalo in prikrivalo in paciente in svojce bo še kar naprej lahko strah. Čas je, da se staršem prizna pravično zadoščenje in jim dovoli še nekaj let v miru živeti. Gospod sodnik, preberite!