Na Kitajskem je bil nov sev ptičje gripe H10N8 usoden za 73-letno žensko, okužbo z njim so odkrili še pri enem človeku. Tovrstnega seva doslej niso zasledili pri ljudeh, kitajski znanstveniki pa so v britanski medicinski reviji The Lancet že posvarili pred morebitno pandemijo.
To je že peti sev ptičje gripe v zadnjih 17 letih. Virus ima po navedbah znanstvenikov "zaskrbljujoč genetski profil", zato so tudi pozvali k pozornemu spremljanju. Po njihovi oceni ima virus veliko sposobnost, da prodre globoko v pljučno tkivo, prav tako pa bi se lahko hitro širil med ljudmi.
"Pandemičnega potenciala tega novega seva ne bi smeli podcenjevati," je sporočil vodja Kitajskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni Yuelong Shu.
H7N9 naj bi bil bolj nevaren
V takšne zgodnje katastrofične scenarije pa ni najbolj prepričan Ruben Donis, vodja oddelka za pripravljenost na gripo na ameriškem Centru za nadzor in preprečevanje bolezni. Kot pravi, sta omenjena dva primera zaskrbljujoča, a to ni nič v primerjavi s sevom H7N9.
Število okuženih se – za zdaj zgolj na Kitajskem – izjemno hitro povečuje. Prvič so virus pri ljudeh odkrili marca lani, do zdaj pa so potrdili že 300 okužb. Približno četrtina obolelih tudi umre.
Številka je ogromno, sploh, če upoštevamo, da je minilo skoraj pet let, preden je virus H5N1 okužil tolikšno število ljudi. Prvi prenos omenjenega virusa s ptičev na človeka so odkrili leta 2003, precej razburjenja pa je bilo zaradi tega tudi pri nas.
Skrb vzbuja tudi dejstvo, da so primere odkrili že nevarno blizu mej z Vietnamom, Kambodžo in drugimi državami jugovzhodne Azije, ki so na spopad z virusom in boleznijo pripravljene veliko slabše kot Kitajska.
Prenos s človeka na človeka? Morda se je zgodilo tudi to
Prenosa H7N9 s človeka na človeka še niso potrdili, ga pa ne izključujejo. Zabeležili so namreč par primerov, ko je zbolelo več članov istega gospodinjstva. A to lahko tudi pomeni, da so bili izpostavljeni istemu viru okužbe.
Ugotavljanje, ali je perjad okužena s katerim od novih virusov, je težavnejše, kot je bilo pri H5N1. Medtem ko so pri slednjem viruse iskali v iztrebki, tokrat to ni najboljša možnost, saj naj bi ptice H7N9 ter H10N8 širile z dihanjem.
Težje ga zaznajo tudi zato, ker živali ne zbolijo. To pa pomeni še eno težavo: kmetje si na vsak način prizadevajo, da njihovim živalim ne bi bilo treba opraviti testov. Če so pozitivni, namreč to pomeni, da morajo uničiti na videz zdravo jato. Živali, okužene z virusom H5N1 po drugi strani zelo hitro poginejo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.