Na ponesrečence so prvi naleteli ribiči, ki so okoli 7.20 obvestili službe za reševanje na morju. Že pred prihodom reševalcev so začeli reševati ljudi iz vode.
Na 20-metrskem čolnu naj bi bilo skoraj 500 ljudi, ko je izbruhnil požar. Nastala je panika, plovilo se je prevrnilo, ljudje so padli v vodo. Ko so popoldne pred obalo odkrili še 40 trupel, se je število mrtvih povzpelo na najmanj 130.
Okoli 150 nesrečnežev so rešili, preostale še pogrešajo. Večina migrantov naj bi bilo Eritrejcev, ki so se vkrcali v Libiji.
Županja Lampeduse Giusi Nicolini je nesrečo označila kot "veliko tragedijo. Reševalce sem prosila, naj mi opišejo situacijo. Odgovorili so, da je kot pokopališče, da je v morju polno mrtvih". Dodala je še, da so že aretirali domnevnega organizatorja smrtonosnega ladijskega prevoza. Šlo naj bi za mlajšega moškega tunizijskega rodu, ki je bil na čolnu kot član posadke.
Kot tragedijo je nesrečo označila tudi italijanska zunanja ministrica Emma Bonino. Po njenih besedah se je reševalna akcija takoj začela, vendar je čedalje težje zaradi mrzlega vremena. Opozorila je tudi na dejstvo, da večina ponesrečencev ne zna plavati. Lampeduso bo obiskal notranji minister Angelino Alfano. Papež Frančišek, ki je Lampeduso obiskal julija, je nesrečo označil za sramoto.
Pot v boljše življenje se večkrat konča tragično
Otok Lampedusa je le 113 kilometrov oddaljen od Tunizije in je prva točka na vstopu v Evropo, zato je zelo oblegan s strani migrantov, ki iščejo boljše življenje, a se njihova pot dostikrat tragično konča. Že na začetku tedna je utonilo 13 migrantov, ki so skušali priplavati do obale Sicilije, saj je njihova ladja nasedla.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.