Poslanci v državnem zboru razpravljajo o interpelaciji finančnega ministra Uroša Čuferja, ki jo je vložila poslanska skupina SDS. Razlog je likvidacija Probanke in Factor banke ter razrešitev poslanca SDS Andreja Širclja z mesta neizvršnega direktorja v t. i. slabi banki.
Predsednica vlade Alenka Bratušek je na zahtevo za interpelacijo odgovorila tako, da je podprla Čuferjeve odločitve. "Odločitev za likvidacijo obeh bank je bila pravilna in bo pripomogla k bolj zdravemu bančnemu sistemu v Sloveniji," je zagotovila. Čufer po njenih besedah svojo nalogo opravlja vestno, pošteno in v skrbi za našo državo in njene ljudi. Je kredibilen, odloča na podlagi argumentov in odločitve tudi dobro utemelji, je povedala. "Čufer dela dobro in sama mu popolnoma zaupam," je poudarila, zahtevo za interpelacijo pa označila za popolnoma neutemeljeno.
Zvonko Černač (SDS) pa na Čuferja gleda popolnoma drugače. Dejal je, da ministrove odločitve niso ugodne za državljane in državljanke, očitno pa namerava s tako politiko nadaljevati. "Od njegovih odločitev imajo koristi vsi drugi, le javne finance in državljani in državljanke ne," je povedal. To pa so bančno politični tajkuni na eni strani ter finančni špekulanti na drugi, saj s posojanjem denarja po visokih obrestnih merah nedvomno ustvarjajo velike dobičke, je pojasnil.
SDS moti, da danes potekajo preiskave
Še preden bi na očitke iz interpelacije lahko odgovoril Čufer sam, pa se je nekoliko zapletlo. Jože Tanko (SDS) je zahteval pojasnilo vlade, ali so kriminalistične preiskave, ki danes potekajo po Sloveniji, povezane s to točko dnevnega reda. "Ob vsaki taki pomembni zadevi v DZ se zgodi policijska akcija, ki preusmerja pozornost," je dejal.
Predsednik DZ Janko Veber mu je odgovoril, da povezave ni. Podobno je v izjavi novinarjem v DZ dejal minister za notranje zadeve Gregor Virant. "Vsaka taka preiskava je pozitiven signal, da se stvari na tem področju premikajo na bolje," je dejal.
Na Twitterju so se oglasili celo policisti. "Za razliko od politikov policija ne deluje na podlagi pridobivanja všečnosti ene ali druge strani, pač pa na podlagi zakonov," so zapisali.
Čufer očitke zavrača
Nato je Čufer le pojasnil svoja stališča in pričakovano vse očitke zavrnil. Glede dodelitve državnega poroštva za Factor banko in Probanko je pojasnil, da je bila odločitev sprejeta na podlagi zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Odločitev je sprejela vlada, tudi na predlog Banke Slovenije. "Na Probanko in Factor banko gledam kot dva okostnjaka, ki sta mi padla iz omare v naročje," je dejal. Ko je prevzel položaj, je primopredajo posla naredil s takratnim državnim sekretarjem Šircljem, pri tem pa ni bilo govora, da bi bili Probanka in Factor banka velik sistemski problem, je povedal.
Glede razrešitve Širclja je ponovil, da je vlada tako ukrepala na podlagi mnenja službe vlade za zakonodajo ter komisije za preprečevanje korupcije. Dodal je, da je imel Šircelj pred tem dovolj časa, da se odloči za eno od obeh funkcij.
V SLS bodo interpelacijo podprli, v NSi se še niso odločili
Poslanska skupina SDS je zahtevo za interpelacijo vložila sama, v SLS pa so se odločili, da bodo interpelacijo podprli. Vendar pa ne iz razlogov, ki jih navajajo v SDS. Ali je bila odločitev za likvidacijo obeh bank optimalna, danes še ne znajo oceniti. Mihael Prevc je razložil, da bodo za Čuferjevo razrešitev glasovali zato, ker vlada ni nadaljevala aktivnega urejanja javnih financ in tudi ne nadaljuje reform. Pravzaprav odrekajo podporo celi vladi, ki po njihovi oceni ni dojela globine položaja, v katerem smo se znašli. Franc Bogovič iz SLS pa je pojasnil, zakaj se njegova poslanska skupina ni pridružila SDS pri vložitvi interpelacije. Kadrovske zadeve namreč ne sodijo v interpelacijo, je dejal.
V NSi, ki je prav tako opozicijska stranka, se še niso odločili, kako bodo glasovali. Ljudmila Novak je odločitev za nadzorovano likvidacijo obeh zasebnih bank označila za slabo, škodljivo, predvsem pa nezakonito. Protestirala je, da bi se "breme slabega vodenja in slabih odločitev v bančnem sistemu, zlasti še v zasebnih bankah, preložilo na ramena davkoplačevalcev". Za svoje odločitve morajo odgovarjati tisti, ki so imeli moč in možnost odločanja, to so člani uprav in nadzornih svetov bank, je pozvala.
Koalicija bo Čuferja podprla, a niso vsi zadovoljni z njim
S Čuferjem pa niso zadovoljni niti v vseh koalicijskih strankah. "V DeSUS nismo povsem zadovoljni z delom ministra," je dejal Franc Jurša, ki je Čuferju očital, da je večkrat poskušal prevaliti večji del bremena reševanja krize na upokojence. Interpelacija je neodgovorna in neupravičena, Sloveniji pa ne bo koristila, je nakazal, kako bodo glasovali poslanci DeSUS.
Zoper Čuferjevo razrešitev bodo glasovali tudi v DL. Rihard Braniselj je dejal, da sta se vlada in Banka Slovenije v primeru Factor banke in Probanke odzvali odločno in edino pravilno. To daje zaupanje v slovenski bančni sistem, je dejal in likvidacijo označil za prvi korak k nekemu normalnemu bančnemu sistemu, ki bo izvajal svojo primarno funkcijo. Katarina Hočevar je odločitev za likvidacijo obeh bank označila za začetek končnega obračuna z nepravilnostmi in neravnovesju slovenskem bančnem sektorju, ki sta ga dokončno sprožila prav guverner Boštjan Jazbec in minister Čufer.
Interpelacije ne bodo podprli v PS. Po besedah Alojzija Potočnika so razlogi SDS zanjo zgrešeni, neupravičeni in neutemeljeni. "Zgrešili so celo naslovnika interpelacije, saj SDS interpelira ministra za odločitve, ki jih sprejemata Banka Slovenije in vlada," je dodal.
Čuferju so se postavili v bran tudi v SD, vendar pa imajo do njega visoka pričakovanja. Matevž Frangež je med drugim predlagal aktiven pristop k reševanju prezadolženega gospodarstva, oblikovanje modernega razvojnega proračuna, učinkovito upravljanje državnih naložb ter pripravo strategije njihovega upravljanja. Samo Bevk (SD) je zahtevo za interpelacijo označil za politikanstvo "par excellence". Ne gre za strokovno razpravo, temveč za politični obračun s koalicijo in ministrom ter oviranje normalnega dela vlade in DZ, je očital pobudnikom interpelacije. Za velik del krize, v kateri smo že pet let, je kriv pohlep dela slovenske elite, kriviti za to Čuferja, pa se mu zdi nekorektno.
KOMENTARJI (1064)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.