Zadnji primeri nasilja v Mariboru niso povezani med seboj, zato je po besedah Dragana Petrovca z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani težko povleči kakšen splošen zaključek iz njih. "Nobenega skupnega imenovalca ni, razen enega skrajnega obupa v eni situaciji," je povedal.
PREBERITE ŠE: Maribor pretresel dvojni umor in samomor
Take redke in hude stvari se pogosto dogajajo v zelo kratkem časovnem razmiku. "Temu pravijo dupliciteta naključja. Tisto, kar se zgodi enkrat na deset let, se zgodi v dveh mesecih še enkrat, potem pa dolgo časa nič," je pojasnil strokovnjak.
Kljub drugačnemu vtisu je takšnih primerov po besedah Petrovca v Sloveniji malo. "Sem pa tja se zgostijo taki primeri, a Slovenija ima izredno nizko število umorov, eno najnižjih na svetu," je pojasnil.
Po njegovih ocenah je v ozadju zadnjih primerov v Mariboru predvsem individualna stiska. "Ne moremo pa tega posploševati na ta način, da se je za bati, da bo zdaj kar vsak teden kaj podobnega."
Ker je še premalo znanega o okoliščinah dejanj, Petrovec ne zna povedati, kaj je napadalca vodilo v kaznivo dejanje in ali je bila to spontana ali dlje časa načrtovana akcija. Prav tako krivde ni mogoče pripisati splošni gospodarski krizi v regiji.
"Ne govorim, da ni nakopičenih ogromno težav. Seveda jih je. Če imamo pri nas 250.000 ljudi, ki živijo pod pragom revščine, je to več kot tragična situacija. Ne smemo pa te stiske kar na splošno povezovati s takimi posameznimi hudimi dejanji," je pojasnil.
"Nikakor ne smemo zanikati hudih družbenih razmer. Istočasno pa tako redki incidenti ne potrjujejo povezanosti in neke možnosti napovedovanja takih pojavov," je še povedal.
Lahko bi se zgodilo tudi drugje
Peter Umek s Fakultete za varnostne vede je za oddajo Svet na Kanalu A dejal, da so se s kolegi že pred tremi leti pogovarjali, da se bo zagotovo zgodila tragedija, saj so nekateri zelo nezadovoljni, saj ne morejo nahraniti družine, ostajajo jim dolgovi.
Kot je znano, se ravno Maribor sooča z eno najvišjih stopenj brezposelnosti v državi, a Umek meni, da bi se lahko podobna tragedija, kot se je zgodila danes, zgodila tudi kje drugje, saj so tudi drugje ljudje izgubili službo. Umek je opozoril, da tudi če se bo kriza končala, se ne bodo zaključili številni problemi. ''Na žalost se lahko tudi še ponovi kakšno takšno dejanje,'' je zaključil Umek,
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.