Podjetje Nipa je, potem ko so prejšnji teden neuspešno zaključili pogajanja za najem dela infrastrukture Športnega centra Pohorje, danes na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) naslovila nezavezujočo ponudbo za nakup omenjenega podjetja. Direktor Iztok Fras vrednosti ponujene ponudbe ne izdaja.
Na DUTB pravijo, da se danes izteče rok za oddajo ponudb za odkup terjatev do družb Športni center Pohorje, GTC Kope, Rikom in društva Smučarski klub Branik Maribor ter poslovnih deležev v družbi Športni center Pohorje. Potrdili so, da je doslej ponudbo oddala le družba Nipa. "DUTB bo preveril, ali je ponudba v skladu z razpisnimi pogoji ter jo skrbno preučila. Če se bo izkazalo, da ponudba ustreza razpisnim pogojem, bo Nipa med 17. septembrom in 17. oktobrom lahko opravila skrbni pregled, zavezujočo ponudbo pa bo morala oddati do 27. oktobra," so še dodali na DUTB.
Tudi mariborski župan Andrej Fištravec ni želel podrobneje komentirati aktualnega dogajanja v zvezi z reševanjem mariborskega ponudnika hotelskih in smučarskih zmogljivosti, očitno pa na mestni občini še niso vrgli puške v koruzo. Tudi na to temo si namreč želi še ta teden sestanka z najverjetnejšim predsednikom vlade Mirom Cerarjem.
Želi ga opozoriti na po njegovem nelogično ravnanje slabe banke, ki kot lastnik Športnega centra Pohorje doslej v to podjetje ni investirala še niti evra in se tako igra z njegovo usodo. Župan opozarja, da gre za enega nosilcev mariborskega turizma in upravljavca tamkajšnje infrastrukture.
Glede tega je že prejšnji teden pisal vodstvu slabe banke in od njega zahteval transparentne odgovore na vprašanja o tem, ali je DUTB naročil revizijo preteklega poslovanja podjetja oziroma ali je revizijo naložil vsaj aktualnemu vodstvu podjetja. V zvezi s tem Fištravca tudi zanima, ali je DUTB zaščitil javno premoženje in zakaj ni podprl prvič predlagane dokapitalizacije.
Bodo ŠC Pohorje dokapitalizirali?
Na DUTB doslej na vprašanja še niso odgovorili, prav tako se danes še niso odzvali na vprašanja, ali so morda že razmislili o dokapitalizaciji, ki jo je na skupščini prejšnji teden predlagala nova uprava ŠC Pohorje. Kot je ob tem opozorila direktorica Barbara Vtič Vraničar, ki jo je na to mesto postavil prav državni lastnik, so dejavnosti v zvezi s prihajajočo zimsko sezono zelo povezane z odločitvami lastnikov, zato so jih začasno omejili.
Po njenih ocenah bi družba za nemoteno delovanje potrebovala 3,7 milijona evrov. To bi omogočilo pokrivanje zapadlih obveznosti do dobaviteljev, lizingodajalcev in navadnih upnikov v skladu s potrjeno prisilno poravnavo ter pregled in zagon žičnic za začetek prihajajoče zimske sezone. Na DUTB so do zdaj pojasnili le, da bodo kot lastniki predloge uprave preučili in v skladu s svojimi pristojnostmi ter možnostmi v najkrajšem možnem času podali svojo odločitev.
Občina že ponujala deset milijonov
Sicer pa tokratna nezavezujoča ponudba za nakup ŠC Pohorje ni prva. Že maja letos je mariborska občina sama DUTB ponudila deset milijonov evrov za odkup celotnega podjetja skupaj s terjatvami do vseh družb v okviru skupine. Ker lastniki ponudbe niso sprejeli, so se pozneje začeli pogovarjati o začasnem najemu.
ŠC Pohorje sodi med največje zimsko-športne centre v Sloveniji. Družba je od lani v postopku prisilne poravnave, v katerem je terjatve prijavilo 198 upnikov v skupnem znesku skoraj 74 milijonov evrov, pretekli dolgovi pa so samo do bank znašali več kot 50 milijonov evrov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.