Hrvaški in slovenski mediji zadnje dni poročajo o žalostni usodi dveh ladijskih posadk. Posadki sta brez hrane, vode in goriva za vrnitev domov. Obe ladji sta v lasti slovenske družbe Euroshipping, katere lastnik je Bogdan Glavina. V najslabšem položaju je posadka na ladji Istra, ki je obtičala v alžirskem pristanišču Bejaia. Člani posadke, ki jo sestavlja 11 članov, večinoma Gruzijcev in Hrvatov, poleg njih pa je tudi en Srb, so že 23 dni ujeti na ladji in so ostali brez hrane.
Kapitan kapitanije kar 22 dni ni obvestil o težavah

Veleposlanik Srbije v Alžiriji Miroslav Šestović je za srbski Blic danes dejal, da je kapitan ladje šele to nedeljo obvestil pristaniško kapitanijo o nastalem položaju in težavah na ladji Istra. Očitno je poskušal zadevo rešiti brez posredovanja vpletenih držav. Šestović je še dejal, da naj bi agent slovenske družbe Euroshipping kapitanu ladje obljubil, da bo denar za gorivo in hrano za posadko zagotovljen v naslednjih nekaj dneh. Edini Srb na ladji Istra Petar Perović je za Blic dejal, da so razmere na ladji alarmantne. Mnogi pomorščaki so popolnoma onemogli, pravi Perović, ki pojasnjuje, da vodo še imajo, prehranjujejo pa se zgolj z vitamini in minerali v tabletah, ki so bili shranjeni v rešilnem čolnu. Prav tako je zavrnil teorije, da naj bi posadka stavkala in s tem izsiljevala delodajalca, ki jim je dolžan plače od januarja.
Druga ladja se imenuje Padna, obtičala pa je v ladjedelnici v Kraljevici pri Reki. Tudi ta ladja je v lasti podjetja Euroshipping. Posadko sestavljajo dva Hrvata, pet Gruzijcev, trije Ukrajinci, Slovenec in Romun. Plač niso dobili že od februarja. Njihove zaloge hrane in goriva pa so tudi že pri koncu.
Glavina je danes zagotovil, da težave, v katerih sta se znašli njegovi ladji Istra in Padna, rešujejo. Zavrnil je navedbe, da so pomorščaki ostali brez hrane. Kot je pojasnil, zadevo z ladjo Padna, ki je obtičala v Kraljevici pri Reki, rešujejo. Po njegovih besedah je vse odvisno od ene od slovenskih bank, pri čemer ne gre za finančno vprašanje, temveč za administrativno zadevo pri dokumentaciji banke glede hipoteke.
Ladja je na Reki obstala, ker niso dobili certifikatov, ker so za njihovo pridobitev od banke potrebovali določen dokument, je pojasnil. "Posledično je tudi druga ladja obstala zaradi finančnih zadev, ker je ena povezana z drugo," je dodal.
Navedbe, da so pomorščaki ostali brez hrane, je označil za "čisto izmišljotino", zatrdil pa je tudi, da so vsak dan v stiku s posadko. Pokazal je razumevanje do mornarjev, ki jih je "gotovo strah, ker niso dobili plače", vendar se plače izplačujejo v Kopru, ladja pa je zdaj že dva meseca na Hrvaškem. Posadka je zadnjo plačo dobila februarja.
Slovenski sindikat o težavah posadk ni seznanjen
Predsednik Sindikata pomorščakov Slovenije Andrej Utenkar je o položaju obtičale ladje Istra v Alžiriji seznanjen zgolj prek medijev. Kot pravi Utenkar, sindikat z Glavino in njegovim podjetjem Euroshipping za zdaj nima nobene povezave. Takšne situacije, ko ladja obtiči v neki državi, ker nima več denarja za gorivo in za oskrbo posadke, niso redke, v času recesije pa jih je seveda več. "Odkar je svetovna kriza, ki se odraža tudi v pomorstvu, imajo vsi ladjarji težave, še posebej manjši ladjarji, ki so se v ta posel spustili v času, ko so bile razmere na trgu ugodne, v času krize pa stroškov ne zmorejo poravnati. Očitno je takšno podjetje tudi Euroshipping," pojasnjuje Utenkar.
Utenkar opozarja, da je ladjam, ki obtičijo v Evropi, lažje, saj je posredovanje v tem primeru vsaj nekoliko hitrejše in učinkovitejše. Ladja Istra pa je po njegovem mnenju v zelo nesrečnem položaju, saj je obtičala v afriškem pristanišču, ki velja za zelo neugodno. Šlo naj bi namreč za muslimansko območje, kjer neverniki ne smejo stopiti na kopno.
Utenkar kot najhitrejšo in najučinkovitejšo rešitev dramatičnega položaja ladje Istra vidi v dogovoru kapitana ladje z lastnikom ladje, da se čim prej plača in kupi dovolj goriva, da se ladjo pripelje do najbližjega evropskega pristanišča.
Delo pomorščaka je zahtevno

Pogovorno pravijo, da si pomorščak služi kruh s sedmimi skorjami, tako zelo trdo in neugodno je njegovo delo. Običajno pomorščaki sklenejo pogodbo z nekim ladjarjem za določen čas, v povprečju za šest do sedem mesecev. Ker so vezani na pogodbo in se vsakoletno potegujejo za delo na trgu, kjer pa je konkurenca velika, saj so azijski delavci veliko cenejši, tudi ne želijo razkriti vseh umazanih podrobnosti in negativnih izkušenj. Zanimanja za ta poklic je iz leta v leto manj, tako kot v marsikateri drugi branži pa jim tudi v pomorstvu odžirajo zaslužek cenejši azijski delavci.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.