Današnji obisk nekaterih izpostav Gursa je pokazal, da je vladni poseg v zakon o nepremičninah, s katerim je izenačila rezidenčna in nerezidenčna stanovanja, 'odpravil' večino težav, s katerimi so se državljani ukvarjali zadnja dva tedna. Referenti na izpostavah so danes vsaj malce zadihali, saj je naval nekoliko popustil. Očitno so se v prostore Gursa zgrinjali predvsem tisti, ki so urejali rezidenčnost svoje nepremičnine. Ureditev rezidenčnosti tako ni več ključna, zato ljudem, ki so si davek želeli znižati s služnostjo, le-te ni potrebno urejati. Takšnih, ki so sklenili služnost in zapravili od 100 do 200 evrov, naj bi bilo okoli 10.000.
S ponedeljkom bo v Ljubljani zaživela nova izpostava Gursa, in sicer na Zemljemerski ulici, kamor bodo usmerjali predvsem tiste iz bolj obremenjenih izpostav. In na katerih izpostavah imajo največ gneče? Skoraj vsi termini so zasedeni na izpostavi Gursa v Grosuplju, Škofji Loki, Ljubljani, Mariboru, Sežani, Kopru ter Logatcu in Domžalah.
Na Gursu so podaljšali delovni čas svojih izpostav, delajo tudi ob četrtkih, delali pa bodo tudi ob sobotah. Prva delovna sobota bo 8. marca. Na upravnih enotah so zaživele tudi posebne info točke, kjer boste dobili nasvete in potrebne informacije za ureditev podatkov. Rok za ureditev ostaja 31. marec, do takrat pa je potrebno popraviti vse podatke, ki odstopajo od dejanskega stanja. Če podatkov ne boste popravili, vam namreč grozi kazen.
Novi šef Gursa Anton Kupic je pojasnil, da bomo konec naslednjega tedna prek spletne aplikacije registra nepremičnin in s kodo, ki smo jo dobili na informativnih izračunih, že lahko videli popravljene podatke in nove izračune. Ali bo Gurs pošiljal nove informativne izračune po pošti, pa Kupic ni znal napovedati. Prvo pošiljanje izračunov nas je stalo milijon evrov, velik del izračunov pa po vladnem posegu v zakon sploh ne drži več.
Vlada je Gursu napovedala tudi kadrovsko okrepitev. "Dobili smo odobritev za približno 75 študentov. Vsak študent nas mesečno stane okoli 1000 evrov," pravi Kupic in pojasnjuje, da bodo študenti pomagali v klicnem centru in pri vnosu podatkov.
Na vladi so že včeraj dejali, da so prepričani, da bodo s poenotenjem davčne stopnje za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja na 0,15 odstotka ter z ovrednotenjem zemljišč za gradnjo stavb kot bi šlo za nezazidljiva stavbna zemljišča, zajezili večino pritožb, pripomb in zahtevkov lastnikov nepremičnin.
Finančni minister Uroš Čufer je včeraj priznal, da finančnih učinkov predlaganih sprememb niso ponovno ovrednotili, ostajajo pa pri oceni izplena nepremičninskega davka približno 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine.
Ukrep ene umiril, druge razjezil
A zaprtje ene bojne linije je odprlo novo bojno linijo. Tisti, ki jih olajšave ne zadevajo, z njimi niso zadovoljni. Menijo, da je vlada popustila na napačnem koncu. Nezadovoljni so tako obrtniki, kmetje in gospodarstveniki.
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so vlado tako ponovno opozorili, da predvidena 0,75-odstotna obdavčitev poslovnih in industrijskih stavb ter zemljišč ubija gospodarstvo.
GZS: To ni prava pot iz krize
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so pojasnili, da so v zbornici že pred časom zahtevali nižjo davčno stopnjo za celotno gospodarstvo, in sicer so predlagali 0,6-odstotno stopnjo. Odločitev, da se zniža davčna stopnja za nerezidenčne objekte zaradi slabe priprave na izvedbo zakona, pa med drugim pomeni, da bodo na boljšem tisti, ki imajo vikende in več nepremičnin, podjetja pa bodo plačevala petkrat višji davek, so prepričani.
Ob tem so v GZS izpostavili, da je razkorak med stopnjo za gospodarske nepremičnine (0,75 odstotka) in stanovanja (0,15 odstotka) izjemno visok tudi v primerjavi z drugimi evropskimi državami. "Še naprej torej obdavčujemo delovna mesta in razbremenjujemo premoženje, ki ni v aktivni gospodarski vlogi, pogosto pa je celo luksuz. To ni prava pot iz krize," so še zapisali v odzivu.
Glede zemljišč za gradnjo stavb pa bo stopnja davka ostala pri 0,50 odstotka, se pa bo spremenil način vrednotenja. Ta zemljišča se bo začasno eno leto vrednotilo enako kot nezazidana stavbna zemljišča, kar bo pomenilo nižjo vrednost zemljišča in posledično nižji davek.
OZS: Gospodarska zbornica zavaja javnost
Na OZS opozarjajo, da GZS zavaja javnost. Predsednik OZS Branko Meh poudarja, da je 0,75-odstotno davčno stopnjo za poslovne in industrijske nepremičnine predlagala GZS, kar je 9. oktobra 2013 na sestanku predstavnikoma OZS povedal nekdanji gospodarski minister Stanko Stepišnik. "Ko nam je minister Stepišnik povedal, da je po mnenju GZS za gospodarstvo sprejemljiva 0,75-odstotna davčna stopnja, smo bili v OZS ogorčeni. Na ta nespameten predlog smo javno opozorili že oktobra lani, zato nas preseneča, da se je GZS odzvala šele sedaj. Res pa je, da je GZS kasneje svoje stališče spremenila in predlagala 0,6-odstotno davčno stopnjo, kar je za OZS še vedno nesprejemljivo. Žalosti pa me, da GZS zavaja javnost in ne stoji za svojimi stališči," se je na današnji komentar GZS odzval Meh.
V OZS že ves čas opozarjajo na visoko, 0,75-odstotno obdavčitev poslovnih in industrijskih stavb ter zemljišč. "Obrtniki in podjetniki smo na robu preživetja, nepremičninski davek pa nas bo enostavno pahnil čez rob! Vlado zato ponovno pozivamo k treznemu razmisleku in pošteni davčni stopnji tudi za gospodarstvo," je Meh.
Zaradi po njegovih besedah krivičnega in škodljivega nepremičninskega davka je ogroženih več kot 230.000 delovnih mest v malem gospodarstvu. "Ali bo vlada sprejela odgovornost za socialno katastrofo, ki bo nastala, ko se bodo podjetja zaprla, delavci pa bodo ostali na cestah?" se sprašuje Meh.
Ob tem dodaja, da je vlada predstavnikom gospodarstva ves čas zagotavljala, da bo pomagala gospodarstvu. "S tem škodljivim davkom in krivično davčno stopnjo pa počne ravno nasprotno - ubija nas," je oster Meh.
KOMENTARJI (404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.